Europos Komisija paskyrė pinigų afrikinio maro plitimo stabdymui (0)

efoto.lt, A.Dundzytės nuotr.

efoto.lt, A.Dundzytės nuotr.

Vakar, rugsėjo 10 d. Europos Komisijos Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto  (SCOFCAH) (toliau – Komitetas) posėdžio metu priimtas sprendimas dėl afrikinio kiaulių maro valdymo priemonių finansavimo Europos Sąjungos pasienio su Rusijos Federacija ir Blatarusija valstybėms – Lietuvai, Estijai, Latvijai ir Lenkijai.

Iš viso sprendimu numatyta paskirti 2,5 mln. eurų. Lietuvai šioms priemonėms įgyvendinti numatyta 1,454 mln. eurų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus, dr. Jono Miliaus teigimu, labai svarbu, kad minėto sprendimo projektą vienbalsiai palaikė visų Europos Sąjungos valstybių atstovai. Posėdžio metu daugelis Komiteto narių pabrėžė, kad šis Komisijos sprendimas labai svarbus ir būtinas, nes Europos rytinio pasienio valstybės, įgyvendindamos įvairias afrikinio kiaulių maro prevencijos priemones, saugo ne tik savo šalių, bet visos Europos Sąjungos valstybių teritoriją nuo skaudžių ekonominių ir ūkinių padarinių, kurių būtų sunku išvengti pasireiškus ligai. Taip pat, valstybės narės pažymėjo, kad tokios priemonės Europos Sąjungos pasienio valstybėms ateinančiais metais turi būti finansuojamos iki 100 procentų.

„Lietuva pateikė ir sugebėjo apginti, bei įrodyti jos parengto afrikinio kiaulių maro prevencijos plano priemonių pagrįstumą, todėl Europos Komisija  pritarė visoms jame siūlomoms priemonėms ir Lietuvai numatė didžiausią dalį skiriamo finansavimo. Reikėtų pabrėžti, kad šio rezultato pavyko pasiekti tik sutelktomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Žemės ūkio ministerijos ir mūsų tarnybos specialistų pastangomis. Lietuva nuolat pačiu aukščiausiu lygiu pabrėžia, kad apsauga nuo pavojingos užkrečiamosios ligos plitimo yra ne tik Lietuvos nacionalinis, bet ir bendras Europos Sąjungos interesas. Palankiam Europos Komisijos sprendimui daug įtakos turėjo ir asmeninė, labai tvirta Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus ir Žemės ūkio ministro, prof. Vigilijaus Juknos pozicija ir didžiausias dėmesys, rodomas afrikinio kiaulių maro kontrolei ir prevencijai.“, – pabrėžė J. Milius.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus teigimu, svarbu pabrėžti, kad visų minėtame Komisijos sprendime numatytų priemonių įgyvendinimui skirtos lėšos – apie 1,5 mln. eurų, bus išmokėtos vadovaujantis kofinansavimo principu. „Tai reiškia, kad šias lėšas visų pirma turėsime surasti nacionaliniame biudžete, o vėliau, pagal šiame sprendime numatytą kofinansavimo modelį, šios lėšos Lietuvai bus sugrąžintos“, – sakė J. Milius.

„Sprendimą suteikti finansavimą Lietuvai, Latvijai, Lenkijai ir Estijai palaikė visų Europos Sąjungos valstybių vadovai. Gavę šį finansavimą galėsime atlikti šios gyvūnų užkrečiamos ligos prevenciją ir kontrolę, o vairuotojams, kertantiems Lietuvos–Baltarusijos sieną, nereikės finansiškai prisidėti“, – teigė Premjeras Algirdas Butkevičius.

Europos Komisijos sprendime numatyta, kad didžiausia dalimi – 100 proc. Europos Bendrijos parama sieks valstybių patiriamas išlaidas valymo ir dezinfekcijos priemonėms bei įrengimams. Kitos priemonės, pavyzdžiui intensyvių laboratorinių tyrimų vykdymas, repelentų šernų migracijos ribojimui naudojimas, visuomenės informavimo priemonių vykdymas, bus kompensuojamos 50 procentų. Tuo tarpu išlaidos, patirtos dėl buferinės zonos pasienio regionuose nustatymo, galės būti ES kofinansuojami iki 30 proc.

Minėtas Europos Komisijos sprendimas įsigalios, paskelbus jį Europos Komisijos oficialiame leidinyje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: