L.Balsys: Tik ryžtingas piliečių pasipriešinimas gali priversti Lietuvos valdžią pradėti gerbti savo šalies žmones (19)

Linas Balsys | feisbuko nuotr.

Linas Balsys

Prieš rugsėjo 16 d. Vyriausybės sudarytos Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisijos ketinimą nugalėtoja skelbti JAV kompaniją „Chevron“ Lietuvos žaliųjų partija (LŽP) kartu su kitomis politinėmis, nevyriausybinėmis, aplinkosauginėmis organizacijomis, judėjimais bei Žemaitijos bendruomenėmis paskelbė pareiškimą, kuriame griežtai pasisako prieš skalūninių dujų ir skalūninės naftos žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia, kad vis daugiau nevyriausybinių, aplinkosauginių organizacijų, piliečių judėjimų, bendruomenių ir visuomenės atstovų pasisako prieš aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų technologijų Žemaitijoje naudojimą.

„Šalies vadovybė ir dalis žiniasklaidos stengiasi sumenkinti pasipriešinimo pavojingoms hidraulinio ardymo technologijoms mastą, minėdami tik vieną Žygaičių bendruomenę. Tiesa yra ta, kad  net 275 Žemaitijos bendruomenės yra pareiškusios griežtą nepritarimą skalūninių angliavandenilių žvalgybai ir gavybai. Tačiau jos nei prezidentės, nei Vyriausybės yra negirdimos. Džiaugiuosi, kad šiandien Žemaitijos gyventojai, kovojantys už savo teisę į saugią ir švarią aplinką ir savo sveikatą turi vis augantį šalininkų ratą, kurie supranta, kad tai ne tik žemaičių problema – pavojingos hidraulinio ardymo technologijos, paliekančios žemės gelmėse didelius kiekius nuodingų chemikalų, galinčius sukelti pavojų žmonių sveikatai, geriamo vandens ištekliams, žemdirbystei ir gyvulininkystei jų regione, tiesiogiai paveiks kiekvieną iš mūsų“, – sakė L.Balsys.

Pasak L.Balsio, Europoje prieš skalūninių dujų gavybą sukyla ne tik bendruomenės, kurių teritorijose ketinama ar jau pradedama žvalgyti netradicinius angliavandenilius, bet savo aiškią poziciją prieš pavojingų technologijų naudojimą išsako verslininkų, gamybos procesuose naudojančių vietos vandens išteklius, gydytojų, menininkų ir įvairių kitų sričių organizacijos.

„Tie Lietuvos politikai, kurie, nutaisę gudrią miną, savo viešuose pasisakymuose leidžia suprasti, jog europinio masto pasipriešinimą skalūnų gavybai organizuoja Rusijos ir „Gazpromo“ paveikti, yra arba visiškai atitrūkę nuo realybės, arba patys paveikti dujų ir naftos lobistų. Juolab, stipriausias ir efektyviausias pasipriešinimas vyksta net ne Europoje, o JAV. Ten į prezidentą Baraką Obamą  besikreipiančių amerikiečių, kurie yra prieš skalūnus, skaičius artėja prie milijono, stiprios piliečių organizacijos surinko nepaneigiamų įrodymų apie žalingas „frakingo“ pasekmes. Ar jie visi irgi nupirkti Kremliaus?“, – teigė L.Balsys.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, neseniai dalyvavusio Briuselyje, Europos Parlamente vykusioje konferencijoje, skirtoje skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos problematikai, aiškėja vis daugiau faktų dėl hidraulinio ardymo pavojingumo ir būtinybės jį uždrausti. Konferencijoje kalbėjo ne tik mokslininkai ir įvairūs ekspertai, Europos Parlamento nariai, bet ir įvairių valstybių bendruomenių atstovai, kurie pasidalijo savo patirtimi, kovojant su aplinkosaugos ir sveikatos problemas sukeliančia skalūnų pramone.

„Su šia grėsme atkakliai kovoja Nyderlandų bendruomenių judėjimas, kuris taip stipriai yra mobilizavęs visuomenę, jog Australijos kompanija nepanoro gadinti savo reputacijos ir atsisakė jau išduotos licencijos skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai. Kovoja Ispanijos, Rumunijos, Bulgarijos, Lenkijos piliečiai. Jungtinės Karalystės Balkombo miestelis Europoje tapo tokiu pat pilietinės dvasios simboliu, kaip ir Žygaičiai Lietuvoje. Matome, kad tokios didelės problemos, suvienija žmones siekti ir pasiekti bendrus tikslus“, – sakė L.Balsys

Šiandien išplatintą nepritarimą Lietuvos valstybės institucijoms sudaryti bet kokias sutartis dėl netradicinių angliavandenilių šalies teritorijoje žvalgybos ir gavybos, panaudojant aplinkai pavojingą hidraulinio ardymo technologiją,  Lietuvos žaliųjų partija ragina pasirašyti visas organizacijas, nepritariančias skalūninių dujų ir skalūninės naftos žvalgybai ir gavybai Lietuvoje.

Rugsėjo 15 d. 15 val. Vilniaus Rotušės aikštėje vyksiančios socialinės akcijos „Už švarią Lietuvą“ metu prieš skalūninių dujų paieškas šalyje taip pat pasisakys žinomi mokslininkai bei Lietuvos atlikėjai.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. lyvis:

  Balsis iš to paties klano kaip Lileila, Songaila ir kt. lyvis

 2. Kažin:

  Tai, kad Rusija pati save “baubinasi” prieš Lietuvą, dujas parduodama lietuviams gerokai didesnėmis kainomis negu kitoms ES šalims. Tad, matyt, pirmiausiai pati Rusija nori būti Lietuvos baubu. Tokia įžvegtina jos politinė linija Lietuvos atžvilgiu. Vis Rusijos bijanti Lietuva jai reikalinga.
  Keista, kad Balsys tiek laiko politikoje ir dar neįsitikino, kad priešinimaisis valdžiai demokratinėje šalyje esmingai nieko pakeisti nepavyksta, tam yra būtinas vienos valdžios pakeitimas atitinkamai kitokia. Žodžiu, demokratinėse šalyse priešinimaisi – neveiksmingi.
  Beje, Balsio ir žaliųjų politinė veikla atrodo esanti to paties tipo žaidimas, kaip ir kova su girtavimu. Geriate, -štai jums alkoholis – jūs gerkite, o mes kovosime su jūsų girtavimu… Tipologiškumas čia tas, kad žalieji dėl pačių skalūninių dujų išgavimo technologijų, darančių žalą Žemei, gamtai, žmogui, kaip analogiškai alkoholis – žmogaus sveikatai, naudojimo uždraudimo nekovoja, na, bent jau akivaizdu, kad tai daro neveiksmingai. Iš to, kas dėl skalūnų dujų darosi, matosi, kad priimto šių technologijų uždraudimo dar nėra. Tai gal tokiu atveju žalieji iki šiol kovojo su pasekmėmis, o ne su priežastimis.
  Akivaizdu, kad pilietiškiausiai būtų kovoti dėl technologijų naudojimo uždrauimo ES parlamente Briuselyje. Iš informacijos matosi, kad Lietuvos žaliųjų Balsio orgnizuoto pielietinio priešinimosi – reikalavimo uždrausti tas technologijas naudoti – konferencijos Briuslyje metu nebuvo. Štai tau bobute ir devintinės!…

  • Nepolitikas:

   Idiotas tu „kažin“ nepakeičiamas(Asmuo, kaip „marta“, „et“ ir kiti). „Tai, kad Rusija pati save “baubinasi” prieš Lietuvą, dujas parduodama lietuviams gerokai didesnėmis kainomis negu kitoms ES šalims.“ Radai argumentą – kainos! Jog čia paprasčiausias pelno gavimo metodas. Kodėl Lietuvoje pats brangiausias kuras? Kas „baubina“? Ir t.t. Protinė distrofija – „Vis Rusijos bijanti Lietuva jai reikalinga.” Kam? Kad gal 10 kart pravažioti į Kaliningradą? Po ES, Lietuva yra didelis kaimas: nei pramonės, nei vartotojų (mažiau nei 3 mln. gyventojų)– ekonominė dykuma. Gal parašyk ką Putinas darys Lietuvoje? Kels pensijos, atlyginimus, statys gamyklas ir t.t. … Bet kad Rusijoje tas pats, nedarbas, skurdas ir t.t. IDIOTAS.

 3. Ausma:

  Žmonės gerieji, kovokite ne prieš žvalgybą, bet, kad tai būtų daroma su mūsų mokslininkų, gamtininkų, mūsų įmonių pagalba. Naudokime gamtos turtus, bet tvarkingai juos saugodami. O draudimai – nieko nedaryti veda prie to, kad mes nieko negamintume ( kenkia gamtai ir žmonėms), bet būtume didžiųjų Europos valstybių neaiškių gaminių vartotojai ir pigi darbo jėga, o paskui skandinavai supirks mūsų žemes, o mus pačius išbuožins arba pavers baudžiaunininkais…

 4. popierius:

  o kaip kitaip valdžia kalbės, jei juos valdo popierius, pavadintas pinigu? pažvelkime į Laisvūno Šopausko str. „Chevron“ korporacija perka Lietuvos ministrus ir partijas?”:

  “Kad Valentinas Mazuronis aršiai gina skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, be jokių argumentų atmesdamas visus aplinkosaugininkų pateikiamus įrodymus, tarsi pats būtų ne aplinkos, o energetikos ar ekonomikos ministras, stebino nuo pat pradžių. Tačiau pastudijavus partijos „Tvarka ir teisingumas“ rėmėjų sąrašus, paskelbtus Vyriausiosios Rinkimų komisijos svetainėje, toks ministro, einančio ir šios partijos pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas, elgesys jau nebeatrodo neracionalus.
  Spręskite patys – štai keletas skaičių iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ finansinių ataskaitų.
  2006 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt
  Natalja Haselton – 37 500 Lt
  2007 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt
  Natalja Haselton – 37 500 Lt
  2008 metai
  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:
  Haselton Thomas Miles ir Natalja Haselton – 35 000 Lt
  Natalja Haselton – 39 000 Lt
  UAB „Minijos nafta“ – 39 000 Lt
  Valentino Mazuronio kandidatūrą 2008 metų Seimo rinkimuose parėmė:
  UAB „Minijos nafta“ – 10 000 Lt
  Iš viso vien 2006–2008 metais UAB „Minijos nafta“ bei ponia ir ponas Haseltonai oficialiai „parėmė“ būsimąjį aplinkos ministrą Mazuronį ir jo partiją visai nekuklia 263 000 litų suma.
  Kas gi šie „dosnūs“ ponai?
  Visiems, kurie domisi skalūnų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje perspektyvomis, šių žmonių pristatyti tarsi ir nebereikia. Visiems kitiems – trumpai, bet svarbiausia: Thomas Milesas Haseltonas yra UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius, o jo žmona Natalija Haselton – UAB „LL investicijos“ direktorė; 50% „LL investicijų“ akcijų valdo JAV kompanija „Chevron Global Energy“, o 50% – Lietuvos įmonė „TanOil“; kompaniją „Chevron“ į Lietuvą atvedė ne kas kitas, o būtent T.M.Haseltonas, Lietuvoje „Chevron“ interesams atstovauja būtent UAB „LL investicijos“.
  Taigi, šitų ponų ir UAB „Minijos nafta“ interesai yra akivaizdūs – laimėti Lietuvos vyriausybės paskelbtą skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkursą. Ar dar reikia paaiškinimų, kodėl jų interesus taip uoliai gina V.Mazuronis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotas į koalicinės vyriausybės aplinkos ministrus? Ar dar reikia kokių kitų įrodymų, jog prieš mūsų akis – akivaizdus ministro ir visos partijos interesų konfliktas, vertintinas kaip politinė korupcija?
  Beje, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje ir LRT laidoje paklaustas apie „Chevron“ paramą partijai ir jam pačiam, V.Mazuronis apsimelavo: ne tik neigė esant kokį nors interesų konfliktą, bet ir tvirtino jokios paramos sau negavęs.”

  • Kažin:

   O kas gali paneigti, kad tokiu atveju “žalieji su Co” priešindamiesi jų planams nesitiki gauti…

   • vanduo:

    gauti – ką? na žalieji ir protestuojantys žmonės protestuoja net tik prieš Chevroną, bet apskritai prieš skalūninių dujų gavybą ir žvalgybą Lietuvoje (mažų mažiausiai tam reikia didžiulių plotų – tyrų, kurių Lietuva negali pasiūlyti), ne tik Chevron. mano manymu, nėra labai protinga planuoti savo ir savo vaikų gyvenimą be geriamo vandens. stebinate savo tokiu požiūriu, “Kažin”.. vien yra turėti savo pozicijas ir baubus dėl lenkų, bet kita yra pasiduoti ciniškai propagandai, kuri nukreipta prieš pilietį, ginantį savo žemę. kyla klausimas ar jūs domėjotės šia tema ar apskritai filosofuojate? galiu pasiūlyti šį tą paskaityti, jeigu nesidomėjote.
    aš nepriklausau nei žaliesiems, nei raudoniesiems, bet šiandien 10 val su kitais stovėjau prie vyriausybės.

    • Kažin:

     “Gauti” – tai reiškia uždirbti. O kodėl tarp protestuotojų negalėtų rastis ir prisiplakėlių su savo interesais uždirbti… Juolab, kad politika yra vienas iš pelningesnių verslų.
     Mano replika buvo į pateiktus konkrečius duomenis dėl galimos politinės korupcijos skalūninių dujų reikaluose iš vienos politikų grupės pusės. Tačiau iš to daromi platesni apibendrinimai, todėl trumpai ir dėl jų.
     Apskritai priekaištavimai – keisti. Tiesiog, galima sakyti, priekaištaujama dėl to, kad “nestovi po medžiu”…, o suabejoji, kad dujų reikaluose ne “šventi” gali būti ir žalieji.
     Tačiau, tiesą sakant, nieko čia keisto nėra, kai priekaištaujama gali būti galvojančių pagal principą – “kas ne su mumis, tas prieš mus”.

     Apskritai apie tuos dujų vyksmus aš galvoju ir net čia Alke kėliau klausimą, jeigu tos dujų išgavimo techologijos jau taip neišvengiamai yra kenksmingos negrįžtamai vandens užteršimu, tai kodėl nei žalieji, nei raudonieji vieningai negriebia atitinkamų tarptautinių instancijų, kad jų naudojimas apskritai būtų uždraustas ir taip būtų padėtas taškas su tuo susijusių politinų korupcijų galimybėms. Ką, argi jau pasaulyje neliko iš ko politiką daryti! Bet gal ją daryti iš to ir vieniems ir kitiems labai apsimoka.

     • ...:

      o kad Mazuronis iš Chevrono “užsidirba” jau nuo 2006 metų – nieko? didesnis pavojai – iš tų, kurie “potencialiai gali” užsidirbti, negu tie, kurie maitinasi uždarbiu ne vienerius metus?? cinizmo viršūnė. “Kažin”, nebekalbėkit apie tai, šiandien labai negera, gal kitą dieną. jūs dažnai keliate klausimus neatsižvelgdamas į tai, kas daroma – atsižvelgiate tik į tai, kas nedaroma.. o kiek vienas-keli gali padaryti? ką darote jūs?

 5. Kažin:

  Rusija “baubinasi”, matyt, iš pagiežos, kad kitaip Lietuvai “įkąsti” negali, – Lietuva yra tapusi Rusijai neprieinama.
  Taigi traukiam tą smagią dainelę – vietoj “vilko” sakydami, – aš tos Rusios nebijau -nebijau-nebijau… O kas čia mums tas – gal iš Rusijos kartais pasirodantis “Nepolitikas”!…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: