Spalio 1 d., antradienį, 17.30 val. Nišinėje galerijoje (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje) atidaroma Kotrynos Juškaitės (Švedija) paroda „Tremtyje“.
Parodoje pateikiama 15 fotografijų. Šalia autorės užfiksuotų kadrų, pristatomos ir Stepono Pobedinsko archyvinės nuotraukos, kuris Sibire fotografavo likimo draugų – tremtinių kasdienybę.
Tai – autentiški įvykiai, vykę atšiauriuose kraštuose prieš daugiau nei pusę amžiaus. Šalia fotografijų autorė pristato pasakojimą papildantį leidinį ir dokumentinį filmą, sukurtą kartu su seserimi Agota Balnione.
Šis projektas – K. Juškaitės vaizdinis tyrimas, apimantis lietuvių tremtį į Sibirą nuo 1940-ųjų iki 1950-ųjų, tiesiogiai palietusią ir jos pačios šeimą.
K. Juškaitė jau yra žinoma Skandinavijos ir Anglijos meno lauke, bet jai labai svarbu parodyti savo kūrybą gimtinėje. Paroda „Tremtyje“ – pirmasis šios menininkės prisistatymas Lietuvoje.
Juškaitės projektas „Tremtyje“ paremtas žmonių, sovietmečiu (1940–1950 m.) išgyvenusių tremtį, pasakojimais.
Jos parodoje – kadrai, užfiksuoti ilgų pokalbių su buvusiais tremtiniais metu, sekant ne tik jų minčių, bet ir patirtų įvykių labirintais.
Autorės objektyvas įdėmiai tyrinėja žiaurius likimo išbandymus patyrusių žmonių veidus, skverbiasi giliau į jų šiandieninę buitį, seka pavargusius žvilgsnius.
Fiksuodama jų gyvenamą aplinką, menininkė ieško Sibire praleistus metus liudijančių ženklų. Išryškindama juos, sieja su nūdiene būtimi taip tarsi paliudydama, kad šių žmonių gyvenimai yra kitokie ir niekas negalės to atitaisyti.
Asociacijų laukas dar labiau praplečiamas įamžinant laiko nuniokotus trobesius, apleistus kiemus, galiausiai – fiksuojant traukinių vagonus.
Prieš septynis metus užfiksuoti kadrai nuosekliai papildomi tremtinio Stepono Pobedinsko archyvinėmis nuotraukomis, darytomis darbo stovykloje Sibire.
Jose – autentiški įvykiai, patirtos šviesios ir tamsios anuometinio gyvenimo akimirkos, kurios šiandiena – ir liudijimas, ir akivaizdus priekaištas visai žmonijai.
Fotografijų ciklas „Tremtyje“ kartu su autorės šeimos dokumentais skelbiamas pirmąjame jos leidinyje (2017 m., Lidsas, Anglija), papildytame tekstais – lietuvių tremtinių pasakojimais.
Tai – jų prisiminimai apie Sibire praleistus metus, taip pat ir grįžimą į Lietuvą – sunkumus, kuriuos šie žmonės patyrė parvažiavę namo.
Dažno iš jų po džiaugsmo gavus teisę sugrįžti, parvykus laukė nusivylimas, nes namų jie nerado arba jie buvo užimti. Laikas, praleistas Sibire, paliko neišdildomą žymę jų gyvenimuose. Tai tapo sunkiu išbandymu ne vienai lietuvių šeimai.
Apie visa tai kalbama ir trumpametražiniame filme (2017 m., trukmė 27 min.), kurį K. Juškaitė sukūrė kartu su savo sese Agota Balnione.
Šioje dokumentinėje juostoje pasakojamos keturių lietuvių istorijos, tarp kurių – ir filmo kūrėjų šeimos nariai, taip pat patyrę tremtį Sibire.
Tai – ne tik ištremtų žmonių istorijos, bet ir tremtinių šeimų patirtys, slapstantis Lietuvoje.
Visi šie pasakojimai vaizdžiai atskleidžia išgyventus sunkumus ir žmonių stiprybę, gebėjimą išlikti pačiomis atšiauriausiomis sąlygomis.
Filmavime dalyvavo Steponas Pobedinskas, Marijona Pobedinskaitė, Birutė Sereikienė ir prieš kelis metus anapilin iškeliavęs Algirdas Liulevičius. Filmas buvo kuriamas Lietuvoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
Apie autorę
Kotryna Juškaitė (g. 1995 m., Panevėžyje) – menininkė, dirbanti dokumentikos srityje. Ji savo vaikystę praleido Lietuvoje ir Švedijoje.
Baigusi mokyklą studijavo Anglijoje, Leeds Beckett universitete, įgijo Grafinio dizaino ir fotografijos bakalauro diplomą.
Po to išvyko į Australiją, kur mainų programos metu gilino savo žinias apie fotografiją RMIT Universitete, Melburne. Šiuo metu gyvena Stokholme (Švedija), tačiau savo kūrybinius projektus vykdo visame pasaulyje.
K. Juškaitė savo kūryboje derina skirtingus raiškos būdus. Ji visuomet išlaiko akimirkos natūralumą, savitai siedama tai su patirtimi, įgyta kelionių po Australiją, Nepalą, Braziliją ir Argentiną metu.
Jos požiūris į fotografiją neapsiriboja vien atlikimo technikomis. Ji – pasakotoja, pabrėžianti ir parodanti autentiškos akimirkos grožį natūralioje gyvenimo šviesoje.
Reportažiniu būdu meistriškai kuriamas nuoširdus ryšys tarp žmonių, siekiant pagauti tikras, nesuvaidintas akimirkas.
K. Juškaitė dirba ir grafinio dizaino srityje – kuria fotografijos knygų maketus. Parodose dalyvauja nuo 2017 m. (Anglijoje, Švedijoje, Jungtinė Karalystė, Olandijoje), jau yra pelniusi įvertinimų ir apdovanojimų.
Paroda veiks iki 2025 m. sausio 4 d.
Galerijos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais, 10–19 val., šeštadieniais 10–17 val. Sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba. Prieššventinėmis dienomis uždaroma valanda anksčiau.
Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Pranešama, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami įvairiose medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais.