Katalonija balsuoja dėl nepriklausomybės. Policija naudoja jėgą – naikina balsadėžes, šaudo į žmones (video, tiesioginė transliacija, nuotraukos) (22)

Katalonija balsuoja dėl nepriklausomybės | Twitter.com, FutbolSnob nuotr.

Katalonija balsuoja dėl nepriklausomybės | Twitter.com, FutbolSnob nuotr.

Spalio 1 d., sekmadienį, Katalonijos gyventojai Ispanijos vyriausybės uždraustame referendume balsuoja dėl šio regiono atsiskyrimo nuo Ispanijos.

Naujausiais duomenimis, per policijos ir  Katalonijos nepriklausomybės šalininkų susidūrimus Katalonijoje 844 referendumo dalyviai ir 33 pareigūnai (Alkas.lt duomenimis vienas žmogus žuvo).

Nepriklausomybės šalininkus policija muša guminėmis lazdomis, tąso už plaukų, spardo ir šaudo į juos guminėmis kulkomis. Vienam žmogui guminė kulka pataikė į akį.Belgijos premjeras Šarlis Mišelis (Charles Michel) tarpo pirmuoju užsienio valstybės vadovu, pasmerkusiu nežmoniškai su Katalonijos laisvės referendumo dalyviais  besielgiančią Ispanijos teisėsaugą: „Smurtas niekada negali būti atsakymas. Smerkiame visas smurto formas ir raginame pasikliauti politiniu dialogu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Š. Mišelis:

18:20 val. Sužeistųjų daugėja iki 460

Barselonos merė Ada Koliau (Ada Colau) paskelbė, kad sužeistųjų per susirėmimus jau padaugėjo iki 460. A. Koliau:


17:30 val. Kai kur Katalonijos policininkai stoja laisvės siekiančiųjų pusėn

Pasirodė pranešimų, kad Katalonijos Regioninė policija kai kur stojo laisvės siekiančių balsuotojų pusėn. Vaizdo įraše matyti kaip Katalonijos policijos pareigūnai bando sutrukdyti Madrido reikalavimus vykdantiems Ispanijos pareigūnams sugriebti ir ištempti iš minios protestuotojus:

17:20 val. Policija toliau naudoja jėgą

Policija toliau vaiko balsuotojus ir protestuotojus: daužo guminėmis lazdomis, tąso už plaukų, šaudo guminėmis kulkomis:

17:15 val. Ispanijos valdžią  susilaikyti nuo smurto naudojimo paragino ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius:

„Emocinė įtampa labai didelė, nepasitikėjimo žaizdos gilios, bet dialogas su savo žmonėmis Ispanijai yra būtinas. Smurtas nepadės“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė L. Linkevičius.

15:30 val. Padaugėjo sužeistųjų

Pranešama, kad sužeistųjų skaičius jau išaugo iki 337 žmonių. Ispanijos vidaus reikalų ministerija (VRM) pranešė, kad sužeisti 9 policininkaii ir 2 Nacionalinės gvardijos („Guardia Civil“) pareigūnai.

Žiūrėkite tiesiogines transliacijas iš Katalonijos:

***

Katalonijos regiono vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) siekdams išvengti trukdymo balsavo kitoje vietoje nei buvo prieš tai paskelbta. Katalonijos vyriausybė Twitter paskyroje paskelbta K. Pučdemono nuotrauką, kaip jis balsuoja Korneljos de Terio mieste Žironos provincijoje:

Kad policija neišplėštų balsadėžių, kai kuriuose rinkimų punktuose jos buvo išmoningai pritvirtintos:

Twitter.com, EnricDurany nuotr.

Twitter.com, EnricDurany nuotr.

Ispanijos Konstitucinis teismas uždraudė balsavimą dėl atsiskyrimo, o Ispanijos vyriausybė Madride tvirtina, kad jis prieštarautų konstitucijai. Rugsėjo 20 d buvo suimta 14 referendumą rengusių Katalonijos pareigūnų. Katalonijos sostinėje ir kituose miestuose įvyko masinės protesto demonstracijos.

Policijos pareigūnai praėjusią savaitę sandėlyje netoli Barselonos konfiskavo beveik 10 mln. būsimo referendumo biuletenių. Taip pat buvo paimti rinkėjų sąrašai, specialūs ženkliukai ir balsų skaičiavimui skirti dokumentai.

Referendumo išvakarėse Ispanijos vyriausybės atstovas Katalonijoje pareiškė, kad Katalonija negalės surengti referendumo dėl nepriklausomybės, nes balsavimui ir balsų skaičiavimui reikalinga technologinės priemonės buvo išardytos. Pranešama, kad agentai išjungė programinę įrangą, skirtą sujungti per 2,3 tūkst. balsavimo apylinkių ir pasidalinti balsavimo duomenimis. Buvo uždaryta 1300 iš 2315 Katalonijos mokyklų, kuriose turėjo vykti balsavimas. Ispanijos valdžia siekdama užkirsti kelią referendumui Katalonijoje sutelkė papildomas policijos pajėgas.

Tačiau Katalonijos autonomijos vyriausybės vadovas K. Pučdemonas pareiškė nepaklusiantis Ispanijos valdžios reikalavimams. Jis kreipėsi į Katalonijos gyventojus ir pakvietė juos dalyvauti referendume ir ginti demokratiją nuo represyvaus ir gąsdinančio režimo.

Katalonijos sostinėje Barselonoje referendumo išvakarėse įvyko referendumo šalininkų masinis mitingas. K. Pučdemonas pasisakė ryžtingai: „Mes nugalėsime: mūsų nesuprato ir nesupranta. Jie norėjo, kad mes pasiduotumėme susidūrę su pirmaisiais sunkumais. Tačiau jie nežinojo, kad sunkumų akivaizdoje mūsų tauta tik sustiprės: mums tai reiškia pergalę!“

Savo ruožtu uždrausto referendumo išvakarėse, šeštadienį, Madride tūkstančiai žmonių  išėjo į mitingą palaikantį šalies vienybę.

Katalonijos policija, vykdydama centrinės valdžios įsakymą spalio 1 d., sekmadienį, 6 val. ketina blokuoti rinkimų apylinkes. Referendumo šalininkai su savo šeimomis užėmė kai kurias mokyklas, kuriose yra referendumui skirtos balsadėžės, siekdami užtikrinti Katalonijos rinkėjų priėjimą prie jų. Tačiau policija pareiškė, kad mokyklas užėmę žmonės bus išleisti, tačiau niekas nebus įleistas į balsavimui skirtas patalpas…

Katalonijos referendumas dėl nepriklausomybės Ispaniją stumia į vieną didžiausių politinių krizių nuo to laiko kai prieš keturis dešimtmečius žlugo generolo Francisko Franko (Francisco Franco) autoritarinis režimas.

Referendumui skirtas laikas – nuo 10 iki 21 val. (Lietuvos laiku). Katalonijos valdžia skelbia, kad normaliai veikia bemaž trys ketvirtadaliai balsavimo punktų. Šiame žemėlapyje žaliai pažymėti veikiantis, o raudonai uždaryti balsavimo punktai:

Nors Katalonijos plotas daugiau nei dvigubai mažesnė už Lietuvos, tačiau joje gyvena 7 508 106 gyventojų (2015 m. duomenimis) katalonų, turinčių savo kalbą ir kultūrines tradicijas. Katalonija sukuria maždaug penktadalį šalies bendrojo vidaus produkto.

Įdomu pažymėti, kad 2014 m. minint Katalonijos laisvės kovos 300-ąsias metines dešimtys tūkstančių katalonų latviškai giedojo Latvijos kompozitorius Martino Brauno (Martins Brauns) dainą „Saulė, Perkūnas, Dauguva“ tapusia šio minėjimo už laisve himnu:

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: