E. Jovaiša: Holokausto aukų vardai turi išlikti (7)

Eugenijus Jovaiša | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Eugenijus Jovaiša | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Gruodžio 15 d., 11 val., Leipalingio miestelyje, Druskininkų r., bus pristatytas informacinis stendas, skirtas 1941 metais vykusių Leipalingio žydų žudynių aukoms atminti ir pagerbti.

Renginyje dalyvaus Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje J. E. Amiras Maimonas, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akad. Eugenijus Jovaiša, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Leipalingio progimnazijos mokiniai, miestelio bendruomenė ir kt. Renginio metu Leipalingio progimnazijos mokiniai perskaitys visų Leipalingio žydų žudynių aukų vardus.Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko akad. Eugenijaus Jovaišos teigimu, žydų genocido, itin skaudaus istorijos laikotarpio Lietuvoje, aukų atminimas turi būti deramai įamžintas. Ypač svarbu, kad aukos neliktų bevardės, todėl siūloma atlikti kuo išsamesnius mokslinius tyrimus, nustatyti kiek įmanoma daugiau žydų genocido aukų vardų, nusikaltimus žmoniškumui vykdžiusių asmenų vardus ir visą informaciją pateikti visuomenei patogiu būdu. Būtina tinkamai pažymėti visas masines žydų žudynių vietas Lietuvoje ir atiduoti pagarbą žydų genocido aukoms.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro gen. direktorės Teresės Birutės Burauskaitės teigimu, įmanoma nustatyti maždaug 80 proc. žydų genocido aukų Lietuvoje vardų. Tam reikalingi išsamūs tyrimai ir bendradarbiavimas tarp įvairių tyrimus atliekančių institucijų.

Leipalingio miestelyje pastatytas stendas yra pirmasis tokio pobūdžio informacinis stendas, kuriame pateikiama informacija apie toje vietoje 1941 metais, įvykdytas žydų tautybės Lietuvos gyventojų masines žudynes. Stende yra integruotas NFC lipdukas, kurį nuskenavus mobiliajame telefone bus galima susipažinti su aukų sąrašu. Tai pirmasis rengiamo projekto „Holokausto aukų vardai gyvi“ stendas. Projektą tikimasi įgyvendinti visoje Lietuvoje visose žinomose masinių žydų žudynių vietose, kurių yra apie 270. Šis projektas būtų įgyvendinamas kelerius metus, vieniems metams reikėtų per 86 000 eurų.

Iki nacių-sovietų karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų. Nacių okupacijos metais savo istorija ir kultūra garsi Lietuvos žydų bendruomenė (litvakai) buvo beveik visiškai sunaikinta: nužudyta per 195 tūkst. Lietuvos žydų. 1941 metų, rugsėjo 11 d., Leipalingyje buvo nužudyta 154 miestelio žydai – vyrai, moterys, vaikai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Aistis:

  Kada lietuviai pareikš žydams – alkolio nuodų platintojams ir lietuvių tautos 21 kartos nuodijimą ir alkoholikais pavertimą? Lenkams už išžudytus per milijoną krivių ir Vaidilu, Vaidilučių, lietuvių, nenorėjusių priimti lenkišką krikštą į kataliybę? Pagaliau Vilniaus krašto genocidą 1922-1940 ir net pokario metais Armijos krajovos “partizanų” žudynių metu. Prie kiekvieno Vilniaus kelio ir keliuko išliko lig šių dienų lenkų nužudytųjų lietuvių kapeliai – akmenų krūvelės, neleistų laidoti katalikų kapinėse. kodėl Lietuvos Seimas to klausimo nekelia? Reikėtų PAGARBOS kiekvienai tautai.

 2. Alantas:

  nacių okupacijos metais, tai prie ko čia tuomet pavergta Lietuva

 3. Antanas:

  Daugiau problemų Lietuvoje jau nebėra? Viskas OK? Dabar belieka mums, lietuviams, draugiškai imti raudoti ir galvas barstytis pelenais dėl nacių okupacijos metu sunaikintų žydų? Kartoju: NACIŲ OKUPACIJOS METU!!! O, kažin, žydai ims raudoti ir galvas barstytis pelenais dėl to, kad jų tautiečiai-enkavėdistai kankino, žudė ir trėmė lietuvius?!

 4. T0mas J.:

  sarmatas.lt/11/zemes-pardavimas-o-gal-grobimas/

 5. ŽR - 852431431 - DABAR::

  Žinių radijuje DABAR S. Skvernelis
  Tel. 852 431 431 laukiami klausimai. Arba Facebooke

 6. !!!:

  Kodėl stendas jiems,o kur stendas dzūkeliam žuvusiems čia arba siire…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: