Etikos sargai baudžia Sklandytojų slėnio gynėją paveldosaugininką V.Karčiauską (video) (6)

Vitas Karčiauskas | KPD nuotr.

Vitas Karčiauskas

Sausio 10 d. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK ) nusprendė, jog Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Vitas Karčiauskas, gindamas viešąjį interesą, kad nebūtų užstatytas privačiais namais ypatingos vertės kraštovaizdis – Nemuno šlaitas ir slėnis už Kulautuvos – pažeidė Viešųjų ir privačių interesų valstybinėje tarnyboje derinimo įstatymą.

Po šio VTEK sprendimo V.Karčiauskas negalės vienus metus būti skatinamas, perkeliamas į aukštesnes pareigas, o palikęs einamas pareigas trejus metus nuo pažeidimo negalės dirbti valstybės tarnyboje.

Asociacijos „Lietuvos aeroklubas“ prezidentas, sklandymo sporto meistras V. Karčiauskas dalyvavo Kultūros paveldo departamento Vertinimo tarybos posėdžiuose. Paveldosaugininkas liudijo apie jam žinomą svarbią vietą, kur vyko reikšmingi Lietuvos aviacijai įvykiai.

Sklandytojų slėniu vadinama vietovė Kauno rajone yra kultūros paveldo objektas, saugomas valstybės. Tarpukariu bei 1942-1957 metais čia veikė Lietuvos pagrindinė ir viena pirmųjų sklandymo bazių. Praėjusio šimtmečio pirmoje pusėje joje sklandė, dirbo instruktoriais ir kūrė pirmuosius sklandytuvus įžymūs Lietuvos sklandymo pradininkai. Čia pasiekta keletas Lietuvos rekordų. Būtent čia pirmą kartą Lietuvoje panaudotas mechaninis agregatas sklandytuvams iškelti į 300-400 m. aukštį.

Lietuvos aeroklubas Sklandytojų slėnyje neturi kitokių interesų, tik siekį išsaugoti nesudarkytą gamtos kampelį, kuriame buvo kuriama lietuvių tautos aviacijos istorija. Beje, ir VTEK sprendime joks aeroklubo interesas nenurodytas.

Kultūros paveldo departamentą pribloškė šis VTEK sprendimas. Direktorei Dianai Varnaitei toks formalus požiūris yra nesuvokiamas. „Išeina taip, kad valstybės tarnautojas, profesionalus paveldosaugininkas, matydamas grėsmę paveldui, turi tylėti, neginti valstybės ir visuomenės intereso. Ypač keista, kai palygini VTEK operatyvumą dėl V.Karčiausko su nedėmesingumu liūdnai pagarsėjusios KPD Kauno teritorinio padalinio vedėjos Irenos Vaškelienės atveju“, – sako D.Varnaitė.

Kauno visuomenininkai prieš porą metų kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl šios valstybės tarnautojos veiksmų, kuriais painiojami viešieji ir privatūs interesai. Kai paaiškėjo, kad I.Vaškelienės tvirtintą Kauno naujamiesčio apsaugos reglamentą rengė jos vyras A.Vaškelis, o konsultantė buvo pati I.Vaškelienė, į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją kreipėsi ir Kultūros paveldo departamentas. „Tai padarėme dar prieš pusmetį, tačiau šios valstybės tarnautojos elgesys etikos sargų neįvertintas iki šiol. O juk I.Vaškelienė, skirtingai nuo Vito Karčiausko, savo veiksmais valstybės tarnyboje atstovavo ne viešąjį, bet grupės asmenų ar savo šeimos interesus,“ – nuostabos neslepia Diana Varnaitė.

V.Karčiauskas teigia jam nepalankų etikos sargų sprendimą skųsiantis teismui, kai tik gaus raštą iš VTEK.

Štai Vito Karčiausko, kaip Lietuvos aeroklubo prezidento išsakyta nuomonė Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje Vilniuje, 2011 rugpjūčio 30:

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. klausimas:

  idomu, tai, kad filmuotoje medziagoje, karciauskas teigia, kad atstovauja Lietuvos aerokluba, jei jis gina pavelda, tai ir turejo sakyt, kad yra KPD darbuotojas ir atlieka savo darba, o apie tai kazkodel negirdeti…

 2. Jis čia liudijo kaip specialistas kaip tos srities žinovas, o ne kaip KPD pareigūnas.

 3. likviduot:

  VTEK kaip nesugebančią suprast paveldosaugos principų ………….

 4. klausimas:

  tai matyt tame ir esme, kad vienu metu negali buti viskuo, cia turbut ir konfliktas.

 5. Žinantis:

  Karciauskui pavyko- pasididino saugoma teritorija nuo 7 ha iki 20 ha (taip, hektarų). Jis vertinimo tarybos posėdyje dirbo kaip buldozeris- taryba net nesigilino į liudininkų parodymus, kur skraidyta. Karciauskas tiesiog liepė savo bendradarbiams padidinti saugoma teritorija. Jis dirbo ne paveldui, o aeroklubui. Jiems į istorija nusispjauti. Juk be zemes nepakilsi. Sutvarkytas savininku sklypas tam tinka labiau, nei tikroji prisiukslinta, su isoriniais dujotiekio statiniais ir apaugusi medžiais vieta. Puteikis, Varnaite ir kiti “kovotojai” rizikuoja apsijuokti

 6. Užupis:

  V. Karčiauskas ne pirmas kartas painiojasi į panašias nešvarias istorijas. Pernai jis ‘apsišvietė’ remdamas buvusio mero V. Navicko interesus ir ignoruodamas Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamentą. Kažkodėl Varnaitė jį ir toliau remia ir skatina už gerą veiklą. Ar netaps jis jai akmuo po kaklu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: