Įsigaliojo nauja vaiko teisių apsaugos tvarka (1)

smm.lt, A. Žuko nuotr.

smm.lt, A. Žuko nuotr.

Nuo liepos 1 d. įsigaliojo nauja vaiko teisių apsaugos tvarka, leidžianti greitai ir profesionaliai atsiliepti į pranešimus apie grėsmes vaikams bei padėti šeimoms, kad šios galėtų užtikrinti vaikų teises, saugumą ir gerovę. Pasirašytas susitarimas su Policijos departamentu, kuriuo susitarta, kaip bus rengiamas bendras darbas.

„Prieš pusantrų metų Mato tragedijos paskatinti suplanavome vaiko teisių apsaugos sistemos reformos žingsnius, ir šiandien esame juos įgyvendinę. Vadinasi, visi reikalingi instrumentai yra duoti, dabar reikia, kad jie būtų sėkmingai taikomi, susiformuotų maksimaliai ekspertiška komanda ir bendradarbiautų visos vaiko teisių apsaugos procese dalyvaujančios grandys“, – pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Per šį laiką pasiekta aiškaus smurto apibrėžimo, tai įtvirtinta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme. Vaiko teisių apsaugos tvarka centralizuota, vadinasi nuo liepos 1 d., vaiko teisių apsaugos specialistai visoje Lietuvoje vadovaujasi vieningais metodais ir veiklos gairėmis, dėl to į pranešimus apie grėsmę vaiko saugumui atsiliepiama nedelsiant. Apibrėžti aiškūs atvejai, kuomet galimai pažeidžiamos vaiko teisės, vertinimo instrumentai, tarnybų veiklos algoritmai ir terminai – kas ką daro ir per kiek laiko. Taip pat sutarta, kad reikalinga vienoda pagalba visoms šeimoms, auginančioms vaikus, bei visų veikiančių tarnybų keitimasis duomenimis ir pagalba vieni kitiems.

„Svarbu tai, kad absoliučiai pripažįstama vaiko teisė gyventi šeimoje. Vaikas iš šeimos paimamas tik jei situacija atitinka 4 kriterijus (t.y., atsisakyta subjektyvaus vertinimo), ir mobili komanda pradeda pagalbą šeimai, kad ši būtų pajėgi rūpintis vaiku, užtikrinti jo teises, saugumą, gerovę, ir vaikas galėtų grįžti į šeimą“, – sakė ministras Linas Kukuraitis.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojo, vykdančio direktoriaus pareigas, Jano Maciejevskio, lūžis įvyko: „Iš tiesų džiugu, kad nei vienai minutei vaiko teisių apsauga nenutrūko. Palaikėme ryšį sekmadienio naktį ir dieną – atnaujinta vaiko teisių apsaugos tvarka jau veikia ir ji tobulesnė. Pirmas dalykas, įvesti atitinkami standartai reaguojant į pranešimus, vertinant vaiko situaciją. Mūsų pareiga yra reaguoti į bet kokį pranešimą, yra numatyti terminai, per kuriuos turime reaguoti. Jeigu yra gaunamas pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje, smurtą prieš vaiką, tai tokiu atveju turime reaguoti per 6 valandas. Jeigu gaunami pranešimai, susiję su galimais vaiko teisių pažeidimais, tiesiogiai nesusijusiais su smurtu, reagavimo terminas yra trys darbo dienos.“

Anot J. Maciejevskio, svarbi pertvarkos dalis – šiandien pasirašytas susitarimas su Policijos departamentu: „Poįstatyminiame teisės akte įtvirtinta, kad į policijos pranešimus, kurie yra susiję su smurtiniais atvejais prieš vaiką, reaguojame per vieną valandą. Susitarime susitarėme, kokiais atvejais mes privalome per valandą prisistatyti ir užtikrinti vaiko saugumą. Bendra tvarka tokia, kad gavus pranešimą, vykstame į šeimą ir vertiname šeimos bei vaiko situaciją. Yra keturi kriterijai, kuriuos vertiname: tai yra vaiko būsena, jo funkcionavimas, tėvų būsena, jų funkcionavimas, tėvų įgūdžių ir bendravimo su vaiku įvertinimas ir vaiko socialinės aplinkos įvertinimas. Kiekvieną iš šių kriterijų vertiname pagal tam tikrus elementus ir, nustatę grėsmę vaiko saugumui, gyvybei ar sveikatai, priimame sprendimą paimti vaiką iš šeimos.“

„Pastarųjų metų policijos patirtis vykdant įvairias reformas parodė, kad labai svarbus yra visų institucijų įsitraukimas į naują darbą, į pokyčius. Pirmas dalykas, dėl kurio sutarėme, tai kad vaiko teisių apsauga bus užtikrinta visą parą. Antra, kad visais atvejais, kai bus reikalinga spręsti klausimus, susijusius su vaikais, vaiko paėmimu iš nesaugios aplinkos, mes konsultuosimės su vaiko teisių apsaugos specialistais. Į susitarimą įtraukėme laikiną nuostatą, kuri galios pusę metų, kad jeigu reikia vaiką paimti iš nesaugios aplinkos ir vaiko teisių apsaugos specialistas negalėtų per valandą atvykti, policijos pareigūnai yra pasiryžę padėti ir pristatyti vaiką į jam saugią vietą (tai yra pas konkretų nurodytą asmenį arba į konkrečią įstaigą, kurios duomenis mums pateiks įstaigos specialistai)“, – sakė Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Policijos ir vaiko teisių apsaugos specialistų komunikavimo schema, anot L.Pernavo, veiks labai paprastai: „Mūsų pareigūnai, kurie dirbs įvykio vietoje, susisieks su budėtoju, budėtojas susisieks su dispečeriu, kuris koordinuoja vaiko teisių apsaugos specialistų darbą, ir kartu konsultuosis, tarsis dėl geriausių sprendimų, kurie turėtų būti priimami tuo metu, toje vietoje, geriausi sprendimai vaikui, kuris yra nesaugioje aplinkoje.“

Bendradarbiavimo susitarime taip pat numatyta, kad reikia pasitelkti vaiko teisių apsaugos specialistą atliekant nepilnamečių apklausas. „Esant reikalui nedelsiant tarsimės su vaiko teisių apsaugos specialistais, kad kuo kokybiškiau būtų atliekamos vaikų apklausos. Dar viena labai svarbi susitarimo nuostata numatyta dėl pačių specialistų saugumo, todėl įvykiai, kai kyla grėsmė vaiko teisų apsaugos specialistui, yra įtraukti į A kategorijos įvykius, o tai reiškia, kad policija į tokius įvykius reaguos per keletą minučių“, – tvirtino L.Pernavas.

„Šiandien naujojoje vaiko teisių apsaugos sistemoje turime 473 darbuotojus, kurie užtikrina vaiko teisių apsaugą visose Lietuvos savivaldybėse, 12 apskričių vedėjų. Ačiū visiems darbuotojams, sutikusiems pereiti dirbti į naują sistemą, patikėjusiems ja ir dedantiems pastangas, kad ji pasiteisintų praktikoje“, – spaudos konferencijoje teigė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Anot viceministrės, pirmąją budėjimo naktį, įsigaliojus sistemos centralizacijai, nustatyta vaiko teisių pažeidimų atvejų, į juos visus buvo atsiliepta nedelsiant ir imtasi atitinkamų veiksmų, užtikrinant vaikų saugumą ir pagalbą šeimoms.

Save

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. UAB "Barnavarna":

    Firma su patirtimi augina ir auklėja Jūsų vaikus. Iškvietimas ir išvežimas – NEMOKAMI.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: