13 milijonų žmonių priklausomi nuo kanapių rūkymo (6)

freedomoutpost.com nuotr.

freedomoutpost.com nuotr.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) 2015 m. duomenimis, Lietuvoje 10.5 proc. 15–64 metų gyventojų yra rūkę kanapes. Šiandien Kaune vyksta pirmoji tarptautinė konferencija „Kanapės – iššūkis moderniai visuomenei“, skirta kanapių vartojimo prevencijai bei jų sukeltų psichikos sveikatos sutrikimų gydymui. Konferencija organizuojama augant poreikiui suteikti daugiau informacijos Lietuvoje dirbantiems specialistams, kurie dirba su nuo kanapių vartojimo priklausomais pacientais.

Kanapės viena dažniausiai Europoje naudojamų narkotinių medžiagų. Lietuvoje kanapes bent kartą gyvenime vartojo 25 proc. jaunimo. 14 proc. Lietuvos jaunimo atsakė, kad kanapes vartojo bent kartą per paskutiniuosius metus.

Vis dėlto, 96 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad kanapes reikėtų drausti arba reguliuoti jų vartojimą.

Visuomenėje sparčiai augant kanapių vartojimo apimčiai, didėja ir su tuo susijusių problemų skaičius. Tuo pat metu psichikos sveikatos specialistai susiduria su vis didesniu nuo kanapių priklausomų pacientų skaičiumi, su specifiniais šiai priklausomybei motyvacinio intelekto bei pažintinių funkcijų pažeidimais.

Nustatyta, kad Europoje 2010 m. 13.1 mln. žmonių buvo priklausomi nuo kanapių. Tyrimai rodo, kad apytiksliai 9 proc. (1 iš 11) kanapes vartojančių asmenų išsivysto priklausomybė. Ši tikimybė padidėja iki 16 proc. (1 iš 6), jei vartoti pradedama paauglystėje, ir išauga iki 25–50 proc., jei kanapės vartojamos kasdien.

„Kanapės – milžiniškas iššūkis šiuolaikinei visuomenei. Įvairiose šalyse keičiantis įstatymams, reglamentuojantiems kanapių legalizavimą medicininiais ar linksminimosi tikslais, leidžia manyti, jog netolimoje ateityje šis augalas bus vartojami vis dažniau. Dabar pats metas apie tai kalbėti.“- teigia vienas konferencijos organizatorių prof. Aurelijus Veryga. – „Karas su narkotikais nepralaimėtas. Kodėl? Nes mes jo paprasčiausiai niekada nekariavom. Mes visuomet tik kovojom su pasekmėm, o ne stengėmės užkirsti kelią narkotikų vartojimo problemai.“

Ilgalaikės kanapių vartojimo pasekmės: sutrikusi lytinių hormonų veikla, kvėpavimo ir imuninės sistemos sutrikimai, padidėjęs svoris, atminties problemos, paūmėjusi psichozė, padidėjusi šizofrenijos rizika, priklausomybė, žema motyvacija, pažintiniai ir mokymosi sutrikimai, sprendimų priėmimo problemos.

Konferenciją organizuoja Pasaulinė federacija prieš narkotikus, Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Sveikatos tyrimų institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Psichiatrijos klinika, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos nacionalinė tabako ir alkoholio koalicija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Lietuvos psichiatrų asociacijos Kauno krašto skyrius, Psichikos sveikatos institutas, Romuvos klinika, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos informacija

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

6 komentarai

 1. Carl di Ortus:

  “Vis dėlto, 96 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad kanapes reikėtų drausti arba reguliuoti jų vartojimą.”

  Nepaisant straipsnyje tvyrančios tirštos propagandos, norėtųsi pamatyti atskirtą statistiką, nesujungta žodeliu ‘arba’.

 2. V.:

  “Vis dėlto, 96 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad kanapes reikėtų drausti arba reguliuoti jų vartojimą.”

  Tiesiog netikiu.

 3. vabalas:

  “Ilgalaikės kanapių vartojimo pasekmės”
  Matyt turėta minty ilgalaikio kanapių vartojimo pasekmės. Išvardyta visa eilė “baisių” pasekmių, nenurodant nei iš kur tokie duomenys, nei kas tuos duomenis surinko ir pateikė. Kiekvienai iš pateikiamų pasekmių galima priešpastatyti visiškai priešingus tyrimų duomenis, bet apie juos matyt nebus kalbama.
  Jau vien iš konferencijos organizatorių ir dalyvių matosi, kad bus ir toliau sklaidžiamas melas. O žinote kodėl? Ogi todėl, kad beveik visi konferencijos dalyviai iš “kovos” su kanape gauna konkrečius pinigus. Man dar neteko sutikti nei vieno žmogaus, kuris tvirtintu, kad jam pajamas nešanti veikla yra ydinga ir žalinga visuomei.
  Aš jau žinau kokios bus šios konferencijos rezoliucijos. Taip pat žinau, kad 25 šalyse kanapė yra legali, arba dekriminalizuota. Jų tarpe yra tokios, matyt nieko nenutuokiančios apie minėtus tyrimus šalys, kaip Šveicarija, Australija, Vokietija, Čekija, Italija, Ispanija, Portugalija, Čilė, Urugvajus, Belgija, Olandija. Kanapė visiškai legali keturiose JAV valstijose ir netrukus bus legali dar keliose. Ypač pamokantis, mano nuomone, yra Urugvajaus pavyzdys. Ši šalis ilgą laiką tiesiogine prasme kariavo su kanape. Milijonai žmonių mokėjo baudas, tūkstančiai buvo nušauti persekiojančios policijos ar kariškių, buvo švaistomos milžiniškos lėšos. Galiausiai suprasta, kad viskas rėmėsi melu ir prievarta. 2013 metais Urugvajus legalizavo ne tik kanapę, bet ir jos auginimą ir prekybą. Taip, tai drastiškas pokytis ir visas pasaulis įdėmiai stebi kaip pasisuks reikalai. Sprendžiant iš esamos padėties, neprasidėjo nei armagedonas, nei pasaulio pabaiga, o online kameros Urugvajaus sostinės gatvėse vis dar netransliuoja šlitinėjančių apkvaitusių minių.

  • Kemblys:

   ‘vabale’, svaigalų, kad ir lengvų, įteisinimas ardo visuomenės pažiūras. Degtinė, vynas, alus ir t.t. kenkia stipriau, pasekmės baisesnės visais atžvilgiais. Jei bus įteisinti dar kitokie kvaišalai – neliks jokių ribų norintiems svaigintis. Manau, reikia ieškoti būdų, kaip įpratinti žmones, kurie labai jau nori apsvaigti, vartoti svaigalus tik mažais kiekiais ir tik per šventes.

   • vabalas:

    “svaigalų, kad ir lengvų, įteisinimas ardo visuomenės pažiūras”
    Nesupratau šito. Visuomenės pažiūrų nėra, yra mano ar tavo skirtingi, ar tokie pat, požiūriai į vienokius ar kitokius dalykus. Žiniasklaidos, ar valdžios utėlių pateikinėjami požiūriai irgi yra tik jų asmeniniai požiūriai. Tik tiek, kad valdžios atveju, toks požiūris gali būti primetamas naudojant prievartą. Tas ir vyksta.

    “Jei bus įteisinti dar kitokie kvaišalai – neliks jokių ribų norintiems svaigintis”
    Norintiems svaigintis ir dabar jokių ribų nėra ir negali būti. Ką rašo įstatymai yra viena, o kas vyksta realiame pasaulyje yra visiškai kita. Kas nori, visada randa būdų rasti tai, kas draudžiama. Tik tiek, kad tuo stiprinamas kriminalinis pasaulis, nes jų rankose atsiduria dideli pinigai, ir, antra, dalis tų vartotojų visai be reikalo kišami į kalėjimus, ar žlugdomi nežmoniškomis baudomis. Visuomenei nuo to nei per plauką negeriau.
    O jūs žinote, kad Šveicarijoje, jei tu vartoji heroiną, valstybė tau suteikia švarius švirkštus, heroiną ir tvarkingą patalpą su budinčiais medikais, kur gali susileisti savo dozę? O žinote kodėl? Todėl, kad šveicarai nėra kvailiai. Jie pasiskaičiavo, kad kova yra beprasmiška ir brangi. Gaunantiems savo dozes narkomanams nebėra reikalo vogti, plėšti, žudyti, pardavinėti savo kūną. Be to, kriminalinės grupuotės netenka milžiniškų pajamų ir palaipsniui išeina iš žaidimo. Palaipsniui išmiršta ir priklausantys nuo heroino, o kitiems tai yra labai gera pamoka. Naujų vartotojų Šveicarijoje atsiranda niekingai mažai:
    drugwarfacts.org/cms/?q=node/1283#sthash.3TEpfUhP.dpbs

 4. Gintautas:

  Netikejau kad alkoholio pramones lobistu krypti palaikysite.Ir konferensija ir sie straipsniai yra anti propogandos dalis uz kuria mokami dideli pinigai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: