Kiekvieno lietuvio pareiga – kurti ir turtinti savo kalbą (19)

Dalia Grybauskaitė | lrp.lt nuotr.

Dalia Grybauskaitė | lrp.lt nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Nacionalinio diktanto konkurso nugalėtojus. Tai vienintelis Lietuvoje tarptautinis kasmetinis suaugusiųjų ir mokinių raštingumą ir meilę gimtajai kalbai puoselėjantis konkursas, kurį jau šeštus metus organizuoja savaitraštis „Atgimimas“.

Prezidentės globojamame Nacionalinio diktanto konkurse dėl raštingiausio lietuvio vardo varžėsi daugiau nei 3000 asmenų iš Lietuvos ir užsienio. Paskutiniame etape mokinių, suaugusiųjų ir užsienio lietuvių grupėse 15 dalyvių diktantą parašė be klaidų ar su viena klaida. Jie ir buvo paskelbti nugalėtojais.

Pasak šalies vadovės, šiandien, minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, prisimename lietuviško žodžio draudimus, cenzūrą, prisimename tuos, kurie saugojo kalbą, padėjo išlaikyti ją mūsų lūpose, knygose, laikraščiuose, kurie jos mokė. Prezidentės teigimu, simboliška, kad šią dieną sveikiname Nacionalinio diktanto nugalėtojus ir kartu visus dalyvius.

„Esate puikus meilės lietuvių kalbai pavyzdys. Valstybės laisvei reikalingi laisvai ir drąsiai mąstantys žmonės, girdintys vieni kitus, gerbiantys savo istoriją ir mylintys savo kalbą“, – pabrėžė Prezidentė.

Pilietinei visuomenei, Prezidentės teigimu, svarbu humanitarinis išsilavinimas ir raštingumas, formuojantys išmanią, kūrybišką, savarankišką ir atsparią išorės poveikiams asmenybę. Lietuvių kalbos gyvybingumas priklauso ir nuo visų pasitikėjimo gimtosios kalbos kūrybinėmis galiomis, veiksmingos kalbos politikos formavimo ir lietuvių kalbos visaverčio gyvavimo daugiakalbėje Europos erdvėje.

Šalies vadovės teigimu, lietuvių kalba – šiuolaikiška XXI amžiaus kalba, kuri turėtų būti vartojama visose šiuolaikinėse erdvėse – nuo programinės įrangos, išmaniųjų telefonų iki visą pasaulį apraizgiusių informacijos žiniatinklių.

Kalbos statusą ir prestižą, pasak Prezidentės, lemia ir tai, kaip kalba kultūros, mokslo, verslo, žiniasklaidos ir politikos elitas teatre, laidoje, biure, universitete ar parlamente.

„Kiekvienas iš mūsų turime galimybę kurti ir turtinti lietuvių kalbą, pildydami lietuvių kalbos žodyną, kurį pradėjo rašyti didysis kalbininkas Kazimieras Būga. Tai didelė atsakomybė ir pareiga“, – pažymėjo šalies vadovė.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Leonas Milčius:

  Sveikinu, gera kalba. Būtų gerai, kad šios nuostatos gultų ir į mūsų poitikų darbus tiek viduje, tiek ir užsienio reikaluose. Ypač Pietryčių Lietuvoje ir santykiuose su Lenkija.

 2. V. Turčius:

  Šaunuolė prezidentė, tikimės, kad ji vetuos įstatymus, kurie prieštarauja Konstitucijai, jei priešinga mūsų kalbai jėga – LLRA norės pakeisti valstybinės kalbos įstatymą ir kt.
  Linkiu Prezidentei greičiau užmegsti strateginę partnerystę su Vokietija, kuri tarpukaryje buvo Lietuvos Nepriklausomybės gelbėtoja, palaikytoja. Tęskime tradicijas, kurios užsimezgė nuo 19 a., kai lietuvių knygos buvo spausdinamos Prūsijoje – Vokietijoje.

 3. Giedrius:

  Dėkingi ir atgimstantys, kuriantys ir turtingi… net sava kalba,
  – ir gegužės 7-osios grąžos, ir Vasario 16-osios kaip ir Kovo 11-osios
  Sausio 13-ąją išsaugotos, – esame čia. Kalbame, rašome… Todėl:
  Talkon prie padėkos, – ir 2014 m.? galėsime apdovanoti
  JAU – “Rašinio lietuvių kalba varžytuvių” nugalėtoją.
  Tokia ta jau lietuvių kalba (joje apstu ir savojo turto – ŽODŽIŲ),
  svetimas, skolintas žodis tėra laikinas pramanas ir kelią į visavertę
  tautos savigarbos grąžą mūsų Valstybės vadovė nurodė t a i k l i a i
  – kurti – turtinti – savo!

 4. Lamatas:

  Žodžiai , vien žodžiai , liejos jie lyg iš rago gausybės…. tačiau aš labiau linkęs vertinti veiksmus . O vertinti galima anglų kalbos egzaminą, kaip pagrindinį rodiklį tinkamumui užimti ministro postą.

  • Kemblys:

   ,,postą” – tau PAREIGOS, Lamatai, netinka, gaila tavęs 🙁

   • Lamatas:

    o tu negailėk ….. toks gi tavo darbas . Kiekvienam pagal nuopelnus – ir bus tvarka. Tačiau kritika ne visiškai adresu , nes ne mano išgalvota …..”Dalia Grybauskaitė pažadėjo antradienį siūlyti socialdemokratų lyderį į Ministro Pirmininko postą,”….ir taip toliau visur pilna.Gal vis dėl to tas POSTAS yra kaip koks lizdas ar pakyla ….na o pareigos – čia gi dirbti reikia , o taip norisi valdyti. Negaliu gi aš ministrų ??? (koks nelietuviškas žodis- o kaip pakeisti?) nužeminti iš jų POSTŲ ….į kažkokias pareigas . Dar įsižeis ir nubaus.

    • BirutėK:

     Įstrigot tuose postuose, tuoj ateis vienas dėdė ir paaiškins, kad postas ir kompostas yra tos pačios šaknies, taigi giminingi žodžiai 😛 😀

     • Lamatas:

      tai gal paaiškinkite neišmanėliui. Rašau postas- Kemblys barasi . Sako kad ministrams postų nereikia . Jie , atsieit , dėl pareigų stengiasi . O man kažkodėl atrodo kad jiems pareigos mažiausiai reikalingos . Įtariu – juos labiausiai domina teisės ir privilegijos (???)….na ir VALDŽIAAA. Nors gal esu neteisus.

      • Nepolitikas:

       Brolau, nekreipk dėmesį – tai yra tokia žmonių rūšys. Jiems parodyk žaisliuką – džiaugėsi, paslėpk – verkia. Nei mastymo, nei supratimo. O tu visiškai teisus. Gyvenimo komedija gaunasi iš kalbos, greitai(kaip indėnu) neliks tu kalbintuoju ir nebus problemos. „Šaunuolė“ tą prezidentė : „Šiuo metu už centralizuotai tiekiamą šilumą bei karštą vandenį gyventojai moka 9 procentų dydžio PVM. Nuo 2014 m. sausio 1 d. pradėjus taikyti 21 procento dydžio PVM, gyventojų išlaidos šildymui ir karštam vandeniui padidėtų 20 procentų.“ Ir taip toliau…

     • lamatas:

      Birutėle ką tuo norit pasakyti ? o išvertus į lietuvių kalbą tiesiog siaubas gaunasi: kompostas – puvinys , postas – puvikla ???… atsieit tai ziauriai žmogų gadina (pūdo)

 5. Kemblys:

  Nežianau kas straipsnį rašė:
  ,,Nacionalinio diktanto konkurso (3 svetmžodžiai iš eilės), konkursas, organizuoja, etape, grupėse, cenzūrą, simboliška, istoriją, humanitarinis, formuojantys, politikos formavimo (2 svetmžodžiai iš eilės), programinės, telefonų, informacijos, statusą ir prestižą, kultūros, politikos elitas teatre (3 svetmžodžiai iš eilės), biure, universitete ar parlamente (3 svetmžodžiai iš eilės)…”

  Čia ne straipsnis, o tuščio puodo skambėjimas 🙁

 6. Li Bo:

  O tai prezidentė yra šalies vadovė?! WTF…
  Man visi prezai yra tik brangiai kainuojantys politiniai klounai, o klounas, žinia, negali vadovauti. Klounas gali tik vaidinti, kad vadovauja. Pvz, paskaityti kažkieno paruoštas kalbas, pagal kažkieno paruoštus protokolus pasimaivyti viešuose renginiuose, parodyti gerai sutvarkytus dantis “nuoširdžiai” bendraujant su burliokais, na ir pan. Gyvenime nebuvau sutikęs nei vieno prezidento, bet jei sutikčiau, mandagiai pasakyčiau “eik tu nx”.

 7. kuzis:

  kaip lengva ziuriu apgauti zmogeli paprasta, tereikia iterpti zodziu graziu ir jis plaukia
  pavizdys butu toks:
  anglai nesejai gerumo svelnumo gausos tvarkos, kieta ranka valdo pasauleli, duoda ziniu i ji per BBC
  o ten nuo 1950m pvz BBC bustinej neigalius, pakviestus svecius, nepilnamecius vyrus ir moteris naglai zagindavo MYLIMIAUSI laidu vedejai, populiariausios zvaigzdes, apie keleta tukstanciu auku pareiskeapie sugadinta gyvenima, nekalbant kad su lavonais zaide izimybes, elitas
  taip ircia, prezidente saunuole kad nesako avinai jus avinai, treniruojame jus kvailiai kad butumete VERTI gyvenimo BET ne, lasimaunat ant zodeliu meile taika gausa dorove, europines vertybes, o kad gyvenimas nubaude tokius snekorius prezidentes JUMS nedaeis siam gyvenime.. kitam bus lengviau vien kad cia lankotes, siam portale

 8. kuzis:

  kembly klaidu daug padariau, parasyk skunda i prezidentura, isnagrinekit ir pranesk ka nusprendete visi kartu demokratai, o dargeiau butu kad susikabintumet rankutemis ir pasoktumet kiemely prezidenturos pvz

 9. Kažin:

  Tai, kad gal tos “galimybės” kurti kalbą kiekvienas iš mūsų nelabai turime. Kaip galima spręsti, jau ją slaptai nuo visuomenės kabinetuose “kuria” Butkevičius su Kirkilu, kuris tik ką su visa delegacija tą slaptą kurpinį parodyti pirmiausiai buvo nuvežęs į Lenkiją… Kokius kalbos kurpinius Kirkilas pristatė Lenkijai ir kaip jie buvo sutikti, reikalo informuoti visuomenę Seimas su Kirkilu priešakyje neranda. Matome akivaizdžiai, kaip socdemai supranta demokratiją, kaip yra laidojama Sąjūdžio iškovota žodžio laisvė – teisė būti informuotam.
  Taigi kiekvienas, išskyrus Kirkilą ir jo “kurpių” būrelį, nuo kalbos reikalų, informavimo apie padėtį juose esame visiškai nušalinti.
  Tad žvelgiant į tai, atrodo, kad “galimybė kiekvienam iš mūsų kurti ir turtinti kalbą”, yra tik gražus Grybauskaitės šūkis.

 10. Kažin:

  Antai vėliau už manąjį pateikti komentarai jau “patvirtinti”:

  “Klausimas Kembliui:
  2013 05 07 16:11
  Kas tas “Nežianau”?Rašai,kaip skerslenkis….

  Lamatas:
  2013 05 07 16:05
  o tu negailėk ….. toks gi tavo darbas . Kiekvienam pagal nuopelnus – ir bus tvarka. Tačiau kritika ne visiškai adresu , nes ne mano išgalvota …..”Dalia Grybauskaitė pažadėjo antradienį siūlyti socialdemokratų lyderį į Ministro Pirmininko postą,”….ir taip toliau visur pilna.Gal vis dėl to tas POSTAS yra kaip koks lizdas ar pakyla ….na o pareigos – čia gi dirbti reikia , o taip norisi valdyti. Negaliu gi aš ministrų ??? (koks nelietuviškas žodis- o kaip pakeisti?) nužeminti iš jų POSTŲ ….į kažkokias pareigas . Dar įsižeis ir nubaus.

  Atsakyti
  BirutėK:
  2013 05 07 16:53
  Įstrigot tuose postuose, tuoj ateis vienas dėdė ir paaiškins, kad postas ir kompostas yra tos pačios šaknies, taigi giminingi žodžiai ”

  Tokia padėtis – 17:21

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *