Paskirstytas valstybės finansavimas studijų sritims, daugiausia lėšų – technologijos mokslams (0)

VDU.lt nuotr.

VDU.lt nuotr.

Vyriausybė patvirtino valstybės finansavimą 2014 m. pirmakursių studijoms pagal studijų sritis. Iš viso bakalauro ir vientisosioms studijoms numatoma skirti beveik 30 mln. litų. Vyriausybės nutarimu paskirstyta 27,7 mln. litų. Didžioji dalis lėšų – 26,9 mln. litų – tenka priėmimui į valstybės finansuojamas vietas, 732 tūkst. litų – studijuojančiųjų valstybės nefinansuojamose vietose studijų stipendijoms.

Be jau patvirtintų lėšų dar 1,6 mln. litų numatyta tiksliniam finansavimui. „Pirmą kartą per penkerius metus priėmimo į aukštąsias mokyklas finansavimas nemažinamas, – sako švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus. – Nors abiturientų lyginant su pernai šiemet mažėja 5 proc., studijoms skiriamos lėšos išlieka tokios pačios, tad galimybė įstoti į valstybės finansuojamą vietą didėja“. Daugiausia lėšų – daugiau nei trečdalis visos sumos – skiriama technologijos mokslų specialistams rengti. Jų studijos kainuoja dukart daugiau už socialinių mokslų Pagal Vyriausybės patvirtintą nutarimą dėl 2014 m. valstybės finansavimo paskirstymo studijoms, finansavimas proporcingai, lyginant su abiturientų skaičiumi, didėja visoms sritims, išskyrus socialinius mokslus, kuriems skiriamos lėšos mažinamos atsižvelgiant į specialistų, tokių kaip verslo ir vadybos, ekonomikos, teisės, perteklių darbo rinkoje.

Dėmesys šiemet dar labiau didinamas fiziniams, biomedicinos ir technologijos mokslams, ypač informacinių technologijų ir žemės ūkio studijoms. Rengiant preliminarų valstybės finansuojamų studijų vietų paskirstymą, kaip ir pernai, išlaikomas didesnis krypčių grupių skaičius universitetuose, kad būtų galima užtikrinti valstybei ir darbo rinkai reikalingų specialistų rengimą. Tokiu būdu sudaromos sąlygas daugiau studentų priimti į žemės ūkio, visuomenės saugumo, sporto, visuomenės sveikatos, slaugos bei inžinerijos specialybes. Iš pirmakursių studijoms universitetuose numatytų lėšų technologijos mokslams teks 5,3 mln. litų, biomedicinos mokslams – 2,8 mln. litų, fiziniams mokslams – 2,7 mln. litų, socialiniams mokslams – 3,5 mln. litų, humanitariniams – 1,8 mln. litų, meno studijoms – 1,5 mln. litų. Pirmakursių priėmimui kolegijose numatyta skirti: technologijos mokslams – 4,3 mln. litų, humanitariniams mokslams – 120 tūkst. litų, meno studijoms – 542 tūkst. litų, socialiniams mokslams – 2,4 mln. litų, fiziniams mokslams – 322 tūkst. litų, biomedicinos mokslams – 2,4 mln. litų.

Finansavimo paskirstymą studijų sritims Vyriausybė nustato kasmet, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius bei finansines galimybes. Preliminarų valstybės finansuojamų vietų skaičių pagal Vyriausybės nutarimą tvirtins Švietimo ir mokslo ministerija. Preliminariai skaičiuojama, kad 2014 m. valstybės finansavimą iš viso gaus apie 15,5 tūkst. studentų. Apie 14,4 tūkst. bus priimti į valstybės finansuojamas vietas: 7,6 tūkst. – universitetuose, 6,9 tūkst. – kolegijose. Per 500 įstojusiųjų į valstybės nefinansuojamas vietas gaus studijų stipendiją, taip pat daugiau nei pusė tūkstančio studentų galės gauti tikslines studijų vietas. Vertinant pastarųjų metų priėmimo praktiką, numatoma, kad valstybės finansuojamą vietą universitetuose ar kolegijose galės gauti apie pusė stojančiųjų. Dar didesnis dėmesys nei pernai 2014 m. skiriamas valstybės ūkiui reikalingoms specialybėms, į kurias priimtieji pasirašys sutartis su būsimais darbdaviais. Švietimo ir mokslo ministerija numato žymiai didinti lėšas, skiriamas tiksliniam studijų finansavimui.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: