Prezidentė vetavo VTEK įstatymo pataisas (2)

Prezidentura

Prezidentura

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) įstatymo pataisas ir pateikė savo siūlymus, kurie neleis politizuoti šios institucijos veiklos.

Seimo priimtomis pataisomis numatoma padidinti VTEK narių skaičių nuo penkių iki šešių narių. Siūlomas lyginis komisijos narių skaičius apsunkins sprendimų priėmimą, o komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, gali būti politizuotas šios institucijos darbas. Todėl, siekdama užtikrinti objektyvų sprendimų priėmimą, Prezidentė siūlo nustatyti nelyginį – penkių komisijos narių skaičių.

„Valstybės tarnautojų ir politikų etiką nagrinėjanti komisija nepaprastai svarbi užtikrinant skaidrumą ir viešumą, todėl turi būti išsaugota efektyviai ir neutraliai dirbanti institucija. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija neturi virsti šališka ir politiškai angažuota įstaiga“, – sako Prezidentė.

Grąžindama įstatymą Seimui, Prezidentė atsižvelgė į Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktą antikorupcinį vertinimą. Jame konstatuojama, jog galimybė Seimo Pirmininkui skirti du kandidatus, o kitoms institucijoms – Prezidentui, Ministrui Pirmininkui, Teisėjų tarybai ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentui – po vieną, gali pažeisti politinio neutralumo, skaidrumo ir nešališkumo principus.

Antikorupciniame vertinime Specialiųjų tyrimų tarnyba taip pat konstatavo, kad kandidatus į VTEK narius teikiančių subjektų teisės turėtų būti proporcingos ir vienodos – tik taip įmanoma užtikrinti, kad komisija veiks nešališkai.

Seimo narė Agnė Bilotaitė anksčiau kreipėsi į Prezidentę, prašydama vetuoti priimtas VTEK įstatymo pataisas, nes jos teigimu, jais politizuojama VTEK institucija ir menkinamas jos autoritetas.

„Džiugu, kad Prezidentė atsižvelgė į išsakytus argumentus ir užėmė tvirtą poziciją neleisdama politizuoti VTEK institucijos. Šiandieninis Dalios Grybauskaitės veto teikia vilties, kad Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją kaip autoritetingą kontrolės instituciją dar pavyks išgelbėti“, – teigė Seimo narė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

2 komentarai

  1. Kažin:

    Tai kaip čia gali būti išvengta VTEK institucijos politizavimo, kai jos narius skiria Prezidentė, Seimas, Premjeras, Teisėjų taryba, Savivaldybių asociacijos prezidentas, t.y. kai komisija sudaroma iš vien partiškai sudarytų valdžių pasideleguotų asmenų.
    Tokiu atveju nesvarbu iš kiek narių VTEK institucija būtų sudaroma ji iš esmės yra politizuota – sovietai ir tie nors dėl akių įtraukdavo asmenis iš “liaudies”…

  2. Nepolitikas:

    Protinio bukumo atstovai visada pradeda diskusiją, net nesumąstant ar aplamai gali būti toks „įstatymas“(kaip ir kiti)? Kokia LR Konstitucijos nuostata yra įgyvendinama?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: