A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba XIX: metalo dirbiniai 4 (padėtis 2008–2010 m.) (nuotraukos) (0)

Vilniaus m. Žvėryno r. Malonioji g. 16. Gėlių vazonų laikiklis | A. Stabrausko nuotr.

Vilniaus m. Žvėryno r. Malonioji g. 16. Gėlių vazonų laikiklis | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV.Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės)

XIX skyrius. Metalo dirbiniai

4 dalis. Įvairūs kiti dirbiniai

Čia pridedame ir dekoratyvius, ir puošybinės vertės neturinčius utilitarinės paskirties dirbinius. Pastarieji vis dėlto seni, XX a. dirbinių pavyzdžiai, kokių šiaip jau kitur nebepamatysime, nes neišliko arba jie reti.

Malonioji g. 16 (1 ir 2 nuotr.): abipus 1-ojo buto durų prikaltos dvi geležinės pakabinamosios dėtuvės gėlių vazonams. Buto šeimininkas aiškina juos parsinešęs „nuo sugriuvusio namo“; iš kokios Žvėryno gatvės, nebepamenąs. Tikriausiai šitaip ir rado abipus durų pritvirtintus, kad parsinešęs pritvirtino panašiai (3 nuotr.).  Dirbinio fragmentas (4 ir 5 nuotr.), panašus į šių dėtuvių kotelius, rastas miške į šiaurę nuo Miglos g., tad ten galėjo atsidurti nuo kažkurio Žvėryno namo. Šis kotelis žalvarinis, bet taip pat prisukamas – tai yra dirbinio vidurinė dalis, panaši ir jo ornamentika – taip pat augaliniai motyvai.

6 nuotraukoje – neaiškios paskirties dirbinys, pritvirtintas prie  Stanislovo Moniuškos g. 46 namo laukujų durų, kurio ornamentas sunkiai įžiūrimas, nes uždažytas storu dažų sluoksniu. Yra tokioje vietoje, kur būdavo atstumiama lentelė. XX a. pirmojoje pusėje pašto dėžučių nebūdavo, ir paštininkai, atstūmę judrią lentutę, laikraščius ir laiškus sumesdavo vidun. Ant Dionizo Poškos g. 18 namo durų išliko XX a. pradžios skardinės pašto durelės su užrašu „ПИСЬМА И ГАЗЕТЫ“  („Laiškai ir laikraščiai“), 7 nuotr. Žvėryne apskritai nestinga senus laikus menančių dirbinių: antai prie Kęstučio g. 16-ojo (plytinio) namo durų pritvirtinta taip pat skardinė ornamentuota gerai išsilaikiusi pašto lentelė, kurios užrašas rodo net carinės Rusijos laikų rašybą.

Pušų g. 43: vėliavinė, papuošta kaldintu ąžuolo lapu (8 nuotr.). Bet buvo paplitusios lygiai tokios pat spyruoklinės vėliavinės be puošmenų: Pušų g. 1 (9 nuotr.), Treniotos g. 26 ir kitur. Prie Treniotos g. 29 namo (statytas 1938 m.) laukujų durų išliko prikalta peleninė (10 ir 11 nuotr.).

Bebrų g. 1: „PROSZE KRĘCIĆ“ („Prašom pasukti“), nuoroda ant gatvės fasado durų (12 ir 13 nuotr.). Virš Lenktosios g. 30 namo durų išliko administracinė (informacinė) lenkų okupacinio laikotarpio skardinė  lentelė (14 nuotr.). O čia jau kitas laikotarpis, kitokie žymenys, su gatvės pavadinimu ir ažūriniais numeriais  (15 nuotr.).

Latvių g. 28: prie medinio saulutės ornamento, kairėje pusėje, matome stačiu kampu lenktą vadinamąjį vagį (kablį), o dar kairiau, prie frontono skydelio apatinio krašto, kabo atitrūkusi čia buvusio metalinio dekoro detalė (16 nuotr.). Virš kai kurių durų išlikę prikaltos arklio pasagos – laimę nešantis atributas (17 nuotr., Stumbrų g. 7). O čia, regis, tiesiog bylojantis palankumą, gerumo aurą (18 nuotr., Traidenio 25).

O šitie dirbiniai galbūt nėra itin seni. Kęstučio g. 30: kitur nematytos formos bei konstrukcijos langų vyriai (19 nuotr.); Vytauto g. 47: skardinis lauko durų lempos gaubtas banguotu viršutinės dalies kraštu ir su karnizėliu  (20 nuotr.).

Galbūt vėlyvi, galbūt ne tie metaliniai dirbiniai, kuriais papuošti neseniai sumeistruoti buitiniai daiktai Stanislovo Moniuškos g. 4 namo kieme prie pavėsinės. Medinis suoliukas su stilizuotomis kojomis ir šiukšliadėžė su metalinėmis aplikacijomis (21 ir 22 nuotr.).

Ir pabaigai – vėlyvi dirbiniai. Dionizo Poškos g. 7: vėjarodės pavidalo dirbinys su ažūriniais žymenimis – metais (1984.) ir namo adresu (Poškos – 7.) ant pavėsinės, sujungtos su 5-ojo buto priebučiu, stogo (23 nuotr.). Pušų g. 7 / Vytauto g. 37: atviro priebučio frontonas paremtas senovinių ginklų imitacijomis (24 nuotr.). Terasoje yra metalinės stilizuotos kėdės.

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: