J.Panka. Brolių latvių pavyzdys nykstantiems lietuviams (26)

Prieš keletą savaičių Latviją sudrebino vyriausybės krizė. Vienas iš Saeimos (Latvijos parlamento) valdančiosios koalicijos partnerių, „Nacionalinis susivienijimas“ („Nacionālā apvienība”), nors ir nebūdamas skaitlingiausias koalicijos dėmuo, vėl pademonstravo savo kietą stuburą. Šios Latvijos tautinės partijos atstovai jau ne pirmą kartą parodo, kad žodis „koalicija“ nebūtinai turi reikšti ryžtingų politinių sprendimų strigimą, net ir būdami mažiausia koalicijos partnere, jie, prieš keletą mėnesių sugebėjo sustabdyti aferistų kėslus latvių tautos pinigus atiduoti tarptautinio mąsto reketininkams, kaip neva eilinę kompensaciją už žydų bendruomenių turtą. Tada šios partijos deleguotas teisingumo ministras trenkė kumščiu į stalą, atkreipė visuomenės dėmesį į šią problemą ir atsistatydino, nenorėdamas komplikuoti situacijos. Latvijos rusiškoji žiniasklaidos dalis, dosniai finansuojama Putino Rusijos, džiūgavo – pagaliau prakeikti nacionalistai bus išvyti iš koalicijos ir vėl bus tvarka, niekas netrukdys įsisavinti fondų, dalintis „otkatų“, ir bus „kaip būti privalo“. Tačiau koalicija išsilaikė, „Nacionalinis susivienijimas” delegavo kitą ministrą, bet ir jis laikėsi tos pačios pozicijos.

Prieš keletą savaičių Nacionalinis susivienijimas atkreipė visos valdančiosios koalicijos dėmesį į problemą, kuri labai aktuali ir mums, lietuviams, tai katastrofiška demografinė padėtis šalyje. Kitaip tariant, Latvija nyksta tiesiog akyse ir jeigu valstybė nesiims rįžtingų sprendimo būdų, XXII amžius latvių tautai neišauš. Gal būt 2100-aisiais metais Latvijoje gyvens žmonės, tačiau tai nebebus latviai, nebebus išlikę papročiai, nebebus kalbos, greičiausiai nebebus ir bendros etninės kilmės, kuri sietų šios žemės gyventojus.

Latvijos tautininkai pasiūlė valdančiųjų partijų susitarimo projektą, pagal kurį visos valdančios partijos įsipareigotų stiprinti šalyje gimstamumą, sudaryti sąlygas, kad tauta galėtų ir norėtų kurti šeimas ir susilaukti vaikų. Į kai kurių veikėjų inkštimą, kad nėra pinigų, siaučia krizė, reikia veržtis diržus ir t.t. Latvijos tautininkų lyderiai atsakė ryžtingu ultimatumu: „arba – arba“. Arba koalicijos partneriai priima Nacionalinio susivienijimo pasiūlytą priemonių gimstamumui skatinti planą, arba tautininkai išeina iš koalicijos, nes tolimesniame tautos naikinimo darbe jie negali dalyvauti.

Kelias savaites vyko aštrūs ginčai, tačiau koalicija neiširo, visos ją sudarančios partijos pasirašė susitarimą.

Susitarimo dėl gimstamumo gerinimo šalyje pagrindinės gairės yra šios:

– Išmokos motinoms. Motinos, iki vaiko gimimo nedalyvavusios darbo rinkoje, iki kol vaikui sueis 1,5 metų gaus 100 latų (500 Lt) dydžio išmokas kas mėnesį. Iki šiol gaudavo 30 latų išmoką (150 Lt), motinos, kurios gauna vaiko priežiūros išmoką lygią savo buvusio atlyginimo dydžio, ją gaus ne iki tol, kol vaikui sukaks metai, o iki pusantrų.

– Vaikų darželių klausimas. Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, šiuo metu eilės į darželius yra milžiniškos ir daugelis šeimų susiduria su pasirinkimu: vaikui sukakus 1,5 metų tėvai turi dirbti, o vaiko palikti nėra kur, nes darželiai perpildyti. Nuo kitų metų rugsėjo Latvija įsipareigojo mokėti kas mėnesį 100 latų išmoką toms šeimoms, kurių vaikai nepatenka į darželius nuo pusantrų iki 3 metų, o nuo 2015 metų planuoja iš viso susidoroti su darželių trūkumu.

– Mokesčių lengvatos. Buvo susitarta dėl mokesčių lengvatų asmenims, auginantiems vaikus. Susitarime nepamirštami ir moksleiviai, susitarta skirti daugiau lėšų moksleivių aprūpinimui vadovėliais ir popamokinės veiklos, būrelių kompensacijoms.

Latvijos „Nacionalinio susivienijimo“ lyderis Imantas Paradniekas (Imants Parādnieks) jau po susitarimo pasirašymo pasidžiaugė, kad pavyko atkreipti kolegų dėmesį į demografines problemas, taip pat priminė, kad jei šio susitarimo teiginiai neatsiras svarstomame ateinančių metų Latvijos biudžete, jo vadovaujama frakcija nepritars biudžetui.

Nepraėjus nei savaitei po šio susitarimo pasirašymo, Latvijos sociologai jau prognozuoja 10-15 procentų gimstamumo augimą per kitus porą metų.

Tikrai gražų pavyzdį mums rodo broliukai latviai, tik ar seksime juo? Ar naujajam Seimui užteks drąsos bent jau sugrąžinti paramą gimstamumui į prieškrizinį lygį? Žvelgiant į rinkimų rezultatus labai abejotina, bet juk viltis žūsta paskutinė.

Norėtųsi palinkėti abiems baltų tautoms vaisingų metų ir kad mūsų valstybių vyriausybės visaip tam padėtų.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

26 komentarai

 1. Varvara:

  Naujas prieauglis europos darbo rinkai už savus pinigus.Pinigų iš Marso neatsiveš, todel iš kažko nuims ir kažkam prides.Ir nebutinai tai atiteks Latvių tautos žmonem.Ten gi kruvomis veisiasi slaviškas parazitas.

  • Mintis:

   Tamstos galimas pramoninis požiūris į augantį vaiką-pribloškė.Vaikas visų pirma augantis žmogus-asmenybė su teise į kokybišką vaikystę ir šiltus namus.Vaikai neįkainuojamas turtas,Lietuvos ar Latvijos ateitis.Vaikų užimtumo organizavimas,valstybės pagalba šeimoms visapusiškam jų vystymuisi yra tas kelias ,kuriuo ir turėtų eiti mažos valstybės.Saugi,darni vaikystė turėtų būti tėvų ir valstybinių institucijų siekiamybė garantuota vaikams .Tuo keliu ir turėtų eiti Tautininkai.Ačiū Juliui už reikalingą straipsnį ir sveiką požiūrį į šeimą ir vaikų ateitį.
   Latviai supranta ir jau juda teisinga kryptimi.Vaikų užimtumas,saugi vaikystė,švietimas,kultūra,formuojama žiniasklaidos ir kita viešoji aplinka vaiko formavimesi viskas svarbu ir turėtų būti kontroliuojama valstybės institucijų,kad nežeistų vaiko pasichikos ir nevestų į klįstkelius ir pasimetimus.Lietuvoje priimtas įstatymas,saugantis vaikus nuo neigiamos įtakos viešojoje erdvėje.Neatrodo,kad jis veiktų?Kodėl?Ką veikia prižiūrinčios institucijos ir visokios sukurtos komisijos?

   • Varvara:

    Atsiprašau Mintie. Graži pasaka, bet tai tik pasaka.Galėčiau šsiplėšt širdį ir atiduot tam kas sugebėtu sustabdyt tautų išnykimą.Tą Jūsų pasaką įgyvendins lietuvių, latvių kolnijos Norvegijoje, Švedijoje ir t.t.Ten įstatymai labai palankus Nors vietiniai gimstamumu irgi nedžiugina.. Lietuvių ir latvių lizduose sudėti ir gegučių kiaušiniai . .Su pagarba, Varvara.

   • Li Bo:

    “turėtų būti kontroliuojama valstybės institucijų,kad nežeistų vaiko pasichikos ir nevestų į klįstkelius ir pasimetimus”

    Dar vienas nacionalbolševikas nori daugiau kontrolės ir daugiau valdžios kišimosi į asmeninius žmonių reikalus. Jo, tuoj bus sudaryta apsaugos nuo klystkelių darbo grupė, parengta galimybių studija ir darbo imsis (kaip visada) dar viena prievartinė struktūra, kurių ir taip čia ant kiekvieno kampo prišikaliota. Galvojat žmonėms čia blogai todėl, kad per mažai valstybinės kontrolės? Nepernešu tokių vapėtojų kaip Panka… gal užteks to atiminėjimo ir dalinimo, bandant pasirodyt geru. Ne pašalpas ir išmokas kelt reikia, ne lengvatas kurt, o pasižiūrėt kodėl žmonės apskritai neturi pinigų, kodėl jiems apskritai reikalinga kažkokia pagalba. Padarykit, kad žmonės gautų visus pinigus, kuriuos jie uždirba ir nereiks jokių gimstamumo skatinimo programų. Jau nekalbant apie tai, kad gimstamumą skatint šiais laikais apskritai turėtų būti laikoma nusikaltimu moralei ir žmogiškumui.

    • Mintis:

     Eidami “apskritai” ateisit ten iš kur pradėjot ir vėl ir vėl suksitės ratu į niekur.Vaikam reikia užimtumo,ne visi tėvai išgali ar supranta vaikams tai suteikti,todėl turi padėti valstybė.Nuprotinami suaugę,ką kalbėti apie vaikus.Su “modernizmu” einama ten iš kur atėjom,jei prioritetas kūnas-dėžė,kuris atsitikus pirmai nelaimei tampa jau ne seksi,tai ir lieki be sielos ir dar dėžėj jau ne “einamoje”.Vaikai suaugusių ,be sąžinės ,tempiami paskui patį primityviausią supratimą.Jei Jums tai tinka,tai kuo galima padėti???

    • Pikc:

     Matau, be paaugliško absoliutizmo – niekaip? Arba visiška valstybės kontrolė – arba jokios? Nepatikėsite, bet būna, kad žmonės (įskaitant ir patį Panką, kiek žinau) yra nei už anarchiją, nei už policinę valstybę. 🙂
     “Padarykit, kad žmonės gautų visus pinigus, kuriuos jie uždirba” – čia kad mokesčių nebūtų? 🙂 Nepagalvojote, tamsta, kas tada būtų su tomis paslaugų sritimis, kurias laikote savaime suprantamomis (švietimas, sveikatos priežiūra ir pan.)? Apskritai, piliečiai savo mokesčiais išlaiko savo valstybę. Jei neišlaikysi savos – išlaikysi svetimą. Viskas labai paprasta. Aišku, jei svajoji apie “atgal į džiungles – ir viva anarchija!”, gali atrodyti kitaip, bet a) kitos valstybės taip negalvoja ir mielai suvirškins savo valstybingumą praradusią teritoriją ir b) net džiunglėse tarp beždžionių yra gana griežta hierarchija. 🙂

 2. Lietuvoje, kaip matyt ir Latvijoje, geno fondininis nykimas prasidėjėjo, gerai pastebėkit, maždaug prieš 20 metelių – kai moterys masiškai nusimovė sijonus ir užsimovė sumautas kelnes. Moterų kelniška vėliavnešystė demon menstruojama kaip lyčių lygybės išraiška ? Jei tataip, tai vyrams bebelieka vaikščioti jei ne su sijonais, tai bent su chalatais, kurie bent primena suknelinį moteriškumą ir yra patogūs.

 3. Mindaugas:

  Visur kaltas noras materialiai gerai gyventi.Emigracija labai dažnai ne iš vargo,bet iš siekimo,jeigu ne prabangoje tai bent pasiturinčiai gyventi;vaikų gimdymas-vėl maždaug ta pati priežastis.Kodėl pokario metais,kai Lietuvoje gyvenimas buvo nepalyginamai sunkesnis negu šiandien,kiekvienoje šeimose augdavo po keletas vaikų ir lietuvių skaičius Lietuvoje nuolat augdavo?

  • Varvara:

   Pokari t.y sovietiniame kalėjime ką daugiau buvo galima veikt kaip tik gamint vaikučius.Jei prižiūrėtojas bent raktą iš kalejimo durų butu ištraukes tai situacija butu tokia pat o gal ir baisesnė.

 4. G.P.:

  Ačiū už puikų straipsnį. Įdomu sužinoti, kaip latviai gyvena. Tik vieną pastabą norėčiau autoriui p.Pankai pasakyti: neginkime Dievo į medį. Lietuva išties rūpinasi ir motinyste ir vaikyste. Nesiruošiu čia daug įrodinėti ir argumentuoti. Tiesiog paimkite ir pasidomėkite, kiek kitose pasaulio šalyse trunka motinystės atostogos, kokio procentinio dydžio (nuo buvusio atlyginimo) motinystės išmokos mokamos ir t.t. Tada suveskite visus duomenis į lentelę ir pasidarykite išvadas.

  Problema, jei jau kalbam apie gimstamumo skatinimą, yra žymiai platesnė ir nesusiveda tik į pinigus. Pirmas dalykas – miestas yra visiškai nepritaikytas auginti vaikus. Kažkoks žymus sociologas yra pasakęs sakralinę frazę: “mieste vaikas – našta tėvams, o kaime – lobis ir pagalbininkas darbuose”. Taigi, tautiečiai, darykime išvadas. Jei norime, kad Lietuva pakiltų, gaivinkime kaimą. O ir patys kelkimės ten gyventi, pirkime žemes, kurkime šeimyninius ūkius. Taip ir nuo visokių “rubikonų” diktato išsivaduosime, ir sveiką maistą valgysime, ir vaikų daugiau auginsime. Sakyčiau, kad kiekvienas save laikantis patriotu turėtų kuo daugiau investuoti į žemę ir miškus Lietuvoje. Nes globalistai ir jų vietiniai patarnautojai tik ir laukia, kad galėtų pusvelčiui supirkti Lietuvą. Priešinkimės tam kiekvienas savo KONKREČIU pozityviu VEIKSMU.

 5. Valdas:

  Juliau,
  broliai latviai pavyzdingai tvirtai laikosi tautinio patriotinio pagrindo. Janis iš Rygos man daug apie tai pasakojo. Pavydėdamas klausiausi jo pasakojimo. Šaunuoliai latviai. Džiaugiuosi. Tačiau mano žiniomis Latvijoje yra gerokai blogesnė padėtis nei Lietuvoje žemės klausimu. Praranda latviai tėvynės Latvijos žemes. Prarandam mes lietuviai tėvynės Lietuvos žemes. Apsukrūs vertelgos išpardavinėja žemes užsieniečiams.
  Ar žinai Juliau apie lapkričio 24 dienos sueigą – pasitarimą?

 6. Valdas:

  “Ar naujajam Seimui užteks drąsos bent jau sugrąžinti paramą gimstamumui į prieškrizinį lygį?”

  22 metus
  Lietuvą skurdino ir naikino , partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Tos pačios Lietuvos naikintojų partinės gaujos susirinko į sukčių prieglaudą seime ir šį kartą.
  Nesitikėk nieko gero iš naujojo seimo, Juliau.

 7. zemaiciu zydas:

  neveiks tos ismokos. Varvara teisi, tokiu budu uzauginsi daugiau pigios darbo jegos ir tiek. Ne kiekybej problema is tikro, manau visi ta anksciau ar veliau supras. Negalima lyginti siandienos su pokariu. Pokario metais nebuvo kontracepcijos, pirma. Antra, tradiciskai mama dirbo ukyje, del ko galejo priziureti didele seima. Dukros augo ir matydamos motina mane kad taip ir reikia gyvent. O dabar viskas susimaise. Vaikai ziuri izymybiu kulta nuo gimimo per televizija, ten sekme, ten laime, namie nieko nebera – tik rutina ir sunkus darbas…Nieks nebenori testi tradicinio gyvenimo budo. Dabar apie didesne seima nei 2 vaiku galvoja gal kas 50 pora, ir dar puse tu kurie ir noretu, ju turet paprasciausiai negali nes neturi busto arba neturi sveikatos. Kiti – nei vieno nei kito. Europa isputo puikybeje ir tustybeje negryztamai. Lietuva kartu su ja. Reiks didelio soko, kad gryztumem i gamta. Tikiuosi tas sokas nepribaigs musu galutinai…

  • Mindaugas:

   Sutinku,kad pokario metų negalima lyginti su dabartiniais laikais.Pokarį paminėjau tik todėl,kad norėjau paryškinti,kokią įtaką gali turėti materialinės gerovės kultas į demografinę valstybės būklę.Pokario lyginti negalima,bet,manau,kad tikrai galima palyginti paskutinį sovietinės okupacijos dešimtmetį,kai Lietuvoje taip pat gyventojų skaičius nuolat augo.Mano giliu įsitikinimu,atkūrus Lietuvos nepriklausomybę,ženkli lietuvių dalis ištižo,pradėjo nebevertinti atgautos laisvės,tapo kosmopolitais ir,šiuo atveju,gyvybiškai būtiną nepriklausomos Lietuvos išsaugojimo idealą pakeitė materialinės gerovės kultu.

 8. pastabele:

  Klausykit, straipsnio autore, kas jus mokė lietuvių kalbos? Rašykite žodį “galbūt” kartu, o ne atskirai.

 9. Atgalinis pranešimas: Straipsniai apie Lietuvos emigracijos problemąIdėja. Prasmė. Vizija. Lietuvai | Idėja. Prasmė. Vizija. Lietuvai

 10. Pas mus vietoj motinu ismokos mokamos sovietmecio ir naujai nomeklaturai. Ir tai kasmet apie 1 mlrd Lt. Ir visi tyli. Tautininkai taipat.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *