Karštis gali būti žalingas sveikatai (0)

avso.org nuotr.

avso.org nuotr.

Daugelį metų įvairiose pasaulio šalyse vykdyti tyrimai parodė, jog šiluma stipriai veikia žmogaus savijautą, todėl vietovei nebūdingi ypač karšti ar šalti orai gali tapti sveikatos sutrikimų ar net mirties priežastimi.

Remiantis naujausia 2014 m. parengta 5-ąja Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaita, vidutinė aplinkos oro temperatūra paskutinius tris dešimtmečius buvo aukščiausia per visą temperatūrų matavimo laikotarpį ir kiekvienas iš paskutinių trijų dešimtmečių buvo karštesnis vienas už kitą. Lietuvoje per pastaruosius penkis dešimtmečius vidutinė oro temperatūra padidėjo 0,7–1,0 °C.

Nustatyta, kad dėl karščio poveikio, bei sustiprėjusio ultravioletinių spindulių srauto, didėja susirgimų ir mirčių skaičius, sparčiau plinta užkrečiamos ligos dėl per vandenį ir maistą plintančių ligų sukėlėjų lokalios ekologinės pusiausvyros pažeidimų. Žmonių sveikatai taip pat įtakos gali turėti gamtos stichinės nelaimės, tiesiogiai susijusios su orų sąlygomis (audros, potvyniai, sausros) bei netiesiogiai susijusios – miškų gaisrai, epidemijos. Gamtos stichinių nelaimių poveikis žmogaus sveikatai gali pasireikšti fizinėmis traumomis, sutrikusiu aprūpinimu vandeniu ir maistu, padidėjusia per vandenį plintančių ligų keliama grėsme dėl kanalizacijos ir vandens tiekimo sistemų sutrikimų, ilgalaikiais psichikos sutrikimais.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro išankstiniais duomenimis, Lietuvoje 2015 m. kraujotakos sistemos ligos bei piktybiniai navikai sudarė didžiausią visų mirties priežasčių dalį. Vertinant visuomenės sveikatai aktualių lėtinių neinfekcinių ligų dinamiką, nustatyta, kad sergamumas kraujotakos sistemos ligomis, cukriniu diabetu, odos piktybinėmis ligomis bei su jomis susijęs mirtingumas per pastarąjį dešimtmetį reikšmingai padidėjo.

Pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius teisės aktus, egzistuoja atskiros kaitros ir karščio sąvokos, kurių pagrindinis skirtumas yra skirtinga trukmė:

 • Karštis (pavojingas reiškinys): aukščiausia oro temperatūra ≥ 30 °C; trukmė 1–2 d.
 • Kaitra (stichinis reiškinys): aukščiausia oro temperatūra ≥ 30 °C, kaitros trukmė ≥ 3 d.

Karščio poveikis sveikatai gali būti tiesioginis (padidėjęs susirgimų ir mirčių skaičius dėl klimato  ekstremalumo,  padidėjus  karščio  poveikiui  bei  sustiprėjus  UV  radiacijai,  ypač  tarp vyresnio amžiaus žmonių) ir netiesioginis (užkrečiamųjų ligų plitimas dėl per vandenį ir maistą plintančių ligų sukėlėjų lokalios ekologinės pusiausvyros pažeidimų). Žmonių sveikatai taip pat įtakos gali turėti gamtos stichinės nelaimės, tiesiogiai susijusios su orų sąlygomis (audros, potvyniai, sausros) bei netiesiogiai susijusios – miškų gaisrai, epidemijos. Gamtos stichinių nelaimių poveikis žmogaus sveikatai gali pasireikšti fizinėmis traumomis, sutrikusiu aprūpinimu vandeniu ir maistu, padidėjusia per vandenį plintančių ligų keliama grėsme dėl kanalizacijos ir vandens tiekimo sistemų sutrikimų, ilgalaikiais psichikos sutrikimais.

Patarimai, kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms

Norint išvengti karščio sukelto streso bei ligų, susijusių su klimato kaitos ir karščio poveikiu, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja:

 1. Užtikrinkite vėsią namų aplinką
 • Tikrinkite kambario temperatūrą nuo 8 iki 10 val., 13 val. ir nakties metu po 22 val. Būtų optimalu, jei kambario temperatūra būtų žemesnė nei 32 °C dienos metu bei žemesnė nei 24 °C nakties metu. Tokios temperatūros užtikrinimas yra ypač svarbus karščiui jautriems žmonėms.
 • Atverkite patalpų langus tik vakare ir anksti ryte, kai oro temperatūra būna nukritusi.
 • Dieną  naudokite  kuo  mažiau  elektrinių  įrenginių,  dirbtinės  šviesos,  nes  tai  sukuria papildomai karščio.
 • Geriau nenaudokite tamsios spalvos užuolaidų arba metalines žaliuzių, nes jos sugeria šilumą.
 • Patalpose laikykite kambarines gėles, nes jos padeda atvėsinti kambarį.
 • Stenkitės būti gerai vėdinamose patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai.
 • Patalpose oro temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 18 °C.
 1. Venkite karščio
 • Jei yra galimybė, miegokite vėsesniame kambaryje.
 • Apribokite fizinę veiklą lauke, geriau darbus atlikite ryte ir vakare.
 • Dažniau būkite pavėsyje, kad kūnas turėtų galimybę atsigauti. Pavojingiausias laikas lauke – nuo 11 iki 17 val. Ribokite buvimo karštoje aplinkoje trukmę, venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje. Dirbant karštyje, darbuotojams būtinos specialios pertraukos vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.
 • Nepalikite vaikų vienų automobiliuose. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Patikrinkite, ar vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, kad vaikas nenusidegintų.
 1.  Palaikykite tinkamą (vėsią) kūno temperatūrą bei gerkite daug skysčių
 • Esant  dideliems  karščiams,  prauskitės  vėsesniu  vandeniu  arba apsišluostykite drėgnu rankšluosčiu, kempine.
 • Dėvėkite tinkamus drabužius: šviesius, laisvus, natūralaus audinio, gerai  praleidžiančius prakaitą. Venkite  drabužių  iš  sintetinių  audinių.  Galvą  apsaugokite  skrybėlaite  ar  kitu galvos apdangalu, galima naudoti skėtį. Tepkitės apsauginiu kremu nuo saulės.
 • Miegojimui naudokite šviesesnę patalynę.
 • Gerkite  daug   skysčių,   nepriklausomai   nuo   fizinio   aktyvumo.   Ypač   gerai   gerti mineralizuotą vandenį, nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Vandens po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys. Venkite alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su saldikliais, nes jie skatina vandens pasišalinimą iš organizmo.
 • Venkite riebių  ir  sunkiai  virškinamų  patiekalų.  Valgykite  daugiau  skystų  produktų, lengvai pasisavinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių.
 1. Padėkite kitiems
 • Periodiškai lankykite šeimos narius, draugus ir kaimynus, kurie daug laiko praleidžia vieni (vyresnio amžiaus ir sergantys asmenys turėtų būti lankomi kasdien). Karščiui jautriems žmonėms gali prireikti pagalbos karštų dienų metu.
 • Domėkitės ir  informuokite šeimos  narius,  draugus  ir  kaimynus  apie karščio  keliamą pavojų sveikatai ir kaip jo išvengti.
 • Jei jūsų pažįstamas žmogus vartoja vaistus, informuokite jį, jog jis turėtų pasiteirauti jį gydančio gydytojo ar vaistininko apie vaistų įtaką organizmo šiluminio reguliavimo procesams ir skysčių balanso palaikymui.
 • Išmokite suteikti pirmąją pagalbą karščio paveiktam asmeniui.
 1. Jei turite sveikatos problemų
 • Laikykite  vaistus  žemesnėje  kaip  25  °C  temperatūroje  arba  šaldytuve  (perskaitykite saugojimo instrukcijos ant pakuotės arba vaisto informaciniame lape).
 • Kreipkitės į gydytoją, jei kenčiate nuo chroniškų sveikatos problemų arba vartojate kelis skirtingus vaistus.
 1. Jei Jūs pats ar Jūsų šeimos narys, draugas ar kaimynas pradeda blogai jaustis karščių metu, prieš ar po jų
 • Pajutę silpnumą,  galvos  svaigimą,  skausmą,  nerimą,  intensyvų  troškulį  ir  raumenų spazmus karščio metu, pereikite į vėsesnę vietą, pasistenkite atsipūsti ir įvertinkite (pamatuokite) savo kūno temperatūrą bei informuokite šalia esančius asmenis apie jūsų negalavimą. Jei reikia, prašykite specialistų pagalbos telefonu 112.
 • Atgaivinkite organizmą atsigerdami vandens ar vaisių sulčių.
 • Jei simptomai karštų dienų metu nuolat kartojasi, kreipkitės į gydytoją.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pranešimas

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: