J. Dapšauskas. Ciniški „boikotuotojai“ į mokyklas vaikams įbruks po maišiuką cukraus? (11)

Juozas Dapšauskas, Sveikatingumo metų iniciatorius |

Juozas Dapšauskas, Sveikatingumo metų iniciatorius | SAM nuotr.

Nuo šių mokslo metų pradžios, mokyklose, tikriausiai, nenuobodu. Permainos apmokėjimo už darbą srityje. Nemažo šurmulio ir net socialiniuose tinkluose kvietimo boikotuoti naujas maitinimo taisykles ir patarimus.

Diabetas ir kitos ligos, kurios priklauso nuo paties žmogaus gyvenimo būdo yra epideminio lygio. Koks gali būti boikotas, kai sergamumas yra epideminio lygio, o čia „didvyriai“ ar tiksliau cinikai kviečia boikotuoti, nesilaikyti epidemijai suvaldyti skirtų, gal ir netobulų, priemonių.Cukrinio diabeto mastai tragiška kreive Lietuvoje auga jau ne pirmą dešimtmetį. Ši problema nėra tik Lietuvos, tai pasaulinė epidemija. Daug metų kalbama apie visuminį požiūrį į sveikatos išsaugojimą: jei mažiname cukraus vartojimą, išvengiame ne tik antro tipo diabeto, bet ir kraujagyslių susirgimų. Jei palaikome tinkamą fizinį aktyvumą, atitoliname ne tik kraujagyslių susirgimus, bet ir daug kitų ligų. Jei palaikome tinkamą kūno svorį, sveikai maitinamės – išvengiame diabeto, vėžinių susirgimų ir kitų ligų.

Specialistai prognozuoja, kad 2025 m. apie puse JAV gyventojų sirgs diabetu. Išsivysčiusiose šalyse diabeto atvejų kasmet padidėja po 5-7 proc. SAM buvo skelbta, kad vaikų pacientų skaičius per 5 m. augo 40 proc. Beveik visiems iš šių mažųjų pacientų reikia vartoti insuliną. Diabeto atvejų Lietuvoje per 10 metų padvigubėjo. Specialistai nedviprasmiškai įvardina situaciją kaip epideminę.

Cukrinio diabeto galimos komplikacijos: aklumas, nupjautos galūnės ir pan. Ir tiems cinikams „boikotuotojams“, kurie nori nešti saldumynus į mokyklą, tai priimtina?

Tik cinikai, ar tai būtų tėvai, ar mokytojai, ar politikai, gali boikotuoti priemones, kurios stabdo baisias pasekmes paliekančią epidemiją.

Nepasirinktas sėkmingesnis sveikos gyvensenos įvedimo į mokyklas kelias

Šiaurės ministrų tarybos biuras 2011 m. Lietuvoje rengė ir finansavo pilotinį projektą „Sveikesnio pasirinkimo link“, kaip partnerius geriausiai sugebančius įtikinti keisti savo gyvenimo būdą biuras pasirinko Lietuvos sveikuolių sąjungą, kaip formalus partneris buvo ir Sveikatos apsaugos ministerija. Konkurse dalyvavo ir atrinkta viena mokyklą Šiauliuose, kuri buvo šio pilotinio projekto vieta. Projektu siekiama perduoti skandinavų patirtį diegiant sveikos gyvensenos įgūdžius į švietimo sistemą.

Projekto esmė ir manyčiau sėkmė buvo ta, kad ji apėmė visas grandis susijusias su mokykla: įkvepiantys mokymai, fiziniai pratimai, įtampų valdymo užsiėmimai vaikams, paskaitos mokinių tėveliams, mokytojams, praktika – mokinimas sveiką maistą gaminti technologijos pamokoje, dirbama su valgyklų darbuotojais kartu: kaip paruošti sveikatai naudingą, palankų maistą. Norint, kad elektra tinkamai tekėtų, negali būti jokioje grandyje sutrikimo ar priešinimosi. Niekas neboikotuoja, visi supranta priemonių reikalingumą ir naudą.

SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas (kuris yra ir sviesto keitimo margarinu autorius) buvo vienas iš tų, kuris labiausiai priešinosi ar mažų mažiausiai žiūrėjo skeptiškai į šio projekto tęsimą, darė viską, kad jį „numarintų“. Jis buvo tęsiamas dar vienus metus jau aštuoniose mokyklose, nes taip sutapo, kad 2012 metai buvo Seimo paskelbti Sveikatingumo metais, tad tam buvo skirtas finansavimas. Tačiau toliau skandinavų sėkminga patirtimi nebebuvo pasinaudota ir vaizduojama, kad patys geriau išmano. Kiek jau būtų pasiekta, jei sėkminga pilotinio patirtis būtų nuo vienos mokyklos, pereita prie 10, o paskui kasmet po 100 mokyklų apmokinta tokio kompleksinio sveikatingumo. Didžioji dauguma patenkintų ir suvokusių, kad tai jiems naudinga. Tos idėjos būtų perduotos ir šeimoms, nes ten vis vien formuojasi daug gyvenimiškų įgūdžių.

Pasirodė paprasčiausia nepolitinio pasitikėjimo valstybės tarnautojo arogancija. Dabar taip pat šios savo esme geros sveikos gyvensenos priemonės diegiamos mokyklose kiek kreivu, netobulu būdu, o politines pasekmes tenka prisiimti ministrui Aurelijui Verygai. Kai kurias – kaip sviesto keitimą margarinu, tiesiog stabdyti.

Be abejo, reikia objektyvumo dėlei pasakyti, kad „sviesto keitimo margarinu“ patarime nebuvo siūloma jį keisti perkaitintais augaliniais riebalais, bet tokiomis šiandieninėmis technologijomis gaminamo margarino rūšimis, kuriose jo nėra. Tačiau vaikų amžiuje tikrai nėra pagrindinė problema natūralaus sviesto vartojimas, o būtent bendras perteklinis cukraus suvartojimas. Tad su požiūriu į sviestą tikrai SAM valdininko A. Kranausko buvo „perspausta“. Jei sumažiname mėsos vartojimą, tada tų gyvulinių riebalų ženkliai gauname mažiau. Kaip ir kitose srityse, taip ir sveikatingumo srityje jokiu būdu negalima piešti juoda – balta. Yra labai daug niuansų. Asmeniškai laikausi taisyklės: pigu, skanu, sveika. Tai tikrai įmanoma. Galima kūrybingai laviruoti – vieną iš dedamųjų pažeisti: pigu, bet nesveiką, skanu. Kitąkart – brangoka, bet tikrai skanu ir sveika.

Viena mama, nusistebėjau, nuėjusi su vaikais valgyti net nesiūlo tarp „blogo“ ir „gero“ gėrimo, bet tarp dviejų blogų, kurie labiausiai išreklamuoti. Auginu tris vaikus. Galiu pasakyti, kad negauna visiškai cukraus? Be abejo, gauna, bet žiūrėkime, kad neviršytų ne kad procentais, bet kartais leistiną cukraus suvartojimo normą. Šiandien pasiūla tų saldybių toje „varganoje“ Lietuvoje tiek daug, kad sąmoningumas ir ribos būtinos. Ir nežalokime ta baisia pasiūla savo vaikų. Tyrimų duomenimis Lietuvoje vaikai suvartoja net keturis kartus daugiau cukraus nei leistina norma.

Kai kitos šalys įveda kokius ribojimus, tai yra suprantami, demokratiškai priimami sprendimai. Pavyzdžiui, Švedijoje šią vasarą dėl sausros nebuvo galima kurti laužų ne tik viešose vietose, bet net savo kiemuose. Ir niekas neklykavo, kad va draudimų valdžia. O pas mus?

Stabdyti ligų epidemiją turime visi kuo kūrybingesnėmis ir sėkmingesnėmis priemonėmis, nes pasekmės yra skaudžios, jos pareikalauja daug kančios galiausiai ir daug finansinių išteklių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. atmintis:

  kuo toliau tuo labiau juokina svieta sitie Verygos “donkichotai”!
  O vienintelis ju argumentas kazkokios gerokai nukvakusios “pasaulio sveikatos organizacijos” balvonu, kurie viso pasaulio zmones (aisku, isskyrus viena “ypatinga” tauta) sumauna ant vieno kurpalio…. Butu juokinga jei nebutu graudu……. Nepateisinu besakio kurio nors produkto,iskaitant ir saldumynus vartojimo taciau toks kavailas uzsispyrimas kuri rodo dabartiniai valdantieji tikrai prie zmoniu sveikatos neprisideda o pastovus zmoniu varymas i depresija naikina sveikata bet ir pacia tauta! Juk zmogau organizmas pats parodo kokio produkto jam reikia! Juk vaikams cukrus butinas ir del smegnu veiklos vystymosi
  Uzaugau pokario kaime tuo metu kuomet okupantu “paruosu agentai” masiskai atiminejo maisto produktus is gyventoju todel nuo bado gintis teko tuo kas buvo dar pasiekiama o
  i laikrascio skiaute ar i naudoto sasiuvinio lapa suvyniotas ziupsnis cukraus ar buteliukas pieno bei juodos duonos kriauksle pietums mokykloje buvo labai iprastas “meniu”. O pareje namo po pamoku rasdavome puodus kopustienes bei virtu bulviu su lupena kuriuos mamos isvirdavo anksti ryte pries iseidamos dirbti i kolxoza beveik “uz aciu”

 2. Diedas:

  Dar nesužinojom rezultatų kaip sekasi vaduot nuo alkoholizmo “labiausiai” Pasaulyje prasigėrusią tautą, nespėjami gydyti dvylikmečiai alkoholikai sergantys kepenų ciroze, o karabasinai jau griebėsi “durnelius” lietuvius valgyt mokint.
  Tokių cinikų ir melagių reta.
  Norėdami kitus auklėt, karabainai turėtų susitvarkyti su savo partiečiais.
  Vakar Šilutėje, žuvienės virimo varžytuvėse, tarp raudonai žalių valstiečių buvo ne vienas gerokai timtelėjęs.
  Tai būtų pusė bėdos, bet gražiausia, jų simbolis gandro parodija aprėdytas žmogelis šlitinėjo visiškai.
  Kokia čia po galais blaivinikų partija, kai jos simbolis, gandras su nukrypusiu į šalį snapu privėpęs kabinėjasi prie bobų???
  Ir tai dar ne viskas.
  Varžytuvės buvo tarptautinės. Rusų komanda prie kiekvienos sriubos lėkštės iš penkialitrio banbalio įpildavo stikliuką degtinės. Todėl prie jų palapinės rinkosi atitinkama kompanija. Rusai mėlynanosius fotkino, ir aišku tą medžiagą pas save panaudos parodyt kokie lietuviai pijokai.
  Šilutės centre vidurį baltos dienos maskoliai suorganizavo viešą girtuoklystę, bet joks valstietis ar kitoks valdžios atstovas nė nebandė sustabdyt.
  Karabasiniai moka tik ant lietuvių jot ir gadint mums gyvenimą.

 3. Pikc:

  Taikli Blogerio Zepeplinus ironija apie tuos “kovotojus už šventą vaikų teisę ėsti š…”: https://plus.google.com/118198014712853689988/posts/cEeGoS9E4Lx

 4. Paukštė:

  Mityba, kuri buvo mokyklose iki šiol, buvo visiškas aklikelis. Tai akivaizdžiai rodo vaikų sveikatos būklė.
  Pagal Lietuvos sveikatos statistiką iš pateiktų 22 skirtingų ligų suvestinių, (laikotarpyje nuo 2004 m. iki 2017 m.) 20 ligų rodikliai nuosekliai augo.
  (Žiūr.: Lietuvos gyventojų (vaikų nuo 0 iki 17 metų) ligotumas kai kuriomis ligomis, 1000 gyventojų)
  Kai kurių išaugo ne procentais, o kartais !!!
  Cukrinis diabetas – 1,9 k.
  Regėjimo sutrikimai – 2,4 k.
  Lėtinis otitas – 2,4 k.
  Klausos defektai – 2,3 k.
  Alerginis rinitas – 3,6 k.
  Astma, astminė būklė – 2,5 k.
  Nusikaltimas toliau nieko nedaryti, prisidengiant sovietmečio prisiminimais.
  Dar galite pasidomėti ir lietuvaičių dantukų būkle, palyginti su kitomis šalimis. Plaukai piestu atsistoja…
  O dėl naujų mitybos nurodymų sukeltas triukšmas yra tyčinis. Pirmieji įsakymai dėl mitybos pakeitimų buvo išleisti prieš du – tris metus. Tačiau per tą laiką mūsų vaikų mokykloje iš esmės niekas nebuvo daroma. Tad klausimas : ar čia sabotažas, ar visiškas sąmoningumo trūkumas…

  • Pikc:

   “Tad klausimas : ar čia sabotažas, ar visiškas sąmoningumo trūkumas…” – pirmas variantas. Čia paprasčiausios rietynės dėl valdžios lovio (nes taigi NE TUOS išrinko!), o vaikai tėra vienas iš “instrumentų”. “Valstiečiai” yra grybų pripjovę ir šiaip apsiš… jau spėję nemenkai – bet konservatnykų šioje srityje jiems niekaip nepavyti… 🙂

  • atmintis:

   ir visa tai nuo maitinimo??? Nejuokinkit
   O kaip su po 10-15 kg kuprinemis kuriomis apkraunami nuo 7 metu vaikai?
   Juk stuburo isvarzas butent del sunkenybiu nesiojimo vaikai igyja jau nuo 7-8 metu o is cia ir kitu ligu daugybe
   Kokia oro tarsa ne tik paciose mokyklose bet ir apie jas?
   Apsvietimas klasese ir suolu pritaikymas?
   Kokioje civilizuotoje valstybeje matote tokius “nesulinius asiliukus”??
   Aisku,maistas mokyklu valgyklose niekada neblizgejo dar nuo tada kai mano vaikai kurie dabar po 5-ta desimti bebaigiantys lanke.
   Pakaktu pasizvalgyti kokios salygos vaikams Danijoje, Vokietijoje ar Britanijoje ir nekiltu nei ypac kvailu “veryginiu” diskusiju ir visi sveikesni butu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: