Ispanijos urvuose esantys piešiniai senesni nei manyta (0)

Šis piešinys laikomas seniausiu Europoje. Perdo Saura nuotr.

Šis piešinys laikomas seniausiu Europoje. Perdo Saura nuotr.

Pagaliau pavyko gana tiksliai nustatyti Ispanijoje esančių urvų piešinių amžių. Paaiškėjo, kad tai seniausi žmonijos piešiniai Europoje.

Kantabrijos regiono urve esantys gyvūnų piešiniai, žmogaus plaštakų kontūrai ir raudoni taškai yra maždaug 4 tūkst. metų senesni nei manyta iki šiol. Mokslininkai nustatė, kad seniausiu Europos piešiniu galima laikyti vieną raudoną apskritimą, kuris yra senesnis nei 40 tūkst. 800 metų.

Piešinių amžius buvo nustatytas pasitelkus virš piešinių rastas kalcio karbonato nuosėdas. Kalcio karbonato nuosėdose yra šiek tiek gamtoje randamo radioaktyvaus urano atomų. Šiems atomams yrant susidaro cheminis elementas toris. Irimo procesas vyksta labai pastoviu tempu, todėl ištyrę urano ir torio santykį nuosėdose, mokslininkai gali nustatyti, kada jos susidarė.

Šis datavimo būdas buvo žinomas jau seniai, bet tik dabar buvo taip ištobulintas, kad užtenka labai mažo nuosėdų mėginio.

Tyrimui buvo naudojamos virš dažų pigmentų susidariusios nuosėdos, todėl rezultatai rodo, koks galėtų būti mažiausias piešinių amžius. Tačiau gali būti, kad piešiniai dar senesni, nes kol susidarė nuosėdos, turėjo praeiti kažkiek laiko.

Paruošta pagal ELTA informaciją

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: