T. Baranauskas. Apie statybų verslą ir aukštąjį mokslą (4)

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Situacija Lietuvos aukštajame moksle tokia… Jis – labai, tiesiog siaubingai nekokybiškas, todėl jį reikia skubiai reformuoti. Ir kuo greičiau, tuo geriau. Ypač, kol dar niekas iš Gedimino pr. 11 neišspyrė pono Sauliaus Skvernelio su jo „profesionalais“.

Bet gal pirmiausia – apie statybas. Žinia, kad pati statybų kaina yra vienoda nepriklausomai nuo to, kur kas nors statoma. Bet pastatyto pastato pardavimo kaina anaiptol nevienoda – kuo vieta prestižiškesnė, tuo kaina didesnė. Sklypas prie Neries, priešais Seimą, kurį turi nelaimę užimti Lietuvos edukologijos universitetas, – viena iš prestižiškiausių vietų Vilniuje.

Ir štai čia atsiranda toks „aukštojo mokslo ekspertas“ beigi „reformatorius“ Robertas Dargis, gryno sutapimo dėka esantis ir didelės statybų bendrovės „Eika“ generaliniu direktoriumi beigi savininku, kuris išskėstomis rankomis sutinkamas S. Skvernelio ir švietimo ministerės J. Petrauskienės. Jis, kaip statybų ir aukštojo mokslo žinovas, išaiškina, kad LEU turi būti sunaikintas, nes yra tiesiog labai nekokybiškas, o jo pastatai – ir tai svarbiausia – turi būti parduoti. S. Skvernelis tą net viešai pabrėžia (kvailys ir plepys, tiesą sakant, – kas gi tokius dalykus viešai sako pirma laiko?).

Taigi štai, toks jau sutapimas, kad ir S. Skvernelio, ir J. Petrauskienės nuomonės visiškai ir principingai sutampa su R. Dargio nuomone, poreikiais ir pageidavimais. Naikinimas vykdomas išsijuosus: nebeduodama krepšelių LEU mokytojų rengimui, o, kad netyčia neatsirastų norinčių studijuoti savo lėšomis, dar ir padidinami reikalavimai – ir stojamasis balas, ir minimalus stojančiųjų skaičius. Dėl to LEU šią rugsėjo 1-ąją pirmą kartą savo istorijoje nebepriėmė nei istorikų, nei lituanistų, nei daugelio kitų specialybių būsimųjų mokytojų į pirmą kursą. „Nepriklausoma“ žiniasklaida iškilmingai trimitavo, kad „studentai uždarė“ nekokybiškas ir nereikalingas studijų programas. Nes mokytojai juk nereikalingi, tiesa? Reikalingas sklypas prie Neries, ar ne pone R. Dargi?

Iškyla naujas pavojus: LEU nori jungtis su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU). Tada VDU perimtų pastatus (ir sklypą prie Neries), buvusio LEU pagrindu įsteigtų Švietimo akademiją. Tai – grėsmė aukštojo mokslo kokybei, žinoma. Nes argi gali būti kokybiškas aukštasis mokslas prestižiniame sklype prie Neries, kuriame nebent tik „Eika“ pastatytų kokybiškų biurų kompleksą?

Vilniaus universiteto laiško, balsavimo dėl jungimosi su VDU išvakarėse išsiuntinėto visiems LEU darbuotojams, pavyzdys

Vilniaus universiteto laiško, balsavimo dėl jungimosi su VDU išvakarėse išsiuntinėto visiems LEU darbuotojams, pavyzdys

Švietimo ministerija dirba išsijuosus, ekspertai (žinoma su „ekspertu“ R. Dargiu – kaip gi be jo) tarškina klavišais, įrodinėdami, kad ko jau ko, bet LEU su VDU jungti negalima. Pradedama veikti ir LEU bendruomenėje. Randamas vienas “kokybiškas” fakultetas – Ugdymo mokslų – kuriam gal ir atsirastų vietos po Vilniaus universiteto (VU) stogu. Gal. Niekas, tiesą sakant, to ir nežadėjo – bent jau raštu. Bet įtikino to fakulteto vadovus bei kolektyvą – bent jau žodžiu.

Ir štai minėtasis fakultetas kartu su keliais LEU vadovais, ima reikšti kitą nuomonę – kad reikia jungtis su VU. Nors jokių realių pasiūlymų iš VU net negauta. Nebent kažkam kažkas privačiuose pokalbiuose be formalių įsipareigojimų pažadėta. Iš pradžių vaizduoja tą savo nuomonę kaip LEU bendromenės opoziciją nuo bendruomenės atitrūkusiai vadovybei. Paskui, kai 90 proc. LEU bendruomenės (nedalyvaujant minėtam fakultetui) nubalsavo už jungimąsi su VDU, – tiesiog, kaip labai gero fakulteto poziciją. Beje, minėto balsavimo išvakarėse visi LEU darbuotojai gavo viliojantį darbo pasiūlymą iš VU. Tiksliau, pasiūlymą domėtis įsidarbinimo galimybėmis… Sako, jūs labai reikalingas, o mes tuoj plėsimės – sekite skelbimus ir skaitykite konkursų nuostatus.

Seimo kanceliarijos Teisės departamento atsakymas LEU Ugdymo mokslų fakultetui

Seimo kanceliarijos Teisės departamento atsakymas LEU Ugdymo mokslų fakultetui

Prieinama net iki to, kad to labai gero fakulteto itin kokybiškas kolektyvas net kreipiasi į Seimą, prašydamas perkelti Ugdymo mokslų fakulteto programas į VU. Na, tai – visgi tik Ugdymo mokslų fakultetas – ne teisės fakultetas – pabrėžiu, bandydamas pateisinti… Todėl gal ir prireikė Seimo kanceliarijos Teisės departamentui jiems savo rašte aiškinti, kad universiteto padalinys nepriima sprendimų dėl universiteto ateities, jo skaidymo ir pan.

Būtų juokinga, jei nebūtų graudu. Štai kas daroma iš Lietuvos aukštojo mokslo ir jo bendruomenės, griaunant, priešinant ir pjudant. Ar nepaspringsi pelnu iš sklypo prie Neries, pone R. Dargi? Ar ramiai miegate, pone S. Skverneli ir ponia J. Petrauskiene? Sakote, viskas gerai, jeigu sąžinė netrukdo?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Pilietė:

  Toli nueisim ,ponai, su tokiu požiūriu, kai valstybei ima vadovauti užkulisiniai verslininkai, o ne Ministrų kabinetas. IR KĄ PADARO DIDELI VERSLININKŲ PINIGAI .Anądien Misionierių kalva privatizuota, šiandien Neries krantinė su LEU pastatais.Ir viskas vardan tos Lietuvos, biznieriai težydi.

 2. Viktoras:

  Apgailėtina tai,kad švietimo ir mokslo pertvarkas vykdys neoliberalai susikaupę Švietimo-mokslo ministerijoje,VU vadovybėje ir vadovaujant nūdienos liberalui Premjerui Skverneliui.Tad, darykime viską ką galim,kad šie veikėjai neprisiliestų prie minėtų reformų. Pagarba Gerb.T.Baranauskui už pateiktas gilumines įžvalgas.

 3. neziniukas:

  Idomu ar jau vyko kokios nors protesto akcijos ? Pvz. Vokietijoje , tokiu atveju studentai manyciau “Reichstaga pakeltu nuo pamatu”… Stebina lietuvos politiku “aktyvumas” … Kada kalba eina pvz. apie gejus ,tai visi lekia su garsekalbiais ir plakatais – Petras pirmas kaip visada, aktyvus net pareigunu isnesamas… O siuo atveju kas aktyvistams nutiko ? Ar nera taip ,kad akyvus ne ten kur reikia , ar uzsakymo nera ?

 4. Juodkrantė:

  Analogiška situacija yra su Juodkrantės vaikų darželiu, kuris stovi labai patrauklioje vietoje, turi didelį kiemą ir pan. Meras betkokia kaina stengiamasi įrodyti, kad darželį reikia iškelti, o šį pastatą parduoti. Matyt, jau ir pirkėjas senai tam darželiui yra, o tada nespėsim pastebėti kaip išdygs nauji privatūs kotedžai, juk dabar vietos naujoms statyboms Juodkrantėje nėra, o norinčių turėti nuosavą būstą patrauklioje kurorto vietoje tikrai atsiras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: