Mokslininkai ginčijasi, kada ištirps arktinis ledas. Gal jau po 5-erių metų? (1)

Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt

Dar 2007 metais JAV profesorius Jaroslavas Maslovskis teigė, kad arktinis ledas arktinę 2013 metų vasarą visai ištirps. Tuo metu jo kolegos atmetė tokias prognozes, nes nepakankamai buvo atsižvelgta į daugelį faktorių.

Dabar mokslininkai nėra linkę keisti nuomonės, bet situaciją piešia ne ką šviesesnėm spalvom. „Anksčiau, norėdami numatyti Arkties ledyno ateitį, mes naudojom mokslinius duomenis, kurie buvo laikomi nekintančiais. Dabar naudojam sudėtingą ir tikslesnį metodą.

Tai klimatologinis metodas, kuris yra naudojamas ir tarptautinės ekspertų grupės, kuri tiria klimato pokyčius“, – BBC tarnybai sakė Maslovskis.

Minėtasis mokslininkas su savo komanda dar patobulino šį metodą ir vis viena gavo atsakymą, kad arktinis ledo sluoksnis turėtų visiškai ištirpti 2016 metais su 3 metų paklaida. „Aš visai nenustebčiau, jei 2019 metų arktinę vasarą ledas visai prapultų“ – sako profesorius Uoltas Mejeris iš Kolorado valstijos.

Nepaisant to, kad mokslininkai ir didžioji dalis visuomenės yra susirūpinę, kita grupė žmonių tikisi iš to išlošti. Atsivers galimybės plačiau ištirti šį regioną, Rusijos ir Kanados vyriausybės tikisi pradėti vertingų mineralų kasybą, kas buvo neįmanoma iki šių dienų.

Žinoma, kad tai nėra taip paprasta kaip su nafta Arabijos pusiasalyje, kai tik surandi telkinį ir gali imtis gavybos. Arktyje klimatinės sąlygos yra sunkiai nuspėjamos ir ledas, ir rizika didesnė. O štai JAV kariškiai susirūpinę, jog ištirps tarpžemyninis barjeras, skyręs juos nuo Rusijos.

Vis tik mokslininkai nėra nusiteikę mūsų gąsdinti, bet nori atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį, kad Arkties ledų tirpimo procesas yra beveik nesustabdomas, todėl būtina kuo geriau pasiruošti šiam įvykiui.

Parengta pagal BBC.

Mokslininkai ginčijasi, kada ištirps arktinis ledas. Gal jau po 5-erių metų?

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: