L. Valickas. Ką meluoja P. Gylys? (8)

Liutauras Valickas_asmen. nuotr

Liutauras Valickas | asmeninė nuotr.

Seimas balsų dauguma po svarstymo atmetė P. Gylio pateiktas Vartojimo kredito įstatymo pataisas, nes jos galimai prieštarauja šalies Konstitucijai, riboja asmenų laisvę ir teisę imtis verslo.

Finansų įmonės Lietuvoje veikia legaliai, laikantis įstatymų ir reguliuotojo nustatytų reikalavimų, moka mokesčius, kuria darbo vietas ir remia sportą bei socialinius projektus.

Gylys nutyli, kad Lietuvoje vartojimo kreditus, o taip pat būsto, lizingo paskolas teikia ir bankai, kredito unijos. Tam tikra dalis nemokių klientų finansų sektoriuje yra normali ir vartojimo kreditų bendrovėse ji neišsiskiria. Pavyzdžiui, oficialiais Lietuvos banko duomenimis, beveik 15 proc. bankų suteiktų vartojimo paskolų yra pradelstos. 6 iš 100 žmonių vėluoja mokėti būsto paskolas.

Seimo narys, pateikdamas turto areštų skaičių, nepasako, kad iš viso Lietuvoje yra areštuota 144 tūkst. vienetų fizinių asmenų turto. Didžiausias areštų iniciatorius yra valstybė, po to seka bankai, komunalinių paslaugų bendrovės. Vartojimo kreditų sektoriaus turto areštai nesiekia nė 5 proc.

Bet netvirtiname, kad dešimtys tūkstančių šeimų yra patekę į valstybės gniaužtus.

Šie Seimo nario tikrovės neatitinkantys teiginiai menkina verslo reputaciją, kuria mitą, kad dėl žmonių, turinčių priklausomybę alkoholiui, narkotikams, lošimams kaltos ne abejingos šeimos, nepakankamas švietimas, psichologinės žmonių problemos, o verslas.

Šalyje šias paslaugas teikia solidžios tarptautinės kompanijos, galinčios paslaugų kokybe, pasiekiamumu, aptarnavimo greičiu nukonkuruoti bankus. Ar dėl to keliamas toks triukšmas?

Apie smulkiuosius vartojimo kreditus P. Gylys prikūrė daugybę mitų, kurie nieko bendro neturi su ekonomika. Tai ne pirmas kartas Lietuvoje, kai tautos išrinktieji piktnaudžiaudami jiems suteiktu pasitikėjimu leidžia juodinti verslą, negalvodami apie pasekmes. Tai ir yra „antiekonomika“.

Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacija (LSVKA) vienijanti 13 atsakingai skolinančių bendrovių visuomet pritarė, kad vartojimo kredito reguliavimą reikia tobulinti ir susitaikė su metinėmis palūkanomis, kurios bus sumažintos iki 75 proc., 2 dienų atšalimo laikotarpiu, per kurias kreditą bus galima grąžinti nemokamai, griežtesniu kreditingumo vertinimu, reklamos apribojimais ir kitais dalykais, kurie gerokai pakeis rinkos situaciją vartotojo naudai.

Tačiau Seimo nario P. Gylio retorika ir pasiūlymai peržengia sveiko proto ribas.

Autorius yra Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (LSVKA) prezidentas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: