Teismas nurodė per mėnesį Vilniaus rajone pakeisti gatvių pavadinimų lenteles (16)

Dainius Sinkevičius, www.delfi.lt

Lenkiškas gatvės pavadinimas Eišiškėse | A.Sarcevičiaus nuotr., www.delfi.ltGinčas dėl užrašų ant gatvių pavadinimų baigtas – Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) galutine ir neskundžiama nutartimi konstatavo, kad lenkų ir rusų kalbomis parašytos lentelės Vilniaus rajone turi būti nukabintos ir pakeistos į užrašus lietuviškai. Šį teismo nurodymą Vilniaus rajono savivaldybės administracija privalės įvykdyti per mėnesį.

LVAT nusprendė, kad gatvių pavadinimų lentelės turi būti pakeistos atsižvelgiant į Valstybinės kalbos įstatymą bei Vyriausybės nutarimą, reglamentuojantį pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimą.

„Gatvių pavadinimai turi būti nurodyti valstybine (lietuvių) kalba“, – pabrėžė LVAT.

Atmetęs Vilniaus rajono savivaldybės administracijos skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo praėjusių metų lapkričio 24 d. priimto sprendimo, LVAT nurodė, pirmosios instancijos teismas pagrįstai patenkino Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje prašymą.

Per mėnesį gatvių pavadinimai turės būti pakeisti Pikeliškėse (Paberžės g.), Maišiagaloje (Jogailos, Paberžės, Mokyklos, Naujojoje, Kooperatyvinėje, Algirdo ir Vilniaus g.) , Sudervėje (Kernavės ir Vilniaus g.), Ažulaukėje (Nemenčinės g.), Nemenčinėje (Švenčionių ir Kardinolo H. R. Gulbinovičiaus g.), Buivydžiuose (Šv. Jurgio ir Bažnyčios g.), Mostiškėse (Laisvės, Mokyklos, Linksmojoje, Naujojoje, Sodų, Baltarusijos ir Medaus g.), Lavoriškėse (Liepos g.).

Pasak LVAT, nacionaliniai teisės aktai vienareikšmiškai yra nustatę, jog gatvių pavadinimų užrašai turi būti pateikiami valstybine kalba.

„Gatvių pavadinimai negali būti laikomi tautinės bendrijos organizacijos pavadinimais ar tokios bendrijos informaciniais užrašais. Gyvenamųjų vietų gatvių pavadinimų lentelėse gali būti vartojama tik oficiali vietovardžių forma, nes tai susiję su valstybinės kalbos vartojimu viešajame gyvenime“, – remdamasis jau suformuota teismų praktika pabrėžė LVAT.

Pasak teismo, 2010-ųjų sausio 1-ąją netekusiame galios Tautinių mažumų įstatyme buvo įteisinta tik bendro pobūdžio tautinei mažumai priklausančių asmenų teisė vartoti vietos įstaigose ir organizacijose gimtąją kalbą greta valstybinės kalbos, tačiau šis įstatymas nereguliavo kalbos vartojimo viešajame valstybės gyvenime.

Vilniaus rajono savivaldybės administracija teismui buvo nurodžiusi, kad seniūnijų darbuotojai kalbėjosi su namų šeimininkais dėl lentelių su gatvių pavadinimais pakeitimo, tačiau gyventojai atsisakė vykdyti Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje reikalavimus pakeisti lenteles.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Algis:

  Nu pagaliau kazka tais padare…

 2. Aišku kaip dieną, lenkų savivaldybininkai – nevykdys teismo sprendimu, kaip nevykdė iki šiol. Mokės nedideles baudas. Reikia pataisyti įstatymus, kad Lietuvos savivaldybių pareigūnai – netenka darbo jei nevykdo teismo sprendimų.

 3. Pritariu gerb.Jonui-būtina priimti įstatymus,kad pareigūnai,nepaklūstantys Lietuvos valstybės įstatymams-netenka darbo.

  • tikras lietuvis:

   Jau seniai taip yra – nuo senų senovės.
   Kas kita, kad taip vadinamieji “lenkai” prisidengia Lenkija, o mūsų valdžia bijo ir nieko nedaro, o privalėtų už sistemingą įstatymų nevykdymą Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose įvesti respublikinį valdymą.

 4. Remigijus:

  Nematau jokios šventės. Lietuvos teisėsaugos institucijos, įskaitant teismus ir saugumą, senų seniausiai galėjo išrauti lenkiško šovinizmo šunvotę su visomis šaknimis. Bet “lyg netyčia” absoliučiai nieko nedarė. Nedarys ir dabar.
  “Lenkai” skūs šį sprendimą Europos “atsiprašant” teisingumo teismui. Tai seniai suplanuota.
  O lentelės kabos ir toliau.
  Sekantis “lenkų” žingsnis (po pralaimėjimo ETT) – planuojamos nepaklusnumo akcijos.
  Kas toliau – spręskite patys.
  Kiek dar ilgai kęsite infantilus su Tėvynės gynyba susijusiose srityse?

 5. Barbora:

  Jonai, o ką turėtų daryti eilinis žmogus, jei šalies valdžia bijo tą lenkyną pajudinti? Tai ir rašo-kiek kęsite. Liaudis gi neeis snukiadaužio vykdyt.

 6. _Pažiūrėsim kaip antstoliai laipios ant kopėčių ir nuiminės lenkiškus užrašus…girdėjau lenkai jau smalą verda……_

  Veiksmų eiliškumas:
  1. Jei namo savininkas trukdo antstoliui nuimti lentelę – tokiam savininkui skiriama administracinė bauda;
  2. Jei pastato savininkas trukdo pakartotinai – tada pastatas, ant kurio iškabinta nelegali lentelė, konfiskuojamas ir tampa valstybės nuosavybe. Tada valstybė, kaip naujas pastato savininkas, nuima nuo savo nuosavo pastato nelegalią lentelę, o patį nuosavą pastatą išnuomoja socialiniam būstui, parduoda arba nugriauna – t.y. elgiasi su savo turtu kaip jai atrodo racionaliau.

 7. _Pasirodo senyvo amžiaus žmonės nemoka lietuvių kalbos ir pasiklystų jei užrašai bus tik lietuviški…
  … Dar siūlyčiau prie kiekvieno namo pastatyt kopėčias, kad kiekvienas neprimatantis senolis galėtų niekam netrukdomas pasilypėti ir perskaityti gatvės pavadinimą…_

  Taip pat šalia kiekvienos lentelės gretimos valstybės (Lenkijos) kalba papildomai pridėti vertimus į VIETINĘ tų gyvenviečių kalbą “po prostu” ir rusų, kuria kalba aukščiau minėti senoliai. Nes be šio vertimo tikrai gali pasiklysti.

 8. sdd:

  O tos savivaldybės padės ant teismo sprendimo. Nu nėra Lietuvoje priemonių kaip psiversti vykdyti štai tokius teismo sprendimus. Turtinę žalą dar kažkaip gali išieškoti, bet štai tokiais dalykais iki šiol nebuvo užsiiminėjama. O lenkai tuo metu, dėdami ant teismo sprendimo, kurps skundą Strasbūrui.

 9. Klausimai:

  1. KAS gamino nelegalias gatvių pavadinimų lenteles?
  2. KUR tai buvo gaminama? Lenkijoje?
  3. KAS apmokėjo už tų lentelių gamybą?
  4. KAS tas lenteles išvežiojo po kaimus ir KAS jas pritvirtino ant pastatų?
  5. KAS apmokėjo už tų lentelių išvežiojimą (benzinas + darbas) ir pakabinimą (medžiagos, įrankiai + darbas?

 10. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Čia prasideda pusiau neraštingų politikų
  sukčiavimas,provokacijos.Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis.Būtina uždrausti tautinius partijų pavadinimus(lenkų rinkimų akcija,rusų aljansas).Buvę okupantai tyčiojasi iš tetervinais tapusių lietuvių.Arvydas
  Damijonaitis

 11. Arvydas Damijonaitis:

  Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė

 12. mamamija:

  Nemencineje nieko nepasikeite, iki siol gatves pavadinimai yra lenku kalba, ypac labai graziai ziurisi centrineje gatveje :), o kur kreiptis kad nuimtu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: