Skubi Astravo AE statyba kelia pagrįstų klausimų, teigia URM atstovas (3)

Astravo elektrine_am.lt

Astravo elektrinė | am.lt nuotr.

Skubi Astravo atominės elektrinės (AE) statyba arti Lietuvos sostinės nepaisant tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimų kelia pagrįstų įtarimų ir klausimą, kodėl Baltarusija neįsileidžia tarptautinių misijų ir ekspertų. Taip balandžio 29 dieną diskusijoje Vilniuje kalbėjo Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos departamento ambasadorius ypatingiems pavedimams Kęstutis Kudzmanas.

„Tokiu būdu nėra užtikrinamas elektrinės saugos įvertinimo patikimumas. O būtent tarptautiniai ekspertai gali padėti Baltarusijai nustatyti aikštelės ir pačios jėgainės statybų trūkumus ir, paaiškėjus, kad aikštelė nėra tinkama, rekomenduoti ją iškelti į saugesnę vietą”, – sakė K. Kudzmanas Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje kartu su Europos Parlamento Žaliųjų/ELA frakcija surengtoje diskusijoje tema „Nuo Černobylio iki Astravo: grėsmė branduoliniam saugumui Rytų Europoje“.

Renginyje dalyvavusi Vokietijos žaliųjų partijos lyderė, Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos/ELA grupės bendrapirmininkė Rebeka Harms pripažino, kad atominių elektrinių projektai, taip kaip jie įgyvendinami Baltarusijoje – pažeidžiant Jungtinių Tautų Espo ir Orhuso konvencijas – kelia grėsmę visam regionui, kuris per praėjusį šimtmetį išgyveno daug negandų, tarp jų ir Černobylio AE avariją, kurios pasekmės buvo ypač skaudžios. Lietuvos reikalaujami atsparumo testai (angl. stress test) šios elektrinės rizikos ir branduolinės saugos įvertinimui, jos nuomone, turėtų būti griežtesni, nes vien formalaus įvertinimo gali nepakakti. R. Harms teigimu, Lietuva teisingai kelia klausimą dėl elektros importo iš Astravo AE ribojimo, nes Europos Sąjungoje neturi būti prekiaujama elektra iš nesaugių atominių elektrinių.

Diskusijoje taip pat dalyvavo Europos Parlamento narys Bronis Ropė, Lietuvos Seimo nariai, politikos ekspertai, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

3 komentarai

  1. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

    ” R. Harms teigimu, Lietuva teisingai kelia klausimą dėl elektros importo iš Astravo AE ribojimo, nes Europos Sąjungoje neturi būti prekiaujama elektra iš nesaugių atominių elektrinių.” Pasvarstykime, ka gi reiskia tas “ribojimas”! Gal Astravo elektrine bus skirta isimtinai Europs Sajungai ir Baltarusija netures jokios galimybes ir teises ta elektra naudoti savo reikmems ar eksportuoti i Rusija ar Ukraina? Atsakymas NE ir akivaizdu, kad NE. O tai reiskia jau is karto ribojima, nes Baltarusija, kad ir kaip noretume neparduos VISOS energijos, o tai ir reiskia bus ribojamas pardavimas. Tai kas tada tam pirkejui belieka? RIBOTI perkama energija! Taigi visos tos pasakos apie “ribojima” yra visiskas protinis niekalas. Jeigu butu is viso absoliuciai pilnai atsisakoma elektros rysio liniju su rytiniais Europos kaimynais, tai tada galima butu sakyti, kad va…. neimame elektros is nesaugiu elektriniu.Gi politikantu poziuriu “riboti” reiskia, imsime tiek kiek panoresime, kiek tik galesime, gal net tam pajungsime ir Kruonio hidroakumuliacine elektrine. Geriau nesamoniu nekalbetu apie tuos ribojimus. Atsimenu is senu laiku tokius skaiciukus…. Baltarusijai energija uz kWh parduodavome uz 6 lietuviskus centus, o va…. patys uz ja mokedavome 29 centus. Tokie laikai buvo, toks biznis varomas. Ar valdzia pasikeite per ta laika? Man jie atrodo vis tie patys.

  2. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

    Man iškilęs VIENAS klausimas; kur buvo mūsų Tėvynės mylėtojai Adamkus, Grybauskaitė, Landsbergis, Kubilius, tie patys socialdemokratai ir kiti ”IŠKILŪS” tautos atstovai, kol gudai tik ruošėsi statyti? NEŽINOJO? Turėdami visas reikiamas tarnybas “ŽINIOMS” rinkti? Ir be atsakymo aišku, esam pasmerkti VISOKERIOPAI.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: