A.Patackas. Nuomonė, arba atsišaukimas į tuos, kurie už Tiesą ir Šviesą (34)

A.Patackas | Alkas.lt nuotr.

A.Patackas | Alkas.lt nuotr.

Kare yra svarbu, su kokia vėliava einama į mūšį. Dėl vėliavos negailima gyvybės, ją praradus pralaimima. Lietuvoje vyksta mūšis – už Tiesą ir Šviesą. Su kokia vėliava eisime? Violetine? – skausmo spalvos, gedulo, ar plevėsuodami žaliais kaspinais iš portalo „Už teisingumą“ puslapių?

Sąjūdyje už Tiesą iškilo taktinė dilema – vienas ar du sąrašai. Pirmąjame plevėsuoja violetinė vėliava, antrasis skelbia visų šviesuolių mobilizaciją, tikėdamasis pritraukti ir tuos, kurie dėl vienos ar kitos priežąsties nesuvokia ar nėra egzistenciškai paliesti Klonio gatvės tragedijos; jie ten temato minią, kai toje terpėje jau išaugo ir subrendo bendruomenė, communitas; jiems atrodo, kad ten, Klonio gatvėje, susibūrė prastuomenė su vienu ar kitu inteligentišku inkliuzu, ir dėl visa ko laikosi atokiai.

Tai yra ir Vilniaus – Kauno dilema. Klonio gatvės sprogdiklis susiformavo būtent Kaune, kas visai natūralu – Kaunas sprogdiklius gaminti moka. Vilnius, provincialaus mastelio megapolis, sugebėjo susipriešinti su Lietuva beveik visose srityse.

Tačiau šviesuoliai gyvena ne vien sostinėse; tiksliau, Lietuvos provincijoje jų yra daugiau ir tikresnių. Būtent jie stebisi – kas gi ten vyksta, tuose dipoliuose, ko jie ten nesutaria?

Ką jiems atsakyti?

Pasiremkime istorija: Lenkijoje Solidarumas, Solidarnosc užgimė Gdansko laivų statykloje, kai jos darbininkai pradėjo socialinį protestą, turėjusį tragišką kontekstą – sušaudytas demonstracijas Poznanėje ir kitur. Tačiau patys darbininkai nebūtų laimėję mūšio, jei jiems į pagalbą nebūtų atėjusi patriotinė inteligentija. Lygiai taip ir vien inteligentų-disidentų sluoksnis nebūtų galėję sukelti tokios galingos bangos, kuri suparalyžavo į stagnacijos fazę klimpstantį režimą. Vieni kitiems buvo reikalingi, ir šviesios galvos, o ypač Katalikų Bažnyčia darė viską, kad ši sąjunga įvyktų. Taip ir atsitiko – nors laikinai pralaimėjęs (nes režimas dar turėjo jėgos), Solidarumas pakirto komunistinę sistemą.

Moralinėje plotmėje matome analogija su Klonio gatve – kai ten pasirodė kunigai, o ypač teisuolis kunigas Robertas Grigas, situacija pasikeitė iš esmės – sacrum lašas perkeitė minią į bendruomenę. Ir nors Bažnyčios pozicija buvo santūri, bet nebuvo ištarta „ne“.

Kokias išvadas galima padaryti, kai jau baigiasi “poromantinis“ laikotarpis, kai baigiasi įstabiai pavykusios Tiesos fiestos, ir prasideda nuoga rinkimų proza?

Jei norime laimėti, turime eiti po viena vėliava. Viena! – Kaunas ir Vilnius, ir bažnytkaimių Lietuva, inteligentai ir patvoriniai, tauta ir liaudis. Nereikalingi čia ne tik tie, įbingę ir su pagurkliais, bet ir tie, kurie bijo sutepti baltas pirštinaites ir bevelija stovėti po medžiu ar skėčiu.

*

Tam reikia labai nedaug ir kartu labai daug:

Kad užmirštume (nors laikinai…) save vardan Dariaus Kuolio taip adoruojamo „bendrojo gėrio“, bonum publicum.

Kad Kaunas prišaldytų savo modžahedišką būdą, o Vilnius prisimintų, kad yra tik antra karta nuo plūgo.

Kad „…lektualas“ paduotų ranką „…tvoriniui“.

Kad šitą jungtį palaimintų kunigas ar krivis.

Kad vienąkart pagaliau stotųsi ir įsibūtintų mūsų himno apoteozė, toji laukiama nesulaukiama Vienybė.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , .

34 komentarai

 1. Trojus:

  Gyvenu Mažeikių rajone. Pritariu A.Patacko kreipimuisi ir noriu balsuoti už vieną sąrašą.Mažeikių rajone ,,sąmoningi” rinkėjai yra išrinkę seimo nariu Giedraitį… Tuo ir viskas pasakyta….

 2. Kažin:

  Patacko samproravimuose dėl vieno sąrašo darymo nerandu išminties nė lašo.
  Garliavą trejus metus be jokių trukdymų garsino visos – tiek privačios, tiek valstybės žiniasklaidos priemonės. Nuomonę Garliavos vyksmo atžvilgiu susidarė kone kiekvienas Lietuvoje, o ir ne tik joje. Tos žmonių nuomonės yra nesutaikinamai priešingos. Tokiu atveju daryti vieną sąrašą nebūtų logiška ir protinga, nes tikėtina, kad už jį nebalsuotų nemaža dalis priešingų nuomonių rinkėjų. Taip šie balsai atitektų dabartinėms Seimo partijoms.
  Be to, išsigarsinusiai Garliavai rinkimų kampanija nėra reikšminga, ne ką dar daugiau ji galėtų duoti – kiek rinkėjų per trejus metus pritraukė tiek ir turėtų. Pagaliau, jeigu Garliava per trejus politinio vyksmo metus nesugebėjo pritraukti nė 5% rinkėjų, tai tiek ir teverta yra.
  Patriotinė inteligentija turėtų eiti atskiru sąrašų su kardinalių valstybės valdžios ir gyvenimo pertvarkymų programa, tik tokia konkrečių kvalifikuotų pertvarkymų programa ir patikimos asmenybės gali patraukti rinkėjus.
  Gi garliavinių “communitas”, jeigu jis iš tikrųjų lietuviškai, o ne lenkiškai (solidarnosc’iškai) patriotiškas, privalėtų patriotinės inteligentijos programą palaikyti Seime.

 3. Ačiū A. Patackui:

  Labai teisingos p. A. Patacko mintys. Tik kartu, tik susijungus, eidami vieningai galime laimėti daugiau vietų. Nepasiduokime jėgų išskaidymui, nes tada iš visko gausis nulis. Reikia daugiau važinėti po rajonus ir mažus miestelius, nes ten yra visiškas apolitiškumas, nesusigaudymas ir pasimetimas.

 4. Pensininkas:

  Aš asmeniškai už vieną sąrašą.Tačiau, po bendravimo su pažįstamais, neatmetu ir dviejų sąrašų galimybės. Kai Drąsos kelias atskirai su vienu sąrašu, o susivienijimas Už Lietuvą Lietuvoje su Tautos vienybės sąjunga su kitu bendru sąrašu (bet būtina jų koalicija). Nauja partija “Lietuvos sąrašas” manau nereikalinga, nes ją įsteigti laiko jau liko per mažai.

 5. Jep!:

  Krylovo pasakecia apie gulbe ,vezli ir asila-vezimas nejudejo is vietos,nes visi tempejai turejo savo nuomones ir kryptis…Kaip susivokti,kad tik vieningai galime pasiekti normalios valstybes,arba liksime ir vel vergu dalia.Juk Kedziu istorija-tai tik tos semos tragedija,bet visi matome kaip vyksta su kitais zmonemis tyrimu procesai.

 6. Rinkėjas:

  Anot gerb. Rūtos Gajauskaitės šiandien publikuoto straipsnio “Šindlerio sąrašas” revoliuciniams bruzdėjimas Lietuvoje, kaip beje ir visame pasaulyje anot Naomi Klein, vadovavo … Friedman’o mokiniai . Aišku nieko naujo , nes nesame vakuume ir viskas , kas tiko Egiptui , Libijai , Sirijai , Rusijai , Kinijai , puikiai tiko ir Lietuvai. Mano nuomone Lietuvai trūksta ne sąrašų , o savo kraštui atsidavusių stiprių asmenybių , kuriems nereikia slėptis po jokiais sąrašais . Už juos balsuotų rinkėjai , žinodami ką tie žmonės sugeba ir gali duoti Lietuvai . Tenka apgailestauti, kad sąrašai ir yra ydingiausias mūsų laikmečio visuomeninės sąrangos išradimas . O kalbant apie vienybę suvienija šviesios idėjos ir morali tų idėjų realizacija . Ir tarnavimas toms idėjoms nereikalauja jokių sąrašų .

 7. pensininkui:

  nesipainiokikite pats ir neklaidinkite kitus- politinis susivienijimas “Uz Lietuva Lietuvoje” (LSDS+LTS+LCP) nieko bendro neturi su Tautos vienybes sajunga (TVS), kuri yra tik pervardinta Muntiano ex-Pilietines demokratijos partija.

 8. Almantas Stankunas:

  Ačiū autoriui ir sąžiningam bei drąsiam piliečiui

 9. Kažin:

  Kas dėl Patacko siūlomos vienos vėliavos, tai ji, beje, negali turėti nei Garliavos, nei kitų Seimo ar kitų jau iki šiol egzistavusių partijų šleifo… Tokia viena vėliava galėjo tapti “Lietuvos sąrašo” ar panašaus pavadinimo sukurta partija.
  Suprantama, kad partija yra būtina norint dalyvauti rinkimuose pagal sąrašą. Ją laiku susikurti patriotų buvo nesistengta, delsta… Tai nepateisinamas ir nesuprantamas “patriotinės inteligentijos” elgesys…
  Pagal įstatymą spalio 14 d. rinkimuose galės dalyvauti partijos, kurios bus TM užregistruotos iki rugpjūčio 10 d. Akivaizdu, kad suspėti užregistruoti rinkimams bešleifę “vieną vėliavą” praktiškai jau neįmanoma.
  Todėl tinkamų galimybių patriotams eiti po viena vėliava nebėra. Patacko siūlymas aiškiai pavėluotas! Kodėl?…

 10. Rinkėjas:

  O jei vadovautis gerb. Algirdo Patacko pasiūlyta metafora apie karą vėliavą ir mūšį , tai man sąrašas labiau asocijuojasi nes su vėliava, o su “susikibimu už rankyčių einat į mūšį”.

 11. Rinkėjas:

  Pasirėmus ta pačia metafora, jei kas dar vis abejoja ir jam dar vis reikia kokio nors sąrašo, tai bočiai lietuvai tėvynės ginti eidavo ne pagal sąrašus, o su vieninteliu “sąrašu” sakydami : “Išeinu Tėvynės ginti Su Dievu”

 12. Tomas:

  Su “Garliavos sąrašu” toli nenueitume. Išsikvėpusi publika, ką ji gali duoti Lietuvai? Naujus skandalus? Venckienės lygio melą? Jei ne violetinis skuduras ir ta vargšė mergaitė, tai nebūtų kuo jiems prisidengti savo nuogybės.

 13. Aistė:

  Puikus straipsnis. Pritariu A. Patackui. Manau, dabar reikalinga tik vienybė, visų pažangių jėgų apsijungimas. Man suprantami ir Dariaus Kuolio judėjimo ir Drąsos kelio partijos siekiai. Geriausia būtų vieningas bendras Lietuvos sąrašas. Tik kaip žmonės galvoja? Gali būti, kad jie ne visai dar jaučia bendrumą, kad yra tam tikri skirtumai tarp palaikančiųjų vienus ar kitus. Visuomenei būtina atmesti smulkius skirtumus ir vienytis esminiu vertybiniu pagrindu.

 14. Ellis:

  cia matau labai aktyvius komentuotojus,tik subines kazkodel sukise i smeli,bijot net prisistatyt…

 15. Vilija:

  Tikrai būtų gaila, jei geroms idėjoms ir siekiams koją pakištų – eilinį kartą – asmeninės ambicijos, arogancija ir noras dominuoti.

 16. Elenytė:

  Pritariu ponui Patackui. VIENYKIMĖS, vardan tos Lietuvos!

 17. Anita:

  Ačiū ponas Algirdai, tiesiai į dešimtuką. Ačiū, kad esat, ačiū už tai ką veikėt ir veikiat. Sveikatos, sėkmės ir stiprybės

 18. Algimantas Zolubas:

  Lieka vieningai pritarti.

 19. Kęstutis:

  “Kad šitą jungtį palaimintų kunigas ar krivis.” – Gal jau sakau nereikėtų taip prakišinėti, naudojantis esama padėtimi, savo keistos įdėjos (švelniai išsireiškus) – kryžminti krikščionybę su Senuoju tikėjimu. Per rinkimus, jei reikės, prabalsuosiu ir už mažesnį blogį – Varkalą…

 20. Netikiu:

  Pone Patackai,bėkite nuo ir iš to sąrašo,negadinkite savo reputacijios,ji per daug garbinga…Būti draugėje su Gyliu,Brundza,bei kitais AMB padlaižiais????? Na nesuvokiu aš šito ir mano protas atsisako suvokti.Jumis ir kunigais naudojamasi ,jūs kaip masalas.Visą, šios istorijos, laiką maniau jog Venckienė prieš komunistinę teisinę sistemą,tačiau jos noras mesti iššūkį ne kompartijos kandidatui,bet dešiniajam…na ką sveiko proto žmogui manyti?Kuo toliau tuo labiau manau jog prokuratūros,teismų,VSD bei kai kieno veiksmai buvo derinami.Energetinių projektų bei mergaitės vadavimo akcija tikrai ne sutapimas ir ne atsitiktinumas,TV3 irgi ne atsitiktinai ją transliavo.Na netikiu aš tuo sąrašu,NETIKIU.

 21. Gediminas:

  . Pritariu straipsniui,teisyngai parasyta,as galiu tik didziuotis,kad esu patvorinis,seniau Lietuvos patrijotus gulde i patvorius,dabar jie keliasi,ir ju bus labai,labai daug,tai Ozelytes zodziai.,teisyngi zodziai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: