Oficialiai patvirtinta, kad vyriausiai Lietuvos gyventojai – 110 metų (1)

E.Krištopaitienė. Asmeninio arch. nuotr

E.Krištopaitienė. Asmeninio arch. nuotr

Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos rekordų knygą įrašė pirmąjį ilgaamžiškumo rekordą. Šio įrašo laukta net 28 metus.

Dabar Šiauliuose gyvenanti Emilija Krištopaitienė tapo pirmąja Lietuvoje sulaukusi daugiau nei 110 metų ir savo amžių galinti patvirtinti dokumentais.

Eufemija Daukšaitė, toks vardas įrašytas krikšto knygoje, gimė 1902 m. spalio 2 d. Barysių kaime (dabar Joniškio rajone). Pagal pasą savo 111-tąjį gimtadienį Emilija Krištopaitienė švęs spalio 15 d. Vien iš to matosi kokia paini yra ilgaamžiškumo rekordų registravimo procedūra.

E. Krištopaitienė gimė pasiturinčio, 40 hektarų turinčio ūkininko šeimoje. Joje užaugo dešimt vaikų. Antra dukra šeimoje augo kartu su penkiais broliais ir keturiomis seserimis. Ilgaamžė 1928 m. vasario 19 d. ištekėjo už Petro Krištopaičio, užaugino 3 dukteris, turi 7 anūkus, 15 proanūkių ir 2 proproanūkius.

Ankstesni tyrimai apie ilgaamžius nepasitvirtino arba ilgaamžiškumą patvirtinti trūksta duomenų. Per tą laiką buvo gautos įvairios ilgaamžiškumo rekordo paraiškos.

Iš vienos ilgaamžės pasakojimų, kai jos senelis buvo 148 metų, ją palydėjo einančią dirbti į dvarą. „Vilties“ laikraštis 1911 m. rašė: „Šuronių sodžiuje, Švėkšnos valsčiuje, Raseinių apskrityje, mirė šiomis dienomis valstietė Barbora Vitosienė, lietuvė, sulaukusi 145 metų amželio. Nežiūrint į tokį senumą, Barbora ligi pat mirties ne tik gerai regėjo ir girdėjo, bet ir turėjo puikiausią atmintį…“.

Šiems tekstams patvirtinti daugiau duomenų nerasta, o tiriant 138 senolės amžių, paaiškėjo, kad jai tuo metu net 100 nebuvo.

Dar pasitaikė tokių tyrimų, neva Vilniaus gubernijoje Vilkuliškių vienkiemyje gyveno Jokūbas Nausevičius, būdamas 90-ties susilaukė sūnaus, o Ona Ščerbienė iš Koplyčininkų kaimo Sudervės parapijoje būdama 73 metų pagimdė dukterį.

Tikimasi, kad  ledams pajudėjus ir į Lietuvos rekordų knygą įrašius pirmąją ilgaamžę Emiliją Krištopaitienę, bus surašytas ir Lietuvos ilgaamžių dvidešimtumas.

Kategorijos: Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: