„Aktualioji istorija“: Ar tikrai 476 m. žlugo Romos imperija ir prasidėjo viduramžiai? (video) (8)

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Esame pripratę prie vadovėlinio fakto: 476 m. Odoakrui nuvertus paskutinį Vakarų Romos imperatorių Romulą Augustulą, žlugo Romos imperija ir prasidėjo viduramžių epocha. Vadovėliuose būna surašyti tik svarbiausi ir akivaizdžiausi faktai, juo labiau šito galima tikėtis iš tokios svarbios „lūžinės“ datos. Bet ar tikrai tai – faktas? „Aktualiosios istorijos“ laidoje istorikas Darius Alekna argumentuoja, kodėl šis „faktas“ laikytinas istoriografine fikcija.

Kas gi įvyko 476-aisiais metais? Kas nusprendė, kad tai – lūžio momentas? Kokios dar datos laikomos Viduramžių pradžia? Koks 476 m. sureikšminime yra VI a. istorikų Marcelino Komito (Marcellinus Comes) ir Jordano vaidmuo? Kokios VI a. politinės aktualijos vertė sukurti 476 m. įvykių, kaip Vakarų Romos imperijos žlugimo, koncepciją? Kokią prasmę šiam įvykiui teikė VI a. istorikai?

Ar 476 m. nuverstas Romulas Augustulas buvo teisėtas imperatorius? O gal nė metų netrukęs nepripažinto imperatoriaus Romulo Augustulo valdymas – tik nepavykęs perversmo bandymas imperatoriaus Julijaus Nepoto laikais (474–480 m.)? Ką Romos imperijos santvarkos požiūriu reiškė Vakarų Romos imperatoriaus titulo išnykimas Romos imperijoje po Julijaus Nepoto mirties? Ar apskritai kada nors egzistavo Vakarų Romos imperija? Jeigu 476 m. nieko reikšmingo neįvyko, tai su kuo būtų prasmingiau sieti Viduramžių pradžią?

Šiuos ir kitus klausimus aptariame laidoje. Laidą veda istorikas Tomas Baranauskas.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: