Rugpjūčio 29 dieną kino žiūrovus pasieks filmas – kino kelionė „Radviliada“ (video) (1)

Filmo „Radviliada“ kūrybinės grupės darbo akimirka | FB nuotr.

Filmo „Radviliada“ kūrybinės grupės darbo akimirka | FB nuotr.

Rugpjūčio 29 dieną kino žiūrovus pasieks filmas – kino kelionė „Radviliada“, kuri pasakos apie legendinius Lietuvos didikus: Radvilą Juod1jį, Radvilą Rud1jį ir Radvilą Našlaitėlį, kurie savo mąstysena ir poelgiais buvo peraugę ir savo laikmetį, ir tuometinį Europos elitą.

Legendinio keliauninko, piligrimo bei pirmo lietuvio bestselerio autoriaus Radvilos Našlaitėlio gimtadienio proga (rugpjūčio 2 d.) galime pažvelgti į jo legendinės kelionės Į Jeruzalę „užkulisius“.

Šiandien mass media pasaulyje populiariausios laidos, straipsniai yra apie geografiją bei keliones, o prekinis Discovery ženklas laikomas antru žinomiausiu prekiniu ženklu pasaulyje (po Coca-cola), žinomas net tose šalyse, kuriose nėra rodomas, o Travel  ir National Geography  garsėja didžiuliais reitingais.

Sunku patikėti, tačiau pirmasis šio populiariausiojo mass media žanro „krikštatėvis“, sukūręs pasaulinės dimensijos kūrinį ir tituluojamas kaip pirmojo bestselerio autorius, yra garsus XVI a. didikas iš žymiosios Radvilų giminės – Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis.

Daugiau kaip prieš 400 metų Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis surengė piligriminę kelionę į Jeruzalę, kad prisiliestų prie Jėzaus kapo. Ši kilnaus tikslo vedama kelionė buvo neįprasta, be galo sudėtinga, kupina pavojų, sekinanti bei ilga ir su mažai tikėtina sėkminga pabaiga. Našlaitėliui palaiminimą ir rekomendacinius laiškus suteikė pats Popiežius. Po daugelio praradimų ir pavojų jis šią dviejų metų piligriminę kelionę įveikė ir aprašė knygoje „Kelionė į Jeruzalę“.

Knyga „Radviliada“ iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos | filmo kūrėjų nuotr.

Knyga „Radviliada“ iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos | filmo kūrėjų nuotr.

Taip gimė pirmasis lietuvių autoriaus bestseleris, kuris buvo perspausdinamas ir labai skaitomas bei populiarus. Taip gimė ir naujas kelionių literatūros žanras, kurio krikštatėviu laikomas Radvila Našlaitėlis. Taip pat jis sudarė ir Amsterdame išleido tiksliausią LDK žemėlapį, kuris laikomas vienu iš geriausių renesanso kartografinių kūrinių.

Radvilos Našlaitėlio gimtadienio proga filmo kūrybinė grupė sveikina visus, kad turėjome autorių, sukūrusį europinės dimensijos bestselerį, kuris skaitomiausias buvo ne mėnesį, du, ar metus, bet beveik du šimtus metų ir iš kurio daugelis kartų Europoje pažino tolimus kraštus, pagal tai rinkosi keliones ir ruošėsi joms. Šia proga kūrybinė grupė dalijasi iki šiol neskelbta  vaizdo medžiaga iš kelionės per dykumą iki Jeruzalės.

Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, (1549 m. rugpjūčio 2 d. Čmieluve – 1616 m. vasario 28 d. Nesvyžiuje) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karinis veikėjas, kartografas.

Kunigaikštis, kilęs iš Gediminaičių Radvilų giminės Olykos-Nesvyžiaus linijos, Mikalojaus Radvilos Juodojo ir Elžbietos Šidlavietės sūnus. Broliai Jurgis Radvila, Albertas Radvila ir Stanislovas Radvila II, seserys Elžbieta Radvilaitė-Mieleckienė, Sofija Radvilaitė-Čemienė, Ona Radvilaitė (1553-1590)-Tvorovskienė ir Kristina Radvilaitė-Zamoiskienė.

Žmona Elžbieta Eufemija Vyšnioviecka, vaikai Jonas Jurgis Radvila, Elžbieta Radvilaitė Tečinskienė, Albertas Vladislovas Radvila, Mikalojus Radvila (mirė mažas), Kristupas Mikalojus Radvila (1590–1607), Žygimantas Karolis Radvila, Kotryna Radvilaitė (1593–1600), Kristina Radvilaitė (1593–1599), Aleksandras Liudvikas Radvila.

1563–1567 m. studijavo geografiją ir mediciną Leipcige, vėliau Romoje ir Paryžiuje.

M.K.Radvila,1613m. LDK žemėlapis | lt.wikipedija. org nuotr.

M.K.Radvila,1613m. LDK žemėlapis | lt.wikipedija. org nuotr.

Į Lietuvos ir pasaulio geografijos istoriją įėjo 1590–1600 m. organizuotomis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės lauko kartografavimo ekspedicijomis. Jų pagrindu buvo sudarytas ir 1613 m. Amsterdame išleistas vienas tiksliausių tuo metu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapis. Dabar žemėlapis laikomas vienas iš geriausių renesanso kartografinių kūrinių. Saugomas Upsalos muziejuje.

Filmo „Radviliada“ pristatymo video:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. E:

    Atėjau, pamačiau, pasigailėjau.. Lietuviškas kinas siekia vis naujas žemumas….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: