R. Karbauskis. Nenoras įskaityti piliečių parašų už referendumą – tyčiojamasis iš savęs ir pilietinės visuomenės (53)

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Akivaizdu, kad referendumas dėl Konstitucijos pataisų ir Lietuvos žemės pardavimo politikos keitimo bus. Lietuvos žmonių noras jį surengti yra toks didelis, kad jokios manipuliacijos čia valdantiesiems jau nebepadės. Kaip prieš šimtą metų taikliai viename eilėraštyje rašė Maironis: „nesustabdysi upės bėgimo!“

Dėl ko dabar vyksta ginčai? Dėl kelių tūkstančių tariamai netikslių parašų. Nes rimtų klaidų referendumo parašus rinkę žmonės nepadarė. Bet kurioje Vakarų valstybėje automatiniu režimu būtų įsijungęs demokratinis mechanizmas ir parlamentas skelbtų referendumą valstybės vadovo teikimu. Mūsų Prezidentė, kaip tiesiogiai rinktas asmuo, jau privalėjo parodyti tokią iniciatyvą, net jei ji nesutinka su referendumo iniciatorių pozicija. Juk referendumas neprieštarauja Konstitucijai ir nepažeidžia žmogaus teisių.

LVŽS pritaria Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininko Romualdo Povilaičio viešai išsakytai nuomonei: „Todėl ne vienam valdžios atstovui tikriausiai šventvagiška pasirodytų mintis, kad tikrasis šeimininkas valstybėje yra ne valstybinės valdžios institucijų funkcionieriai, ne politikai – profesionalai, o piliečiai. Valstybės „veikėjai“ iš esmės tėra tik jų pasamdyti vadybininkai, kurie už savo darbą gauna atitinkamą, daugeliu atveju pakankamai padorų, atlyginimą. Jų veikla, be abejo, yra būtina, tačiau ji nėra nei šventa, nei slapta, nei išskirtinai garbinga. Nėra tokiais ir ją vykdantys tikri ar tariami  „tautos elito“ atstovai. Jie privalo reguliariai atsiskaityti aukščiausiam suverenui –  šalies gyventojams ir niekada nepamiršti tiek jo, tiek savo vietos.“

Tačiau Lietuvos elitas, prisidengdamas Seimu, visaip tam trukdo. Valdantieji tyliai rengiasi abiems scenarijams. Jei Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) bus priversta patvirtinti referendumo parašus, bus siekiama piliečių referendumą organizuoti ne kartu su Prezidento rinkimais. Tam net jau parengtas Seimo nutarimo projektas: kartu su Prezidento rinkimais bus skelbiamas dalinis referendumas – tik dėl parašų skaičiaus mažinimo. Taip norima sužlugdyti piliečių inicijuotą referendumą. Juk jame privalo dalyvauti daugiau nei 50 proc. rinkėjų, o toks aktyvus jų dalyvavimas įmanomas tik rinkimų metu. Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai vyks gegužę – tam tereikia atspausdinti dar vieną biuletenį. Ir absoliučiai netikslinga leisti mokesčių mokėtojų pinigus referendumui prieš pat rinkimus.

Prašau visų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narių, miestų ir rajonų tarybos narių, skyrių pirmininkų, merų, bendruomenių, įmonių ir bendrovių vadovų – padarykime viską, kad iki sausio 20 dienos visi piliečių parašai būtų patikslinti kaip to reikalauja Vyriausioji rinkimų komisija. Prašau bendrauti tiesiogiai su mūsų sekretoriatu dėl parašų tikslinimo.

Autorius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: