Vyriausybė kontraversišką konvenciją palaimino neturėdama supratimo kas joje slypi (16)

Renaldas Jančiauskas | Alkas.lt nuotr.

Renaldas Jančiauskas | Alkas.lt nuotr.

Atsakingos institucijos negali paaiškinti konvencijos dėl smurto prieš m sąvokų – aklai jai pritarus Lietuvai gresia pildyti kitų šalių nustatytas taisykles dėl tradicijų ir papročių – teigia Lietuvos tėvų forumo narys Renaldas Jančiauskas.

Birželio 11 d. baigiantis darbo dienai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizavo susitikimą su kelių ministerijų, kai kurių visuomeninių organizacijų, vyskupų konferencijos atstovais. Susitikime buvo aptartos pastaruoju metu daug aistrų keliančios konvencijos, neva turinčios apginti vaikus ir moteris nuo smurto šeimoje, perspektyvas.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos tėvų forumo (LTF) narys Renaldas Jančiauskas teigė, kad ministerijoje vykusiame susitikime neišgirdo atsakymų, ar buvo nagrinėta, kaip konvencijos kūrėjai įsivaizduoja stereotipinius moters ir vyro vaidmenis, kokios tradicijos kenkia ir kokie papročiai pateks po konvencijos presu.

„Mes vakar išgirdome pribloškiantį dalyką – tik tuomet, kai konvencija įsigalios, bus sudaryta darbo grupė iš skirtingų šalių atstovų ir tik tada bus sprendžiama, kaip suvokti socialinę lytį, lyties tapatybę ir kitas sąvokas, ką daryti su šalių tradicijomis ir papročiais, kurie gali „nepatikti“ konvencijai. Bet juk tai reiškia, kad kiekviena šalis prieš pasirašydama konvenciją turi labai išsamiai nuspręsti, kokios pozicijos laikysis. O kas šiandien vyksta? Konvencija brukama buldozeriu, Vyriausybė ją priėmė užsimerkusi. Tai pasibaisėtina. Mūsų rinkti valdžios atstovai tokius rimtus dokumentus laimina jų net nesuvokdami“, – sakė R.Jančiauskas.

„Negirdėjau, kad kuri nors ministerija būtų nagrinėjusi konvenciją minėtais aspektais. O juk tai bent keturių sričių – švietimo, kultūros, teisingumo ir socmino „daržas“. Tačiau valdininkai tyli ir tylomis laimina konvenciją”, –  darbo metodais stebėjosi R.Jančiauskas. Dar daugiau – susitikime dalyvavę ministerijų atstovai pripažino negalintys paaiškinti konvencijos sąvokų.

Tai, ką R. Jančiauskas išgirdo susitikime jis vadina nusikalstamu pasityčiojimu iš tautos:

„Gal užteks tyčiotis iš tautos. Mes taip pat prieš smurtą. Tačiau gal pirma priimkime visus reikalingus nacionalinius įstatymus dėl smurto prieš moteris ir vaikus, galime net žiūrėti, kaip jie koreliuoja  su konvencija. Ir laukime, kaip konvencija bus nagrinėjama kitose šalyse, kokios vyks diskusijos Europos mastu. Kam nuogiems lėkti į dilgėles? Mūsų tautosakoje socialinės lyties nėra. Esi arba vyras, arba moteris, ir šventėse atlieki arba vyro, arba moters rolę. Kokių žaidimų, dainų, šokių bei tradicijų mes nebegalėsime mokyti savo vaikų? Kokių pasakų nebegalėsime skaityti, nes kitos kultūros atstovui tai atrodys kaip stereotipinių moterims ar vyrams priskiriamų vaidmenų stiprinimas? Tai gali nutikti, nes kaip šalys turės vykdyti konvenciją, joms bus aiškinama tik po pasirašymo“, –  sakė tėvų forumo atstovas.

R.Jančiauskas teigė, kad valstybės tarnautojai ir tautos išrinktieji pirma turėtų atlikti normalius tyrimus, organizuotų pilnavertes diskusijas, pamodeliuotų kaip konvencija palies konkrečias sritis, ir tik tada pradėtų kalbėti apie konvencijos palaiminimą.

Pakaks, kad Lietuva nesiderėdama viena pirmųjų palaimino Lisabonos sutartį. Airiai ir čekai sugebėjo išderėti sau naudos. Gal pakaks Lietuvą kaip avį vedžioti po ganyklos patvorius? Būtų gerai, kad ministrai prisimintų, kam jie davė priesaiką tarnauti. Kam jie prisiekė –  savo tautai ar ES? Manau, kad LR piliečiai yra išprusę, kompetentingi ir lygiaverčiai. Jų nuomonė yra lygiavertė ES piliečių nuomonei. Pageidautina, kad Lietuvos Respublikos įstatymai būtų priimami siekiant tautos gerovės, o ne pagal ES dekretus, konvencijas?“, – Lietuvos tėvų foruo nariui antrino psichologė Giedrė Širvinskienė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: