Nacionalinis Kauno dramos teatras pradės savo 99-ąjį sezoną (video) (0)

V. Nastavševas Trijų seserų repeticijoje | D. Stankevičiaus nuotr.

V. Nastavševas Trijų seserų repeticijoje | D. Stankevičiaus nuotr.

Nacionalinis Kauno dramos teatras pasitinka rudenį klausdamas savęs ir žiūrovų – „O koks tu, kai nevaidini?“ – bent trumpam nusimetant personažų kaukes ir paliekant erdvės savirefleksijai.

Vaizdinis sezono atspirties taškas – teatro aktorių paveikslai. Teatro trupę traukė fotomenininko Dainiaus Ščiukos objektyvas.

Galutinius pasiekimus bus galima išvysti viešose miesto erdvėse, o gruodžio mėnesį numatoma nuotraukų paroda teatre. Pristatome šio sezono teatro premjeras ir kūrybinius planus.

Gintaro Varno „Geto“ versija

Režisierius Gintaras Varnas naują pastatymą kuria pagal Izraelio dramaturgo Džošuo Sobolio (Joshua Sobolio) pjesę „Getas“. Dar pavasarį spektaklio kūrybinė komanda lankėsi Vilniaus ir Kauno getų vietovėse, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje, siekiant papildyti pjesę dokumentine, memuarine ir archyvine medžiaga. Spektaklio dramaturgijos autoriai – Gintaras Varnas ir Daiva Čepauskaitė.

Spektaklio „Getas“ ašis – Lietuvos žydų holokaustas. „Lietuvoje veikė dar LDK laikais pradėjęs formuotis Rytų Europos žydų arealas. Per karą jis ir žydų kultūra buvo sunaikinti. Perskaičiau daugybę knygų ta tema ir man pasidarė didžiulė gėda, kad lietuviai dalyvavo šiame naikinime. Galima sakyti, kad susipykau su savo lietuviška tapatybe ir pajutau, kad sąlyginę taiką galiu susigrąžinti tik pastatęs spektaklį. Pjesė „Getas“ ir joje pateikiama Vilniaus geto ir jo teatro istorija – dokumentinė pjesė, kuri kuriant spektaklį, išsiplėtė. Spektaklyje kalbama apie pasirinkimus, poelgius ir jų pasekmes: steigti teatrą, ar ne, dalyvauti šaudant žydus, ar nedalyvauti?“, – koncepciją pristato Gintaras Varnas.

Spektaklio scenografiją kuria Gintaras Makarevičius, kostiumus – Aleksandra Jacovskytė. Spektaklio kompozitorius – Anatolijus Šenderovas, vaizdo projekcijų autorius – Kornelijus Jaroševičius. Pagrindinius vaidmenis kuria Jovita Jankelaitytė (Chaja), Mantas Zemleckas (Kitelis), Sigitas Šidlauskas (Gensas), Liubomiras Laucevičius (Veiskopfas), Dainius Svobonas (Krukas), Gytis Ivanauskas (lėlininkas Srulikas) ir kiti. Premjeriniai rodymai vyks rugsėjo 21, 22, 23 d. Didžiojoje scenoje. Premjera įgyvendinama kartu su UTOPIA teatru ir skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui bei Vilniaus geto 75-osioms likvidavimo metinėms.

Getas. Repeticija | D. Stankevičiaus nuotr.

Getas. Repeticija | D. Stankevičiaus nuotr.

Vladislavo Nastavševo debiutas Kauno ir Lietuvos scenoje

Prieš daugiau nei metus su latvių režisieriumi Vladislavu Nastavševu suplanuota premjera pagal A. Čechovo pjesę „Trys seserys“ jau pildosi ir Nacionalinio Kauno dramos teatro didžiojoje scenoje pasirodys spalio 4, 13 ir 27 d.

Prestižiniais apdovanojimais įvertintas režisierius bendradarbiauja su Latvijos nacionaliniu dramos teatru, Naujuoju Rygos teatru, „Dirty Deal Teatro“, taip pat NO99 teatru (Estija), Maskvos teatru „Gogolio centras“. „Kai manęs klausia, kodėl statau Čechovą, nesuprantu, kodėl neturėčiau. Ir nesuprantu teigiančiųjų, kad nebereikia. Kodėl neįsileisti to grožio į savo šiuolaikinį gyvenimą? Tai laikas ir epocha. Visi jaučiame, kad gyvename kažko naujo laukimu, ir visi nujaučiame, kad tai, kas nauja, nebūtinai gera“, – svarsto Vladislavas Nastavševas. Režisierius pats kuria spektaklio scenografiją ir muzikinį apipavidalinimą. Spektaklyje Olgos vaidmenį atlieka aktorė Ugnė Žirgulė, Mašos – Elzė Gudavičiūtė, Irinos – Giedrė Žaliauskaitė. Taip pat vaidina Inga Mikutavičiūtė, Martyna Gedvilaitė, Artūras Sužiedėlis, Egidijus Stancikas, Tomas Erbrėderis, Henrikas Savickis, Andrius Gaučas, Andrius Mockus ir Ridas Žirgulis.

G. Varnas repeticijoje | D. Stankevičiaus nuotr.

G. Varnas repeticijoje | D. Stankevičiaus nuotr.

Premjera už teatro ribų

Dar viena 99-ojo sezono premjera vyks sakralioje erdvėje – tai Gyčio Padegimo režisuojamas spektaklis pagal dramaturgo, prozininko ir žurnalisto Algirdo Landsbergio pjesę „Vėjas gluosniuose“. „Ši pjesė dar niekada nestatyta Lietuvoje. Siužetas paremtas Šv. Kazimiero pasirodymu Žygimantui Augustui ir jo kariams. Mano akimis, ji yra labai vailderiška, nes, kaip ir „Mūsų miestelyje“ bei „Ilgoje Kalėdų vakarienėje“, joje kalbama apie paprastus žmones, keistai supintus jų likimus karo akivaizdoje. Dabar, kai jaučiame tokias geopolitines įtampas, manau, kad ši pjesė yra labai svarbi“, – įsitikinęs režisierius. Spektaklis skirtas LDK kariuomenės pergalės prie Polocko 500 metinėms paminėti. Ją žiūrovai pamatys gruodį.

Gruodžio mėnesį numatyta ir premjera vaikams. Režisierė Eglė Kižaitė kurs spektaklį pagal Kotrynos Zylės kūrinį „Didžioji būtybių knyga“. Premjerų ciklą papildys ir Agniaus Jankevičiaus režisuojamas spektaklis pagal Juozo Grušo noveles. Režisieriui talkins dramaturgė Daiva Čepauskaitė.

Dar rudenį repeticijas pradės Nacionaliniame Kauno dramos teatre debiutuojantis režisierius Povilas Makauskas. Jis kurs spektaklį pagal Euripido dramas.

Bus tęsiami socialiniai projektai – spektaklių, skirtų žiūrovams su regėjimo ir klausos negaliomis, pritaikymas. Naujausi pastatymai bus titruojami anglų kalba.

Sezono fotosesija | D. Stankevičiaus nuotr.

Sezono fotosesija | D. Stankevičiaus nuotr.

Gastrolės į užsienį ir tarptautiniai projektai

Spalio 22-28 d., teatro trupė lankysis Gruzijoje. Suplanuoti du Agniaus Jankevičiaus režisuoto spektaklio „Gentis“ pagal I. Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ rodymai. Spalio 24 d., spektaklis vyks legendiniame Tbilisio Šota Rustavelio teatre, o spalio 26 d. – seniausiame Sakartvele teatre – Telavio mieste įsikūrusiame Važa Pšavela teatre.

Spektaklis „Keturi“ vyks į tarptautinį renginį Vokietijoje (rež. K. Gudmonaitė) – lapkričio 17-18 d., kūrybinė komanda dalyvaus Drezdene vyksiančio „Fast Forward“ renginio programoje. „Be to, kad laukia intensyvus darbas teatro kūrybinėse aikštelėse, nepamiršime gastrolių Lietuvoje, tęsime kūrybinį dialogą su Kinija, vyksime į forumą Izraelyje, į kurį kviečia Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas“, – sezono perspektyvomis dalinasi E. Stancikas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: