N.Venckienė. Demokratija labiausiai kvepia pinigais (24)

Neringa Venckienė | Alkas.lt nuotr.

Neringa Venckienė | Alkas.lt nuotr.

Paskutinę šių metų sausio dieną Seime užregistravau Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisas.

Šių pataisų esmė – nustoti remti politikus valstybės piliečių pinigais. Partijos, o ypač senosios, skelbiančios, kad turi po keliolika ar keliasdešimt tūkstančių narių, galėtų puikiai išsilaikyti iš jų mokesčių, simpatizuojančių piliečių aukų, užsidirbti legalia veikla (leidyba, atributikos, suvenyrų pardavimas) ar tiesiog imti bankų paskolas rinkimų kampanijų metu. Taip, kaip iš bankų skolinasi eiliniai Lietuvos žmonės, įkvėpti tų pačių politikų samprotavimų gyventi skolon ar tiesioginio jų veiklos pavyzdžio – valstybės praskolinimo užsieniečiams jau už 50 mlrd. litų sumą.

Partijų finansavimo iš valstybės iždo sustabdymas yra labai realus kelias. Ir pavyzdinis, nes būtent tik jį vieną turėdama jauna „Drąsos kelio“ partija iš mums prijaučiančių fizinių asmenų praėjusių metų Seimo rinkimams surinko 105 472 litus, o mažomis, iki 40 litų siekiančiomis aukomis – dar 24 689 litus.

Mes neturėjome iš valstybės kišenės ištrauktų milijonų, ką gauna parlamentinės partijos, tačiau rinkimuose tapome šešti, gavome 7,99 proc. rinkėjų pasitikėjimą bei 7 parlamentarų mandatus.

Dvi savaites stebėjau, kas Lietuvoje atsitiko man pasiūlius nutraukti didžiųjų sisteminių partijų sisteminį maitinimąsi iš mūsų mylimos valstybės lesyklos. Kilo triukšmas, pasipiktinimo audra, įtūžis. Mano pasiūlyto teisingumo prieš valstybę ir jos piliečius idėja sugrįžo tradiciniais save vadinančių politikų konvulsijomis, pykčiu ir nerimu.

Kodėl? Todėl, kad tiesiog pasiūliau partijoms reklamuoti save idėjomis, o ne kalnais per kiekvienus rinkimus išmetamų reklaminių šiukšlių. Tik pasiūliau save pristatyti rinkėjams už savo pinigus. Pasiūliau apie 20 milijonų litų, kiekvienais metais išmokamų partijoms, surinktų iš mokesčių mokėtojų pinigų, palikti valstybės biudžete.

Bet kai neturi idėjų, drąsos akis į akį susitikti su apgautu valstiečiu, komunalinių mokesčių nebepakeliančiu miestiečiu, iš gimtinės vejamu du aukštuosius mokslus baigusiu, o niekur įsidarbinti negalinčiu jaunu žmogumi, daug patogiau už valdiškus pinigus žmones užversti reklaminiais lozungais. Kai neturi idėjų, padės dailus ir labai didelis plakatas centrinėje miesto gatvėje, už jo nuomą sumokės praeiviai.

Valdiškoje kišenėje drąsiai tupintys politikos senbuviai prieš mano pasiūlymą nustoti melžti Lietuvą jų pačių poreikiams, reagavo audringai. Socialdemokratas Algirdas Sysas, kuriam jau vien pagal deklaruojamas politines nuostatas turėtų rūpėti labiausiai nuskriausti Lietuvos žmonės, nė nedvejodamas išrėžė, kad už mano siūlomą įstatymo pataisą balsuotų kategoriškai prieš.

A.Sysas net ėmė spekuliuoti demokratijos prigimtimi ir tvirtino, kad bet kokia demokratija kainuoja pinigus, o partijų įteisintas valstybės melžimas esą vis tiek atsieina pigiau, nei politikų bandymas laimėti rinkimus savo idėjomis ir darbais.

Aš suprantu A.Sysą, nes lietuviškiems socialdemokratams likusio pasaulio socialdemokratiniai principai jau seniai nėra nei svarbūs, nei rūpimi. Ir prie jų šūkio „Svarbiausia – žmogus“, reikėtų pridėti dar vieną žodelį – „socialdemokratas“!

A.Sysas ką tik dėstė ir kitą „argumentą“, kuris pateisina politikų šėrimą iš valdiškos kasos. Partijoms bet kokiu atveju reikia gyvuoti – kalbėjo Seimo senbuvis, kuriam atrodo, kad gyvuoti gali tik tie, kurie jau užsiropštė į valdžią ir tik jos dėka sočiai gyvena.

Naujoms idėjoms, naujiems lyderiams gyvuoti nereikia, nes jie gali patikti žmonėms, pakeisti ydingą sistemą ir tapti pavojingi, atleiskite – populiarūs. Tuomet tie, kurie gyvuoja iš mokesčių mokėtojų kišenės, taptų tik mokesčių mokėtojais.

Lygiai toks pat išgyvenantis iš valstybės kišenės, buvęs premjeras Andrius Kubilius mano iniciatyvą nustoti oficialiai plėšti Lietuvą kone pasmerkė. Konservatorių vadovas net gąsdino, kad atėmus iš partijų valdišką lesyklą būtų sugrįžta į kažkokius „tuos“ laikus, kai politikai, anot A.Kubiliaus, būdavo priklausomi nuo neskaidrių verslo finansų. Atleiskite, bet ar du dešimtmečius į Seimą renkamas A.Kubilius visada buvo priklausomas nuo tų neskaidrių šaltinių? Ar valdžioje esantys politikai šiandien nuo jų nėra priklausomi? Jei kas įrodytų, kad taip ir yra, tai būtų geriausias 2013-ųjų anekdotas.

Valstybės dotacijas gaunanti liberalų sąjūdžio partija deklaravo, kad 2012 metų Seimo rinkimams oficialiai išleido 1 730 175 litus, o daugiamandatėje apygardoje laimėjo tiek pat mandatų, kiek ir „Drąsos kelias“ – 7. Skirtumas tik tas, kad mūsų partija gavo daugiau nei 13 kartų mažesnį finansavimą, ir tik iš paprastų žmonių aukų. Tikiuosi, kad bent A.Kubilius savarankiškai „Drąsos kelią“ parėmusių Lietuvos piliečių neapšauks Kremliaus agentais ar „neskaidriomis verslo struktūromis“.

Seimo rinkimuose mes laimėjome idėjomis, o liberalų lyderis Eligijus Masiulis – pinigais. Todėl nenuostabu, kad jaunasis liberalas taip pat su nepasitenkinimu murmėjo prieš mano siūlymą ir jo partijai atimti galimybę rinkimuose laimėti valstybės žmonių pinigus. Liberalas verkšleno, kad sunkiai įsivaizduotų tolimesnę demokratijos plėtrą be Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų. Mano tiesų ir aiškų pasiūlymą E.Masiulis išvadino populistiniu. O ką daugiau gali žmogus pasakyti, kai solidžių argumentų tiesiog neturi ir kovotojus prieš pedofiliją laiko tiesioginiu savo priešu.

Ko tik išradingieji Lietuvos išrinktieji nepadarys, kad lengvai pasiekiami pinigai būtų arčiau kūno. Galima akimirksniu išduoti tikriausiai net tėvus, vaikus, draugus – kad tik niekas nesikėsintų į valdiškas gėrybes, kurios senokai suvokiamos kaip privačios. Tą išgąsčio akimirką tinka visi „argumentai“ apie demokratijos kainas, nešvaraus verslo struktūras, sugrįžimą į senus laikus.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

24 komentarai

 1. -:

  Manau, seimūnai balsuos už pinigingą demokratiją

 2. mintis:

  teisingas siūlymas.Kad kaip tik nedemokratiška, kai mažos partijos turi rankioti aukas po 39,99 litus ir iš to verstis per rinkiminę kampanija, tuo metu kai didžiosios dalimnasi milijonus iš biudžeto ir jų rinkiminė kampanija jau turi visai kitas galimybes.Praėjusieji rinkimai parodė,kad seime esančių partijų rėmimas iš biudžeto kaip tik pakenkia demokratiškiems rinkimams.Tuo labiau,kad esant valdžioje ir taip jau galimybės didesnės.

 3. Nepolitikas:

  Bravo Neringai! Jau jų lojimas yra DK pergalė. Kuo daugiau tokių projektų, to didesne DISKUSIJA ir viešumas.Taigi sisteminiai ginasi ir ginsies. Bet kodėl „tyli“ Patackas ir kiti? Kur jų projektai? … Ar apsiramino ir pradėjo „valgyti“….

 4. tikras lietuvis:

  Pritariu Venckienei
  (kur gi nepritarsi 🙂 , jei ta idėja yra mano – aš ją keliu jau gal 10m., bet svarbu, kad ją kelia tas kas gali iškelti į įstatymo lygį).

 5. Floridietis:

  Laisvas Laikraštis uždaromas teismo, KK nebesidomi Venckiene, Ekspertai, atrodo, daugiau krypsta nuo politikos link meno, Venckienei liks tik alkanas.lt kaip pasireiškimo ir propagandos ruporas. Silpnokas ruporas. O vargšės eksteisėjos daugiau niekas nebenori nei girdėti, nei skaityti.

 6. Prusas:

  tokiu kaip masiuliai, kubiliai, landzbergiai, sysai, kirkilai, zuokai nuo bbio jau netjunkysi be rimbo

 7. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Is esmes visai neblogas pasiulymas, kuris aisku, kad turejo isiutinti biudzeto vagis. Pabandykime isivaizduoti, kad JAV kuri nors partija savo kompanija pasifinansuotu is biudzeto? Ko gero nepavyks isivaidzuoti, tai neimanomas dalykas, o va Lietuvoje norma. Taigi is esmes pritariu. Is kitos puses, jei jau zvelgti i demokratija, tai sarasiniai ar pusiau sarasiniai rinkimai ne nekvepia jokia demokratija, tai rusiska is esmes rinkimu sistema. Todel man nemaloniai atrodo tas gyrimasis del tu 7 isrinktuju pagal sarasa. O juk jei sarasu nebutu…. tai ir nebutu buve Seime nei valinskioku ir taip pat “Drasos” kelio! Taigi is vienos puses geras pasiulymas, o is kitos puses tas pasiulymas turetu buti papildytas tuo, kad atsisakyti sarasiniu rinkimu aplamai!!! Taciau cia reikia buti gabiam ir sugebeti issokti virs savo bambos.
  Cia tokia situacija…. teiseta, bet neteisinga.

 8. Li Bo:

  Tiksliau būtų “demokratija kvepia pelnu”, nes pinigai yra tik mainų įrankis. O vat pelnas yra esminis reikalas. Demokratijoje pelnai privatizuojami, o nuostoliai- socializuojami. Nesvarbu kas nusavina pridėtinę vertę- viarslinykas, pakelės plėšikas, ar valstybė- svarbu, kad pelnas atsidurtų teisingose kišenėse. Taigi, valstybė naudodama prievartą atima pinigus, o politikai, kartu su kitomis utėlėmis, išsidalina juos tarpusavyje. Nieko nepadarysi, kaip sakė Remarkas, mums skirta tik lenkti nugaras ir paklusti. Taip visada buvo, nacionalistinė valstybingumo romantika yra tik sapnas atmerktomis akimis.
  Bet šia prasme aš jaučiu tam tikrą pagarbą DK judėjimui- visgi patys žmonės susimetė ir šio to pasiekė, o tai yra teisimga. Tik tiek, kad ir Venckienė, ir DK esant pirmai galimybei griebs valdiškus pinigus nedvejodami ir noriai įsilies į utėlių gretas, o tada jau bus ir kita kalba.

  • tikras lietuvis:

   Netiesa – iki tol nieko gero jie nenuveikė ir niekas nežino kaip jie veiks toliau, bet šis konkretus veiksmas yra pats tas ko reikia.

   • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

    Nereikia cia nieko nukreipti, demokratijoje turi buti ISRENKAMI i valdzia, o cia prabalsuojama uz pastatytus. Manau, kad abu pasiulymai yra geri ir atitinka Lietuvos interesus, taciau ne oligarchiniu vagiu. Kai jau 20 metu matome tuos pacius is esmes veidus…. kalbeti apie demokratija yra problematiska. Tai ar esi tas pats “tikras lietuvis”, kuris pagal tavo pacio pasisakyma interneta geroka gabala laiko atgal, esi Lietuvos rusas. Jei taip, tai kodel vadiniesi tikru lietuviu? Ar tikresniu nebuna? Cia ne kaip priekaistas…. tiesiog tiesa svarbu. Gali buti tuo kuo esi…..

    • tikras lietuvis:

     Pats tu esi смесь бульдога с носорогом. 🙂
     Aš tai esu tikras lietuvis (apie tai dėl ko rašau tokį pavadinimą gali rasti internete – atsibodo kiekvienam aiškinti).
     Ir tavo kalbos apie tai ar reikia sąrašo, ar ne irgi yra neapmąstytos – atimu iš tavęs daktaro laipsnį. 🙂
     Kad ir dėl to: jei sueitų į seimą ne partijų atstovai, tai niekas su niekuo dėl nieko nesusitartų ir nebūtų kas vykdo programas.
     Todėl dabartinė tvarka, kada pusė renkama po vieną, o kita pusė pagal sąrašus yra pakankamai pagrįsta.
     Kas kita, kad reikia nuolatinio atsinaujinimo tiek partijų sąrašuose, tiek individualių kandidatų, kovojančių atskirose apygardose – turi ateiti tie, kurie turi idėjas kaip pakelti Lietuvos ekonomiką ir gyventojų gerbūvį.
     Dabartinė rinkimų tvarka, kada rink ką nori, o laimės piniguiočiai per savo remtuosius, atima tą galimybę.
     Štai dėl ko Venckienės pasiūlyta idėja (kaip sakiau ji yra mano – jau 10m ją siūlau) yra tai ko reikia.

 9. r:

  Visuomenė sumokėjo asmeniui, kuriam pagal galutinę ir neskundžiamą Vilniaus apygardos teismo 2009 m. spalio 6 d. nutartį turėjo būti pareikšti įtarimai kaip įtariamojo pedofilija A.Ūso bendrininkei.

 10. Pinigų švaistymui NE!
  Pritariu straipsniui ir remiu Parlamentarės Neringos Venckienės siūlymą neduoti partijoms pinigų iš biudžeto – mokesčių mokėtojų pinigų.
  Partijos privalo save išlaikyti iš savo pačių nario mokesčių.
  Ypač per paskutinius rinkimus papiktino reklamavusios save partijos mūsų visų pinigais.
  Visom partijom siūlau save reklamuoti ne brangiais portretais ir melagingais pažadais, bet gerais darbais ir ne tik prieš rinkimus, bet pradedant jau nuo šiandien!
  Kviečiu visus, pritariačius šiam kvietimui, pasirašyti
  w w w.peticijos.lt/visos/71075

 11. Marta:

  nemanau kad Venskienės pasiūlymas protingas. Juk šiam pasiūlymui visiškai neprieštaravo Darbo partija. Ji turi daug verslininkų, tad toks pasiūlymas naudingas būtų tiktai jai, atstovaujančiai tokius monopolininkus kaip Uspaskich. Galutinai įsitvirtintų oligarchija, kuri ir yra “pinigų valdžia” . Jie priiminėtų sau naudingus įstatymus, nusispjovę į daugumos nuomonę, nos demokratija turėtų ja remtis. Bet ar visada naudinga remtis visumos nuomone? Būtų naudinga, jei ta visuma būtų pakankamai aukšo intelekto, pakankamai domėtųsi valstybės reikalais ir jai būtų prieinama visa informacija. Be to ji turėtų būti pakankamai materialiai nepriklausoma, kad nenubalsuotų už alaus butelį.

  Reiktų kitokios išeties ieškoti. Man asmeniškai labiau patiktų MERITOKRATIJA – talentingų politikų valdžia. Reiktų geopolitikos/istorijos/ekonomikos egzamino seimūnams. Jei neišlaiko Partija parenka kitą savo narį.

  Be to neturime kaip kitos stiprios valstybės aukštesnių rūmų, kaip pvz., Lordų rūmai Anglijoje. Nesveika kai nuolat keičiasi politikai, o naujai atėję kol apsitrina, kol išmoksta turi jau palikt tą krėslą. Gerai dirbantys ir labiausiai visuomenei nusipelnę seimūnai turėtų būti apdovanoti kokiu nors lietuvišku titulu, pvz. žynio ir patekt į aukštesnius rūmus, pavyzdžiui ŽYNYČIĄ:) kuri jiems užgarantuotų politiko darbą iki gyvos galvos ar pensijos. Tik išdavystės atveju galima būtų jį pašalinti. O atrinktų speciali komisija atsižvelkdama ir į visuomenės nuomonę. Kaip jums tokia idėja?

 12. Kažin:

  Tai bobutiško supratimo siūlymas. Be to, jis nėra naujas, o siūlymas, kuris kitų “valkiotas nuvalkiotas” mažiausiai jau koks dešimtmetis. Akivaizdu, kad partijų finansavimas negali būti tinkamai sukontroliuotas, be to, tas kontroliavimas yra brangiai kainuojantis.
  Tokiu atveju sprendimas čia paprastas – tai, kas nesukontroliuojama – nekontroliuotina, o “durys” turi būti uždaromos partijų gaminiams – įstatymams. Vienas iš “uždarymų” yra veto teisė. Jeigu siuariems partiniams interesams “durys” bus uždarytos, tai tada partijos tegul finansuojasi, kaip jos išmano. Neveiksmingas kontroliavimas beprasmis. Taip, brangiai valstybei atseinantis partijų finansavimo kontroliavimas atkristų, taigi atkritus partijų finansavimo specialiam kontroliavimui būtų be kita ko sutaupyta ir jam išleidžiamos lėšos.
  Matosi, kad Venckienė į Seimą ėjo dirbti jame produktyviai nepasirengusi , o gal negebanti. Tai paprasčiausiai yra nesąžininga ir neatsakinga.

 13. Prusas:

  turi buti virsutines lubos pinigams isleistiems rinkimams, tarkim siuo metu 1 mln litu bet kuriai vienai partijai ir 10 000 litu bet kuriam vienam kandidatui, tada atkris visi kiti svaiciojimai…bet svarbiausia yra sumazinti referendumo kvota nuo 300 000 iki 50 000 parasu!!!!!!! tada parazitai valdzioje neteks savu galiu

  • Prusas:

   be to turi buti panaikintas piniginis barjeras bet kokiems rinkimams, bet turi buti padidintas parasu rinkimo laikas ir parasu turi buti surenkama 10 proc nuo rinkeju skaiciaus, tada automatiskai atkris tie kuriu zmones nepalaikys

 14. Brangus paskolos prašytoją,

  Norime atkreipti Jūsų pranešimas, kad teikiame finansinę paramą ir suteikti iš
  paskolas visų rūšių plačiajai visuomenei; Ar Jūs ieškote labai
  Tikras Paskola už prieinamą palūkanų norma perdirbtų per 2 darbo
  dienų? Ar jums buvo atmestas nuolat laikantis vietinių bankų ir
  kitų finansinių institucijų? Ar jūs vis dar susiduria su jokių finansinių sunkumų
  ir jūsų dabartinė padėtis nėra stabili? Ar jūs ieškote patikimas
  šaltinis gauti paskolą iš su maža palūkanų norma? Tada ieškoti ne toliau
  nes jūsų problema yra išspręsta.Geros naujienos yra čia! Mes mary.lupeloanunit @ hotmail.com
  siūlau tu paskolos svyruoja nuo $ 5,000.00 min. iki $ 5,000,000.00
  Maks. bent 2% palūkanų norma per metus.

  Kelvino Gate Finansininkai siūlome tu paskola visų rūšių, pavyzdžiui:
  * Auto ar hipotekos * konsolidavimo paskolą
  * Asmeninės paskolos (Secure ir neužtikrintas)
  * Verslo paskolos (Secure ir neužtikrintas)
  * Studentų paskolos *, Įmonės paskola ir daug daugiau.

  Mary.lupe Finansininkai yra čia suteikti Jums paskolą su mažomis sąnaudomis palūkanų norma
  2%, kad jūs negalite turėti dar kur. Verslas ir draudimo asmeninis
  finansų ir paskolų garantijas prieinama.

  Suinteresuotosios pareiškėjas turėtų užpildyti žemiau esančią formą ir išsiųsti ją mums elektroniniu paštu: mary.lupeloanunit@hotmail.com
  ================================================== ==
  1: Vardas, pavardė: ……….. 2: Iš kur: ………. 3 Lytis …… 4: Šeimyninė padėtis: ……
  5: Telefono numeriai: ………. 6: Reikalinga suma: ……. 7: Trukmė: …………….

  Susisiekite su mumis elektroniniu paštu Žemiau:
  ============================
  Patikėtinio: Mary.lupe
  Paštas: mary.lupeloanunit @ hotmail.com

  Pagarbiai,

  Brangus paskolos prašytoją,

  Norime atkreipti Jūsų pranešimas, kad teikiame finansinę paramą ir suteikti iš
  paskolas visų rūšių plačiajai visuomenei; Ar Jūs ieškote labai
  Tikras Paskola už prieinamą palūkanų norma perdirbtų per 2 darbo
  dienų? Ar jums buvo atmestas nuolat laikantis vietinių bankų ir
  kitų finansinių institucijų? Ar jūs vis dar susiduria su jokių finansinių sunkumų
  ir jūsų dabartinė padėtis nėra stabili? Ar jūs ieškote patikimas
  šaltinis gauti paskolą iš su maža palūkanų norma? Tada ieškoti ne toliau
  nes jūsų problema yra išspręsta.Geros naujienos yra čia! Mes mary.lupeloanunit @ hotmail.com
  siūlau tu paskolos svyruoja nuo $ 5,000.00 min. iki $ 5,000,000.00
  Maks. bent 2% palūkanų norma per metus.

  Kelvino Gate Finansininkai siūlome tu paskola visų rūšių, pavyzdžiui:
  * Auto ar hipotekos * konsolidavimo paskolą
  * Asmeninės paskolos (Secure ir neužtikrintas)
  * Verslo paskolos (Secure ir neužtikrintas)
  * Studentų paskolos *, Įmonės paskola ir daug daugiau.

  Mary.lupe Finansininkai yra čia suteikti Jums paskolą su mažomis sąnaudomis palūkanų norma
  2%, kad jūs negalite turėti dar kur. Verslas ir draudimo asmeninis
  finansų ir paskolų garantijas prieinama.

  Suinteresuotosios pareiškėjas turėtų užpildyti žemiau esančią formą ir išsiųsti ją mums elektroniniu paštu: mary.lupeloanunit@hotmail.com
  ================================================== ==
  1: Vardas, pavardė: ……….. 2: Iš kur: ………. 3 Lytis …… 4: Šeimyninė padėtis: ……
  5: Telefono numeriai: ………. 6: Reikalinga suma: ……. 7: Trukmė: …………….

  Susisiekite su mumis elektroniniu paštu Žemiau:
  ============================
  Patikėtinio: Mary.lupe
  Paštas: mary.lupeloanunit @ hotmail.com

  Pagarbiai,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: