Metų fotografas: pati gamta lėmė, kad tapau fotografu (nuotraukos) (0)

Gyvatedis-su-gyvate-k.ciapeno-nuotr

Kęstutis Čepėnas. „Gyvatėdis su gyvate“ | K. Čepėno nuotr.

Trečiadienį Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmų įprastą darbotvarkę trumpam sutrikdė gamtos fotografai. Čia buvo paskelbti penktojo Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso „Gintarinis žaltys 2014“ nugalėtojai. Renginio metu atidaryta geriausių konkurso dalyvių darbų paroda ir pristatytas naujas Lietuvos laukinės gamtos fotografijų albumas.

Geriausioje fotografijoje – vienas didžiausių paukščių slapukų

Penktą kartą vykstančiame konkurse dalyvavo gerokai per šimtą gamtos fotografų. Iš beveik 2 tūkstančių atsiųstų darbų į finalinį etapą atrinktos 273 nuotraukos. Tradiciškai autoriai varžėsi dėl dviejų pagrindinių konkurso nominacijų „Geriausia metų fotografija“ ir „Metų fotografas“.

Šiemet Ministro Pirmininko globojamos nominacijos „Geriausia metų fotografija“ laureatu jau antrą kartą išrinktas vilniškis Marius Čepulis. Jo darbas „Kas tu toks?“ puošia penktąjį Lietuvos laukinės gamtos fotografijų albumo viršelį. Nuotraukoje fotografui pavyko įamžinti itin retą Lietuvoje paukštį – mažąjį baublį. Šį sparnuotį M. Čepulis fotoaparatu užfiksavo visai netikėtai Elektrėnuose Ilgės ežere. Pernai liepos 15 dieną iš plūdriosios slėptuvės jis fotografavo ūsuotąsias zyles. Staiga per nendres atžirgliojo mažasis baublys ir visai šalia fotografo pradėjo žvejoti.

„Baublys – itin slaptą gyvenimą gyvenantis paukštis. Jis nesirodo niekam ir kad taip ramiai 10 metrų atstumu ateitų prie žmogaus, žvejotų, valytųsi liežuvį – taip nebūna, – tokiu sparnuočio elgesiu stebėjosi gamtos fotografas. – Paukštis manęs visiškai nebijojo turbūt dėl to, kad aš tūnojau vandenyje tarsi koks kupstas ir jis negalvojo, kad čia galėjo sėdėti žmogus.“

Mažasis baublys įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Manoma, kad jų Lietuvoje peri vos iki 50 porų, tad vykusiai užfiksuoti tokį retą ir itin atsargų paukštį – išties pavydėtina sėkmė, kuri iki šiol Lietuvoje buvo nusišypsojusi tik vienam fotografui – Valdui Augustinui. M. Čepulis keistojo slapuko draugija tądien mėgavosi apie 20 min., stebėjo, kaip jis žvejoja, ir spėjo padaryti puikią nuotraukų seriją. Vėliau paukštį fotografas Ilgės ežere matė dar kelis kartus, tačiau slapta viltis ir vėl panašiai „pabendrauti“ nebeišsipildė. Praeiti metai fotografui nešykštėjo ir daugiau susitikimų su mažuoju baubliu. Šį paukštį dar nufotografavo Žemaitijoje, bet ten jis tik akimirkai išlindo, pasirodė ir vėl dingo.

Sėkmė M. Čepuliui pernai šypsojosi ne kartą. Štai už kito savo fotoherojaus jūrinio erelio fotografijas konkurse jis apdovanotas du kartus – nuotrauka „Iš paukščio skrydžio“ tapo „Gamtos akimirkos“ išskirtiniu darbu, o už įamžintą dramatišką jūrinių erelių kovą, pavadinimu „Ataka iš vandens“, fotografui įteiktas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialusis prizas „Geriausia saugomose teritorijose padaryta biologinę įvairovę atspindinti nuotrauka“.

Metų gamtos fotografo svajonė – vilkas

LR aplinkos ministerijos globojamos nominacijos „Metų fotografas“ titulas atiteko pastaruosius kelerius metus savo darbais stebinančiam kauniečiui Viliui Paškevičiui. Jis šiemet daugiausiai iš visų laureatų laimėjo teminių nominacijų apdovanojimų. Pasak Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko, V. Paškevičiaus ir kitų konkurso dalyvių užfiksuoti momentai – unikalūs ir be jų darbų didelės dalies Dievo kūrinijos taip niekada ir nepamatytume.

Metų fotografu išrinktas V. Paškevičius prisipažįsta, kad pati gamta lėmė, jog jis tapo fotografu: „Jeigu ne gamta, nemanau, kad fotografija mane labai viliotų. Žmonių fotografuoti nemėgstu. Kitos fotografijos sritys taip pat netraukia.“

Gamta kaunietį domino nuo vaikystės, tiesa, tada jis savo rankose laikydavo ne fotoaparatą, o meškerę. Laikui bėgant, atsiradus kompaktiniams skaitmeniniams fotoaparatams, o vėliau ir profesionaliai fototechnikai, fotoaparatas galutinai išstūmė meškeres ir gamtos fotografija tapo svarbiausiu vyro užsiėmimu, netgi savotišku mėgstamu darbu.

Fotografuodamas V. Paškevičius niekada nesivaiko lengvo kadro. Jam patinka iššūkiai. Štai kad ir čiurlių fotografija. Šiai rūšiai jis yra skyręs bene daugiausiai laiko. Čiurlį fotografuoti yra sudėtinga, nes tai – vienas greičiausiai skraidančių paukščių pasaulyje, niekada netupia ant žemės, netgi troškulį malšina skrisdamas. Iš tūkstančių čiurlio kadrų pavykusių gali būti vos vienas kitas.

„Fotografuoti čiurlį – sudėtinga techniškai. Šiuos paukščius fotografuoju jau daug metų, pradėjau dar tais laikais, kai fotografavau kompaktiniu skaitmeniniu fotoaparatu. Pradžioje mano fotografijos buvo pačios paprasčiausios – skrendantis čiurlys dangaus fone. Vėliau jos darėsi sudėtingesnės – bandžiau keisti foną ir t. t. Dar vėliau, kai jau įsigijau profesionalią techniką, labai rimtai užsiėmiau čiurliais. Atradau, kad juos patogiausia fotografuoti parke, mieste, kur yra tvenkinukas, vieta, kur jie nuolat geria“, – pasakojo laureatas.

Daugelio metų V. Paškevičiaus pastangos nenuėjo perniek – jo fotografija „Ištroškęs čiurlys“ tapo geriausiu „Gamtos akimirkos“ darbu. Sėkmę lėmusį čiurlį vyras nufotografavo pernai birželio 16 dieną Kauno rajone.

Dar prieš porą metų maždaug 90 procentų kauniečio fotomodelių buvo paukščiai, tačiau dabar dažniausiai jo fotoobjektyvas nukreipiamas į žvėris. „Prieš maždaug metus susipažinau su Romualdu Barausku, kuris fotografuoja beveik vien žvėris. Jis – labai geras mokytojas. Po šios pažinties žvėrys mane pradėjo labai traukti. Paukščiai ir iki šiol labai patinka, bet pernai jau žvėrims skyriau 90 procentų dėmesio“, – sakė V. Paškevičius, kurio tauriojo elnio nuotrauka „Baisiaragis“ išrinkta geriausiu gyvūno portretu.

Savo fotokolekciją fotografas labai norėtų papildyti vilko nuotrauka. „Jei galėčiau rinktis, rinkčiausi vilką. Bet ne bet kokį, o geroje aplinkoje, ką nors gero veikiantį, gal net su grobiu, pavyzdžiui, besivejantį kiškį. Čia fantazuoti galima be galo“, – šypsoti metų gamtos fotografas V. Paškevičius.

Pirmą kartą apdovanotas jaunasis gamtos fotografas

Šiemet konkursas sulaukė didesnio jaunųjų gamtos fotografų dėmesio. Jų pateikti darbai sudarė deramą konkurenciją patyrusių kolegų fotografijoms. Geriausias jaunasis gamtos fotografas konkurse buvo renkamas pirmą kartą. Juo tapo šešiolikmetis Dovydas Cicėnas. Nors moksleivis fotografuoja dar tik ketverius metus, tačiau jo darbai žavi fotografine įžvalga. Sėkmė fotografijų konkurse D. Cicėnui šypsosi ne pirmą kartą. Pernai jis tapo Respublikinio moksleivių konkurso „Pargrįžtantys paukščiai“ laureatu.

Kaip ir kasmet, konkurso dalyviai išsidalijo dvylikos teminių nominacijų („Augalijos magija“, „Gamtos akimirka“, „Gamtos menas“, „Gyvūno portretas“, „Kiti gyvūnai“, „Lietuvos kraštovaizdis“, „Makropasaulis“, „Paukščiai“, „Žinduoliai“, „Žmogus ir gamta“, „Geriausias nespalvotasis kadras“ ir „Egzotikos pasaulis“) apdovanojimus.

Daugiausiai darbų tradiciškai pateikta „Paukščių“ nominacijai. Šiemet šios nominacijos globėja Lietuvos ornitologų draugija (LOD) apdovanojo net 7 darbų autorius. Pasak LOD direktoriaus Liutauro Raudonikio, kasmet konkurso finalo jie laukiantys su nerimu, nes fotografų meistriškumas auga, o iš didelės gausos išrinkti vos tris darbus – labai sunku, todėl šiemet pagrindinėje „Paukščių“ nominacijoje nutarta apdovanoti 4 darbų autorius, be to, įsteigta specialioji nominacija „Paukščiai be sienų“.

„Įprasta sakyti, kad paukščiai nepripažįsta sienų, bet šiais laikais ir fotografai nepripažįsta sienų. Daug mūsų tautiečių keliauja po pasaulį, įsikuria kitose šalyse ir fotografuoja gamtą. Anksčiau buvo nuostata, kad konkursas skirtas Lietuvos gamtai, bet pastaruoju metu konkurso organizatoriai iš mūsų tautiečių ir užsieniečių gauna daug nuotraukų, kuriose įamžinti mūsų lietuviški paukščiai. Šia nominacija norime paskatinti užsienyje gyvenančius lietuvius fotografuoti ir dalyvauti konkurse“, – teigė ornitologas L. Raudonikis.

Gražiausia paukščio fotografija ornitologai išrinko M. Čepulio pernai gruodžio pradžioje užfiksuotą retąją baltąją pelėdą („Viešnia iš šiaurės“), o specialiosios nominacijos „Paukščiai be sienų“ laureatu tapo Kęstutis Čepėnas, Baltarusijoje užfiksavęs „Stulgių peštynes“ ir „Gyvatėdį su gyvate“.

Gamtos fotografija – taip pat kultūrinis reiškinys

„Gintarinis žaltys 2014“ – jau penktasis Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkursas. Panašūs gamtos fotografijų konkursai rengiami daugelyje pasaulio valstybių ir laikomi deramais savo šalies ambasadoriais. Pasak konkurso iniciatorių atstovo „Žurnalo apie gamtą“ redaktoriaus Romualdo Barausko, Lietuvoje gamtos fotografija vis dar nesulaukia tinkamo valstybinių institucijų dėmesio, o juk niekas negali geriau reprezentuoti šalies nei jos gamta.

„Geriausiais šalies ambasadoriais laikomi sportininkai, mokslininkai, menininkai, tačiau pasaulyje nėra didesnio menininko už gamtą. Ji savo šedevrus kuria milijardus metų, o gamtos fotografai yra puikiausias įrankis tiems šedevrams įamžinti. Lietuvos gamta žavisi svečiai iš užsienio šalių. Ar ne laikas ir mūsų valstybinėms institucijoms pripažinti, kad Lietuvos gamtos fotografija – taip pat kultūrinis reiškinys, atliekantis deramą reprezentacinę misiją?“ – retoriškai klausia gamtos fotografas R. Barauskas.  

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso laureatai 

Pagrindinės nominacijos 

Nominacija „Geriausia metų fotografija“

Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas

Kas tu toks? Marius Čepulis 

Nominacija „Metų fotografas“

Nominacijos globėjas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Vilius Paškevičius 

Nominacija „Augalijos magija“

Nominacijos globėjas – žurnalas „Miškai“

Geriausias darbas

Kiškio pusryčiai. Gražina Sventickienė

Išskirti darbai:

Kvepia pavasariu. Mindaugas Gasparavičius

Kelmučiai. Kazimieras Linkevičius 

Nominacija „Gamtos akimirka“

Nominacijos globėjas – UAB „Baltijos arsenalas“ parduotuvių tinklas „Armijai ir civiliams“

Geriausias darbas

Ištroškęs čiurlys. Vilius Paškevičius

Išskirti darbai:

Užderėjo. Arūnas Eismantas

Iš paukščio skrydžio. Marius Čepulis 

Nominacija „Gamtos menas“

Nominacijos globėjas – UAB „Fototechnika“

Geriausias darbas

Į susitikimą. Dainius Dirgėla

Išskirti darbai

Pavasarinė pūga. Kastytis Vainauskas

Vakaro gaisuos. Eglė Lugauskienė 

Nominacija „Gyvūno portretas“

Nominacijos globėjas – UAB „Oksalis“

Geriausias darbas

Baisiaragis. Vilius Paškevičius

Išskirti darbai:

Knysliarausiukas. Vilius Paškevičius

Slapukės pusryčiai. Remigijus Gegelevičius 

Nominacija „Kiti gyvūnai“

Nominacijos globėjas – UAB „Foto123“

Geriausias darbas

Kelionė prie jūros. Dainius Dirgėla

Išskirti darbai

Dinozauras. Arūnas Eismantas 

Nominacija „Lietuvos kraštovaizdis“

Nominacijos globėjas – Kaimo turizmo sodyba „Ekovilis“

Geriausias darbas

Miškų šerkšnas. Mindaugas Macaitis

Išskirti darbai:

Rudens rūkai. Algirdas Rumšas

Rytas Labanoro girioje. Jonas Barzdėnas 

Nominacija „Makropasaulis“

Nominacijos globėjas – UAB „Vilbros prekyba“

Geriausias darbas

Žiedo sargas. Darius Babelis

Išskirti darbai:

Aštrianagis. Arūnas Eismantas

Vakaras pievoje. Arūnas Eismantas 

Nominacija „Paukščiai“

Nominacijos globėjas – Lietuvos ornitologų draugija

Už „Gražiausią paukščio fotografiją“

Viešnia iš šiaurės. Marius Čepulis

Išskirti darbai:

Dryžuotasis. Marius Čepulis

Sėjikas. Renatas Jakaitis

Gervės. Jonas Bilinskas 

Specialioji nominacija „Paukščiai be sienų“

Stulgių peštynės. Kęstutis Čepėnas

Išskirti darbai:

Strėlė. Jurij Neporičenko

Gyvatėdis su gyvate. Kęstutis Čepėnas 

Nominacija „Žinduoliai“

Nominacijos globėjas – UAB „Zala Arms“

Geriausias darbas

Du ąžuolai. Romualdas Barauskas

Išskirti darbai:

Medžioklėje. Vladimir Prokaev

Gal ką surasiu. Rimantas Nalivaika 

Nominacija „Žmogus ir gamta“

Nominacijos globėjas – UAB „Sostena“

Geriausias darbas

Purvinas reikalas. Evaldas Vaitkus

Išskirti darbai

Kiekvienam savi rūpesčiai. Remigijus Gegelevičius

Kartų kaita. Rimantas Bikulčius 

Nominacija „Geriausias nespalvotasis kadras“ („Juoda balta“)

Nominacijos globėjas – UAB „Yukon Advanced Optics Worldwide“

Geriausias darbas

Kringeliai. Mindaugas Macaitis

Išskirti darbai

Šviesotamsos tekstūros. Linas Būdavas 

Nominacija „Egzotikos pasaulis“

Nominacijos globėjas – UAB „Montis Magia“

Geriausias darbas

Mirties šešėlyje. Viktoras Dubinskas

Išskirti darbai:

Konfrontacija. Viktoras Dubinskas

Chameleonas. Lukas Jonaitis 

Nominacija „Geriausias jaunasis fotografas“

Nominacijos globėjas – ZOOMBOOK

Dovydas Cicėnas 

Specialieji prizai 

Lietuvos gamtos fondo specialusis prizas „Lietuvos gamtos įvairovė“

Gervės. Jonas Bilinskas 

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialusis prizas „Geriausia saugomose teritorijose padaryta kraštovaizdžio nuotrauka“

Čia gimsta debesys. Jonas Barzdėnas 

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialusis prizas „Geriausia saugomose teritorijose padaryta biologinę įvairovę atspindinti nuotrauka“

Ataka iš vandens. Marius Čepulis 

Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ specialusis prizas už geriausią plėšraus žinduolio fotografiją

Jei lapė skabo smilgas – lis. Romualdas Barauskas 

Lietuvos miškininkų sąjungos specialusis prizas už geriausią miško nuotrauką

Rūkas Aukštaitijoje. Vidmantas Minkštimas 

Verslininko ir politiko Ramūno Karbauskio specialusis prizas „Paukščiai mus supančiame kraštovaizdyje“

Senas kaimas. Mindaugas Kirstukas 

Generalinės miškų urėdijos specialusis prizas „Gyvūnas natūralioje aplinkoje“

Tarp pušelių. Renatas Jakaitis 

Interneto vartų „Delfi“ skaitytojų specialusis prizas už geriausią gyvūno nuotrauką

Du ąžuolai. Romualdas Barauskas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: