D. Kiseliūnaitė. Tai yra IŠDAVYSTĖ (15)

Dalia Kiseliūnaitė | Facebook.com nuotr.

Dalia Kiseliūnaitė | Facebook.com nuotr.

Sakau tai šiandien, sausio 13-ąją, jums, daugybę metų smirdintys Seime, ir jums, „profesionalai“, šviežiai nutūpę, ir tamstai, ponas Skverneli, su visa vyriausybe, ir tamstai, ponia Jurgita Petrauskiene, ir mums, visiems, taip taip, mums visiems rinkėjams. Lietuvos pertekliniame biudžete nebėra pinigų lituanistikai – ne tik universitetams, bet ir vienintelėms vien mokslu užsiimančioms įstaigoms – Lietuvių literatūros ir tautosakos bei Lietuvių kalbos institutui.

Berods trečiojo pasaulio šalyse surandama pinigų nacionalinėms mokslo šakoms. Net sovietmečiu ši įstaiga darbavosi, ir dar kaip… Jei pareikalautumėt išvardinti darbus ir pavardes, užimtų daug laiko. Tai, kad atidarę LKŽ randate viską, ko reikia, yra daugiausia to laikotarpio mokslininkų milžiniško triūso vaisius. Tik vienas pavyzdys.

Tiesa, gūdžiu sovietmečiu buvo reikalaujama įžangose paminėti Leniną (niekas vis tiek tų „privalomų litanijų“ neskaitė) ir vėliau disertacijas (bent VAK-ui vieną egzempliorių) parašyti rusiškai, bet iki tiek, kaip dabar, nusirista nebuvo. Taip, būta nuožmios kovos, išmestų „nelojalių“ dėstytojų, per geležinę uždangą sunkiai skverbėsi kolegų darbai, bet atsirado autoritetingų vadovų, kurie suvokė lietuvių kalbos tyrinėjimų svarbą. „Baltisticos“ žurnale publikavosi žymiausi pasaulio indoeuropeistai. Tada niekas neklausė jokių prestižinių duomenų bazių, nes prestižą lėmė straipsnių kokybė, o ne kažkokiomis vadybinėmis gudrybėmis sukurtos virtualios lentynos.

Dabar mūsų pragmatiškai strateguojantys tvarkytojai skuba kuo greičiau kažką su kažkuo suvienyti, sunaikinti, išvaikyti, nes tam yra gauta ES lėšų. Ir jeigu iki vasario nepateiks susinaikinimo plano, lėšų neduos, t. y. naikintojai (visokių naikinimo projektų autoriai ir jų ekspertai) savo banko sąskaitų negalės pasipildyti. Tuoj pasipils dosniai finansuojami „optimizavimo projektai“. Vakar Jovaiša aiškiai per televiziją tai pasakė, man pasirodė, kad žmogus net nesuvokia, kas jo rankomis daroma.

Beveik visas mokslo finansavimas buvo ir tebėra paliktas ant ES pečių, finansuota krūva kažkam pelningų, efektyvių ir šiandien valgomus produktus gaminančių projektų (neginčysiu, kad dalis taikomųjų projektų tikrai vertingi), bet mokslo esmė nėra patenkinti šiandienos užsakymus. Patogu „taupyti“ ir atidėti sprendimus, kaip sukurti ilgalaikę ir perspektyvią subalansuotą mokslo finansavimo sistemą, tarsi ES būtų amžinai melžiama karvė. Kaip papildyti tą kišenę, kuriai ES neduos pinigų, niekam nerūpėjo. Kas bus, kai tie ES pinigai baigsis – dar mažiau rūpi. Baigsis pinigai, baigsis žmonės, uždus ir mokslas, nes jį kuria žmonės, o į juos nebuvo investuojama. Niekam nerūpėjo sukurti nenutrūkstamą kartų kaitos sistemą. Jokia ES neprivalo duoti nacionalinių kalbų ir kultūrų tyrinėjimui pinigų, savaime suprantama, kad tai kiekvienos valstybės garbės ir brandumo reikalas. Nenorim susinaikinti, turime rasti pinigų, valios, žmonių patys.

Priminkite, kaip žadėjo finansuoti mokslą, kai buvo priimtas biudžetas? Niekaip. Mokytojus ir gydytojus išvadino sąmokslininkais, o į mokslininkus iš viso nereaguoja, nes jų streikai nieko nereiškia. Gėdos nė lašelio – juk mes važiuojame į tarptautines konferencijas ir ten kaip yla iš maišo kyšo mūsų bėdos, ypač atlyginimai. Kai manęs paklausia, kas dėl to kaltas, aš vardiju dabartinės ir buvusios valdžios žmonių pavardes. Tegu žino. Taip taip, nes „aplinka kalta“ manęs neįtikina.

Kaip privilioti į mokslą jaunimą? Nereikia jų žinių čia? Prašom, reikės kitur. Pasilikite, nevykėliai, savo tamsybėse. Mokslo finansavimo biudžete, kuris sumažintas per krizę (dabar išgyvename didžiausio ekonominio pakilimo laikotarpį), Lietuvos valstybės šimtmečio proga – špyga lituanistams. Ar jums, aukščiau išvardintieji ponai, nesisapnuoja Basanavičius?

Humanitariniams mokslams vargšė valstybė ieško privačių rėmėjų.:) Gal koks Dargis nori paremti, arba Maksima (kaip ten baigėsi su tuo milijonu, kurį žadėjo už Nepriklausomybės akto suradimą?). Greičiau dar ne vienas Maksimos stogas ant žmonių galvų užkris, negu grašį savo tautos labui iš kišenės iškrapštys.

Autorės įrašas skelbtas Feisbuke.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

15 komentarų

 1. Šaunuolė, Dalia!
  Gerai čia užtvatijai!
  Aš – už!

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Kol nesuprasit, kad dabar Lietuva yra OKUPUOTA, tol nesurasite ir teisingų sprendimų. Tai ką perskaičiau man, kokį gal jau 101 kartą įrodo, kad Lietuva yra naikinama hibridiniame kare. O mes vis dar to nematome? Pasiklausykite N.Sadūnaitės kalbos Seime.

 3. Žemyna:

  Na, garbieji profesionalai apsimes, jog nieko nematė, negirdėjo, ir apskritai – negi yra, kas jų išmintimi abejoja?

 4. Neįtikėtina:

  Ką, nejaugi tai tiesa?! Neužteko sugriauti lituanistines katedras VU, tai dabar ir į institutus kėsinamasi?

 5. Virginijus:

  Ši valdžia baisesnė ir už landsbergininkus, ir už brazauskininkus kartu sudėtus.
  Bet… ne iš dangaus nuleista. Patys išsirinkom.

  • Jeigu taip galvojus, tai išeitų, kad 5 kaimiškosios apygardos į Seimą “pačios išsirinko” liberalus, kai jų jau net didžiuosiuose miestuose nerinko. Taigi pirmiausiai reikalinga “užtaisyti” kiaurymę rinkimų organizavimo sistemoje. Juolab, kad jie jau – ant nosies…

  • Skalvis:

   Ši valdžia yra kaip koks aladinas, ar kas, iškviesta atlikti savo juodo darbo, kad nereiktų garbingam tandemui rankų teptis. Darbas atliktas- vėk komunist-kgb’ tinis tandamas soste.

 6. O ar LEU išdraskymas Vilniuje yra ne toks pat lietuvybės draskymas Lietuvoje, valstybės “išsostinimas” arba ar ne toks pat Lietuvos “išsotinimas” yra, kai visos kitos aplinkinės valstybės prestižinio greitojo geležinkelio “Rail Baltica”, skirto būtent keleivių pervežimui, maršrutą tiesiasi per sostines, o Lietuva net ir tokiu atveju, kai Vilnius artėja prie milijoninio miesto dydžio, ne. Tai ar ne tos pačios valstybei, lietuvybei svetimos jėgos interesus, tą IŠDAVYSTĘ matome – čia (?!)…

  • Aha:

   Del pedagoginio as turiu savo nuomone. Kazka su juo jau seniai reikejo daryt. Nes jei reikejo aukstojo, o esi per didelis dundukas istot i normalu universiteta, tai stodavai i pedagaske. Ir visi dvejetukininkai sustojo. Ir turim tokiu prikeptu niekam tikusiu pedagogu. Ir verkiam dabar, kodel nera jiems pagarbos… Visi problema zinojo, bet niekas nieko nedare. Idomu, kodel?

   • Matyt, dėl pedagoginio niekas nieko nedarė todėl, kad taip išklibintų, kaip ir buvo paprastai daroma suinteresuotų įtakingų asmenų kitų panašių interesų atvejais, bene strategiškai svarbiausių valstybės kadrų – pedagogų rengimą sostinėje ir rastųsi galimybė jų rengimą “prichvatizuoti” Kaune miglotomis ambicijomis “atkurtam” VDU, o po kelių metų “prichvatizuoti” ir visą materialią LEU bazę atitinkamiems privatiems asmenims. Juk panašu, kad ir Švietimo ir mokslo ministrai buvo skiriami, kad tik pabūtų pareigose, o ne kad ką esmingo darytų…

 7. Taigi:

  Putinaitiškos “reformos” ima skleistis visu gražumu?

 8. mociute:

  deja deja,ko gero, labiau prokremlinio seimo kaip sitas dar nebuvo o tas Lietuvos griovimas is vidaus toks siaubingai akivaizdus kad jokios “sintetines ” vaduku sypsenos pro sukastus dantis viskam kas Lietuvai sventa net pridengti jomis jau neiseina….. Plugais per sventoves,cinizmu per zmoniu jausmus ir lieka tik amzini “interesai” kuo daugiau pinigu i privacias kisenes…..Juokingiausia kad jau antrus metus skaiciuojancio seimo nariu daugumos nesame nei mate nei girdeje – tai lyg ir ne savarankiski zmones o kazkokie “mygtukai” kuriuos maigo sau visagalio pareigas prisiskyres vidutinybe…..

 9. Moteriškei visai protas susimaišė. Eilinė rusofilė ir polonofobė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: