Netekome muzikologo ir pedagogo Vlado Švedo (1)

Vladas Švedas

Vladas Švedas

Eidamas 79-uosius metus, penktadienį, birželio 8 dieną, staiga mirė kompozitorius, muzikologas ir pedagogas Vladas Švedas.

V. Švedas gimė 1934 m. balandžio 2 d. Dubičių kaime, Varėnos rajone. Pažintį su muzika pradėjo Panevėžio berniukų gimnazijoje. 1953-1958 metais studijavo Lietuvos muzikos akademijoje.

V. Švedas dėstė muzikos teorijos disciplinas Panevėžio aukštesniojoje muzikos mokykloje ir, nuo 1967 m. apsigyvenęs Kaune, – Kauno J. Gruodžio aukštesniojoje muzikos mokykloje (dabar konservatorija), buvo šios mokyklos muzikos teorijos skyriaus vedėjas. Vėliau vadovavo Kauno menininkų namams, o 1982-1985 metais buvo M. ir K. Petrauskų memorialinio muziejaus direktoriumi. Nuo 1990 m. atsisakė visų pareigų ir dirbo vien kūrybinį darbą.

V. Švedas buvo vienas produktyviausių Lietuvos kompozitorių. Jo kūrybai didelės įtakos turėjo gimtosios Dzūkijos dainos, M. K. Čiurlionio kūryba ir pasaulėjauta. Kompozitoriaus kūriniuose vyrauja Tėvynės ir tautos, jos praeities tema, religiniai filosofiniai apmąstymai.

Monografijų „Lietuvių liaudies šokių ir žaidimų muzikos ypatumai“, „Dzūkų liaudies melodika“ ir „Liaudies šokių ir žaidimų rinkinio“ autorius. Svarbiausi kūriniai: operos „Kauko sakmė“, „Gėlių mergytė“, sceninė poema „Vilties ir skausmo psalmės“, 4 simfonijos, 6 vokalinės simfoninės poemos, oratorija „Requiem“, per 200 dainų ir dar daug įvairių muzikos kūrinių.

Paruošta pagal ELTA informaciją

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: