V. Vilimas. Lietuvos Žemės pardavimo užsienio subjektams sandoriai yra ir bus niekiniai (II) (8)

Vladas Vilimas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Vladas Vilimas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Tęsinys. Pradžia ČIA.

Birželio 29 d. referendumas kelia vis didesnes aistras. Referendumas – didžiulis iššūkis Lietuvos visuomenei. Tautos rinkti atstovai vykdydami savo įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) paskelbė Lietuvos žemės varžytines. Prekė – ne eilinė, visais laikais turinti savo vertę, o tuo pačiu ir didžiulę paklausą.

Daugiausia ginčų ir diskusijų  sukėlė šio nekilnojamojo turto, paverstu kilnojamuoju pardavimas užsienio subjektams „visiems laikams“ – ne 99 metams, kaip Honkongas arba Aliaska, bet „amžinai“. Mėginama įteigti, kad  jeigu  mes to nedarysime, iškils fundamentali grėsmė ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.

Taip, mes esame priėmę įsipareigojimus. Įsipareigojimus reikia vykdyti. Bet įsipareigojimus priėmė ir kitos Europos Sąjungos šalys senbuvės, kurios tikrai žino žemės vertę.  Apie tai jau buvo ne vieną kartą kalbėta ir rašyta. Tačiau ten žemės varžytinės didelių aistrų nesukėlė. Nes išliko fundamentalus požiūris į žemę kaip į nekilnojamąjį turtą! Prieš parduodamos žemę „amžinai“,  ES valstybės įsivedė saugiklius, kurie yra kiekvienos šalies nacionalinių interesų garantai. Ir tie saugikliai grėsmės nė vienai Sąjungos narei nesukėlė. Kaip matome – ES gyvuoja iki šiol. Vadinasi, ir Lietuva, be grėsmės sugriauti Europos Sąjungos rūmą, turėjo iš ko pasimokyti. O pasimokiusi turėjo priimti Konstitucinį įstatymą, reglamentuojantį žemės pardavimą užsienio subjektams ir apsaugantį nacionalinius interesus.

Žinoma, toks įstatymas ir buvo priimtas. Bet jame jokių saugiklių dėl žemės pardavimo užsienio subjektams nėra. Bet rinkėjų atstovai jausdami, kad gali būti perlenkta lazda, Konstitucinio įstatymo 12 straipsnyje įrašė nuostatą: „Lietuvos Respublikos Seimas, laikydamasis frakcijų atstovavimo principo, sudaro nuolatinę Seimo komisiją šio Įstatymo įgyvendinimui prižiūrėti ir nustato jos įgaliojimus“. Ši komisija ir turėjo tapti pagrindiniu saugikliu! Seimas prisiima visą atsakomybę už žemės pardavimą ir to pasekmes. Jam suteikiama teisė   detalizuoti žemės pardavimo taisykles. Kaip matome,  šis įstatymo straipsnis yra pagrindinis.

Ką padarė Seimas šiuo reikalu? Seimas  geranoriškai  atsisakė jam pačiam pavestų įsipareigojimų – atsisakė  bet kokios kontrolės  dėl žemės įsigijimo ir pardavimo.

Nuo Konstitucinio įstatymo pakeitimo priėmimo (2003 metais) iki jo įsigaliojimo, suteikiant teisę užsienio subjektams ją įsigyti (iki 2014 m. gegužės 1 d.), parduota beveik 2 milijonai hektarų žemės (1,86 mln. ha). Bet žemę iki gegužės 1 d. turėjo teisę  įsigyti tik Lietuvos piliečiai, būkime atviri – ir spekuliantai taip pat. Nuo gegužės 1 d. atsivėrė spekuliantams „rojaus“ vartai – žemę galima parduoti užsienio subjektams be jokios Seimo kontrolės.  Kitaip tariant, žemės pardavimo užsienio subjektams sandoriai vyksta neteisėtai, apeinant pagrindinį Konstitucinio įstatymo 12 straipsnį.

Tačiau „Iš neteisės negali atsirasti teisė“. Tokie sandoriai yra niekiniai. Bet kuriuo atveju neteisėtas žemės pardavimo reikalas užsienio subjektams išlieka Lietuvos piliečių rankose, koks bebūtų referendumo rezultatas!  Tai visada bus galima  ginčyti  teisminiu keliu. Tai yra Seimo narių atsakomybė, kurios privalo pareikalauti jų rinkėjai.

Tenka priminti, kad saugikliai, sudėti į Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą,  diskriminuoja Lietuvos piliečius prieš užsienio subjektus ir nieko bendro neturi su Konstituciniu įstatymu. Užsienio subjektams jie galiotų tik tuo atveju, jeigu būtų Konstituciniame įstatyme!

Tačiau žemės spekuliantų netenkina tokie sprendimai, kuriuos privaloma vykdyti. Tad kyla pagrįstas klausimas – kieno interesus gina Vyriausybė ir Seimas, nuo 2003 metų nesudarę nuolatinės Seimo komisijos, turėjusios kontroliuoti žemės pardavimo sandorius? Ir kas liepė šiuos sandorius laikyti valstybine paslaptimi?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Karavanas šunims:

  Napavyks, Vilme, sustabdyti Lietuvos perspektyvos. Žemės nepardavimas stumia mus į Rusijos gėlbį. Jei kažkada baigėt auštąjį mokslą, turėtumėt tai suprasti. Aš taip pat tautinių pažiūrų, jas ginu. tačiau su prekyba žeme tai nieko bendro neturi. Nesuprantu, kodėl taip nukrypo dalis tautininkų. Tautininkų idėja su socuializmu niekada nieko bendro neturėjo. O dabar… Argi čia “tautininkai”…? Smetonos laikais – tai buvo tautininkai. O dabar – kažkokie kairiųjų parankiniai.
  Nepraeis jūsų referendumas. Bus laisvai prekiaujama žeme. Ir kas norės, tas ir parduos. Kam norės – tam ir parduos!

  • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

   Tik prostitutės parsiduoda bet kam : )

  • LosAngeles:

   ‘..Aš taip pat tautinių pažiūrų, jas ginu..’
   Besarmatis esate, taip nieksingai meluoti zema. Aisku, kai tai daroma anonimiskai, bet kas gali bet ka rasineti ir krokodilo asaras lieti del Lietuvos. O is tikruju… ‘..Saugokites vilku atejusiu eriuku kailiuos, is darbu juos pazinsite..’

  • Pikc:

   Sunkiai įsivaizduoju, kokio bukumo reikia būti, kad tikėtmeis tokiais primityviais triukais, kaip “Aš taip pat tautinių pažiūrų, jas ginu.” ką nors apgauti, kai delfinio trolio smarvė iš tolo išduoda liberastiką. 🙂

  • N:

   Visi, kas parduos žemę užsieniečiui, anksčiau ar vėliau už tai atsakys. Pasaulis smarkiai ir greitai keičiasi, greitai neliks ES ir Vakarams bus galas. Vat tada ir prasidės linksmybės…

 2. KLAUSIMAS NE Į TEMĄ:

  Gerb. Vladai V.,
  Bandau rekosntruoti savo giminės genealoginį medį. Viena iš mano protėvių šakų yra Vilimai. Šaka kilusi iš Šiaurės Lietuvos: Kriukų-Žeimelio-Vaškų-Kiemėnų-Saločių pasienio ruožas.
  Ar Jūsų šaknys taip pat ne ten? Ar jums ką sako šie, dar XIX a. gyvenę asmenys: Steponas Vilimas (XIX a. pradž.), jo sūnus Juozapas Vilimas (g. apie 1860 m.), jo sūnūs Edvardas Vilimas (g. 1886 m.), Aleksandras Vilimas (g. 1892 m.), dukra Marijona Vilimaitė-Bitinienė (g. 1896 m.). Jei turit kokios informacijos – parašykit. O jei esate kilęs iš kitur – tuomet atsiprašau už sutrukdymą.
  Gražios Jums dienos.

 3. vladas:

  Atsakau klausiiančiam ne į temą.(014 06 27 10:25 | IP adresas: 213.103.242.78 ). Taip, mano kilmė vietovė apie kuris Jūs rašote. Būtų malonu artimiau susipažinti.
  Pagarbiai, Vladas

 4. emigrante:

  Suniui is karavano
  Jei jau esate bukas tai bent nereiketu viesai to demonstruoti.
  O ir izeidineti protingo rasinio autoriu neturite teises.
  Jusu ziniai,butent rusai per ivairius holdingus ir Vakaruose registruotas kompanijas gvieziasi Lietuvos zemiu.
  O lenkai paprasciausiai *jau supirke visa pietvakariu Lietuvos krasta!*
  Pasidomekit kai tvarkosi su savo zememis Danijos teritorijoje danai ir kiek kainuoja is tikruju zemes
  O kad Lietuvos zemiu ispardavimai neteiseti – tai akivaizdu ir mes tai dar pamatysim….
  Gal,vistik,pirmiau butina atstatyti teises – grazinti zemes visiems tiems is kuriu buvo atimtos okupantu o tiesiog pavogtos jau po 1990 kovo 11???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: