Į Lietuvą atvyksta garsioji „Dinos knygos“ autorė H. Vasmo (0)

Lietuvių kalbos ir kultūros centras

Lietuvių kalbos ir kultūros centras

Norvegijos literatūros karaliene vadinama autorė – neabejotinai viena laukiamiausių viešnių šiemet lapkritį vyksiančioje tarptautinėje literatūros šventėje „Vilniaus lapai“. Įtaigaus žodžio galia rašytojai pavyko užkariauti daugelio skaitytojų širdis visame pasaulyje.

Vertinama ir skaitytojų, ir kritikų

Į susitikimus su lietuvių ir užsienio literatūros žvaigždėmis jau antrus metus kviečiantis ir pernai didelio skaitytojų susidomėjimo sulaukęs renginys „Vilniaus lapai“ šiemet siūlys ne mažiau intriguojančią programą. Herbjorg Vasmo (Herbjørg Wassmo) – viena iš tų viešnių, kurių daug reklamuoti nereikia. Į lietuvių kalbą yra išverstos ir išleistos net vienuolika jos knygų – o tai yra daugiau kaip pusė šios autorės kūrinių. Tarp knygų lietuvių kalba yra ir garsioji „Dinos knyga“, viena iš įžymios trilogijos knygų, pagal kurią 2002 metais buvo sukurtas filmas. Šis H. Vasmo kūrinys buvo ir perkamiausia 9-ojo dešimtmečio knyga.

Tūkstantiniais tiražais įvairiomis pasaulio kalbomis leidžiamos rašytojos knygos yra pelniusios ne vieną literatūros apdovanojimą, tarp kurių – Šiaurės šalių Tarybos prizas, Norlando  kultūros apdovanojimas, Kritikų prizas ir kiti.

Nekuria idilės

Kurdama įtaigius veikėjų paveikslus, rašytoja daug ir nuosekliai dirba, nevengdama sandūrų su gyvenimo realybe. Rinkdama medžiagą romanui, yra keliavusi per Kopenhagos prostitučių namus. H. Vasmo įsitikinimu, literatūroje žmonės ieško iššūkių, o ne idilės. „Literatūra labai dažnai vaizduoja tokius slepiamus dalykus, kurie padeda išgryninti žmonių santykius“, – sakė ji Vilniuje 2006-aisiais.

Su lietuvių skaitytojais H. Vasmo jau yra susitikusi per 2006 metų Vilniaus knygų mugę, kur sulaukė tikros literatūros mėgėjų apgulties. Prie autografus dalijančios rašytojos ir prekystalio su jos knygomis nusidriekė ilgiausios eilės.

Šįsyk H. Vasmo su savo kūrybos gerbėjais susitiks šių metų lapkričio 11 d., šeštadienį, pagrindinėje „Vilniaus lapai“ salėje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Bilietus į renginį jau galima įsigyti teatro kasose arba www.tiketa.lt.

Lietuvė sukūrė spektaklį

Lietuvių kalba H. Vasmo knygas skaitantiems literatūros mylėtojams pasisekė tuo, kad norvegų rašytojos kūryba pateko į puikios vertėjos rankas. „Dinos knygos“ ir kitų H. Vasmo prozos kūrinių vertėja Eglė Išganaitytė 2008 metais yra pelniusi Lietuvių PEN centro apdovanojimą – Vertėjo krėslą.

H. Vasmo kūryba traukia ne tik mūsų šalies skaitytojus, bet ir teatralus. 2012 metais Kauno nacionaliniame dramos teatre režisierė ir aktorė Agnė Sunklodaitė pagal H. Vasmo romaną „Šimto metų istorija“ sukūrė monospektaklį, vienos dalies išpažintį „(ne) mano istorija“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: