Baigiama rengti lytiškumo ugdymo programa atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos siūlymus (6)

Svietimo ir mokslo ministerijoje_smm.lt

smm.lt nuotr.

Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos siūlymus, ji grįsta mokslo tyrimais. Rugpjūčio 3 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje įvyko darbo grupės, rengusios programą, posėdis, per kurį apibendrinti visi gausūs siūlymai ir pastabos programai.

„Programa yra inovatyvi ir grįsta mokslo tyrimais, atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus. Rengiant programą buvo atsižvelgta ir į jaunimo, visuomenės lūkesčius, taigi, ji aprėpia ir vertybinių nuostatų ugdymą, joje pateikiama ir medicininių žinių“, – sako darbo grupės vadovė, švietimo ir mokslo viceministrė,  sveikatos mokslų daktarė Natalja Istomina.

Programoje pristatomos tiek lytinės sveikatos temos, pvz., šeimos planavimo metodai,  kontraceptinės priemonės, abortas  ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos: sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas, taip pat ankstyvų lytinių santykių ir su jais susijusių problemų, lytinio išnaudojimo ir priekabiavimo, diskriminacijos dėl lyties prevencija.

Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos paskirtis yra išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas apie pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, pagarbą žmogaus gyvybei, toleranciją kitoniškumui, ir  tinkamu metu, pagal mokinių amžių, suteikti žinių apie lytiškumo aspektus,  kontraceptikus, požiūrį į save, į savo kūną.

Programą dar turės patvirtinti švietimo ir mokslo ministrė įsakymu. Planuojama, kad mokyklose pagal naująją programą bus pradėta dirbti nuo 2017 metų. Tai nebus atskiros pamokos, ši programa bus privalomai integruota į biologijos, dorinio ugdymo pamokas, klasės valandėles ir kt., ji skirta mokiniams nuo 1 iki 12 klasės. Į kokias pamokas integruoti, pasirinks pati mokykla. Šiuo metu mokyklose dirbama pagal dvi Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo ir Sveikatos ugdymo programas.

Mokytojams, dirbsiantiems pagal naują programą, Ugdymo plėtotės centras ir Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras rengs mokymus.

Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos projektą darbo grupė baigė rengti birželio 30 d. Projektas buvo paskelbtas viešai ir iki liepos 25 d. jam buvo galima teikti siūlymus.

Programos projektas skelbiamas ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. Pikc:

  “Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos siūlymus”, “ji grįsta mokslo tyrimais’, “toleranciją kitoniškumui” – tokios n kartų girdėtos neomarksistų maldelės verčia RIMTAI susimąstyti. Keli įdomesni punkteliai:
  III skyrius, 20 dalis. “Siekiant Programos tikslų, neleistina: […] diskriminuoti asmenį dėl jo, jo tėvų (globėjų, rūpintojų) šeiminio ar kitokio statuso, lytinės orientacijos ir/ar jos nepriėmimo, lytinės tapatybės, nėštumo nutraukimo” – atsižvelgiant į ta,m kas dabar suprantama kaip “diskriminacija”… 😉
  “skatinti nepasitenkinimą savo kūnu, išvaizda ar lytine orientacija, savo kūno, išvaizdos ar lytinės orientacijos nepriėmimą” – vėlgi, žiūrint, kaip suprasim “nepasitenkinimo skatinimą”. Jei, tarkim, iškrypusioj aplinkoj augintas vaikas pradeda jausti iškrypusį potrauki ir bando jam priešintis, tai pagelbėti šiukštu negalima, nes tai bus “nepasitenkinimo savo lytine orientacija bei tokios orientacijos nepriėmimo skatinimas”. Kitaip tariant, užkertamas kelias pagelbėti lytinio potraukio sutrikimų turintiems vaikams. Net nukreipimas pas psichologą gali būti traktuojamas kaip toks “skatinimas” – taigi, neleistinas.
  Žiūrim toliau.
  I priedas. “Pozityviai vertina savo lytiškumą, yra laisvas priimti savo lytinę orientaciją […]”,
  II priedas: Įvardija, kad asmenys gali būti: heteroseksualios, homoseksualios, biseksualios orientacijos; suvokia, kad tai – dalis žmogaus lytiškumo įvairovės.” Taigi – ne lytinio potraukio sutrikimai, bet “dalis žmogaus lytiškumo įvairovės”. Na, bent jau (dar) nėra zoo/pedo/nekro/geronto ir kitų -filijų. 🙂
  “Svarsto, kokius emocinius išgyvenimus patiria skirtingų lytinių orientacijų asmenys” – dar ne “pabandyk pasijusti pederastu”, bet arti to. 🙂
  “Supranta skirtingų lytinių orientacijų asmenų patiriamus išgyvenimus asmeniniame ir socialiniame kontekstuose, atpažįsta galimus jų diskriminavimo požymius ir pasipriešina atskirties didinimui.” – o kaipgi be tolerastijos ugdymo? 🙂
  Vis dėlto, summa summarum, iš pirmo (ir labai paviršutiniško) žvilgsnio, galėjo būti GEROKAI blogiau – yra ten ir gerų, teisingų dalykų, o brudo (vėlgi, iš pirmo žvilgsnio) – ne tiek jau daug, nors ir yra (kas, atsižvelgiant į dominuojančią ideologiją, ko gero, neišvengiama – kaip visokių leninų raštų citavimas sovietmečiu ;)).

 2. Orientacija yra valinis veiksmas, kurio galima ir nedaryti.
  Jei turi valios.
  Taip, kad nusiorientavę nėra tokiais gimę.
  O jei negimę tokiais, tai jiems tai – priklausomybė, kuri JAV pagydoma kaip ir visos kitos.
  Taip, kad leisti skatinti nusiorientuoti yra akivaizdus blogis.

 3. Gimusius tokiais nuo seno lietuviai pažįsta, netgi pašiepia vištgaidžiais, bet jei žiūrėti į jų padėtį rimtai, tai jų, visų pirma, yra labai mažai, o ir jie neina į jokias pederastų akcijas.
  Todėl jų ir nekritikuojam.

 4. Jonas:

  Programa skirta mokiniams nuo pirmos klasės!
  Šakės, jau nebebus galima vesti savo vaikų į valstybines mokyklas…:(((((
  Kuo anksčiau vaikai pradeda praradinėti energiją per seksualinę čakrą,
  tuo didesnė rizika protiškai neišsivystyti, nekalbant apie šeimas ir jų tvarumą,
  vaikų vėliau turėjimą ir tt. valstybė skirta apsaugoti piliečius nuo
  naikinančio zombinimo, bet panašu esame parklupdyti ant kelių…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: