Šiandien – Vilniaus pagarsinimo šventė 2011 (0)

Draugija „Pilis“, Vilniaus įgulos karininkų ramovė jau penktus metus iš eilės kviečia paminėti Vilniaus pagarsinimą ir miesto kūrėjus.

Vakar sausio 25 d. buvo iškilmingai pagerbtas Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Katedros aikštėje prie jo paminklo buvo padėta gėlių.

Šiandien sausio 26 d. 17 val. 30 min. Vilniaus įgulos Karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) vyks pagrindinis Vilniaus pagarsinimo šventės 2011 renginys.

Šventėje dalyvaus folkloro grupė „Kūlgrinda“, istorikė Inga Baranauskienė, aktorė Irena Plaušinaitytė, aktorius Leonas Ciunis, Vilniaus įgulos karininkų ramovės šokių ansamblio „Neris“ (vadovė Nijolė Ritvienė), Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“ (vadovas T.Šumskas), Vilniaus savivaldybės atstovai.

Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams. Taip Vilniaus vardas buvo pagarsintas Europai.

1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovas Gediminas kvietė Vakarų Europos amatininkus, žemdirbius, dvasininkus ir kitų profesijų žmones vykti į Lietuvą, garantuodamas jiems laisvą tikėjimo išpažinimą ir nurodydamas, kad Lietuvoje stengsis statyti bažnyčias ir jau „vieną [bažnyčią] pamokslininkų ordinui mes naujai pastatėme prieš dvejus metus mūsų mieste Vilniuje. O dvi – mažųjų ordinui: vieną minėtame Vilniaus mieste, kitą – Naugarduke…“

Iš šio laiško sužinome, kad jau 1321 metais Vilniuje vyko statybos, bet tik 1323 m. sausio 25 d. Gediminas plačiai paskleidė žinią apie Lietuvos sostinę Vilnių, kaip atvirą ir svetingą miestą, kviesdamas visus prisidėti prie jo kūrimo.

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas

Sausio 26 d. Vilniaus pagarsinimo šventės 2011 dienotvarkė (Vilniaus įgulos Karininkų ramovėje, Pamėnkalnio g. 13):

17.30 – Minėjimo pradžia – giesmę „Šlovė Gediminui“ atlieka apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“

17.35 – Balio Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“ ištraukas skaito aktorė Irena Plaušinaitytė

17.40 – Lietuvos valdovo Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laišką „Visiems visame pasaulyje paplitusiems Kristaus garbintojams“ skaito aktorius Leonas Ciunis

17.45 – Giesmę „Vilkas ant kalno stovėjo“ atlieka apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“

17.50 – „Gediminas ir Vilniaus įkūrimas“ – istorikės Ingos Baranauskienės paskaita

18.20 – Vilniaus miesto savivaldybės sveikinimas

18.30 – Kiti pasisakymai, sveikinimai

18.50 – Vilniaus įgulos karininkų ramovės šokių ansamblio „Neris“ pasirodymas (vadovė Nijolė Ritvienė)

19.20 – „Vilniaus himnas“, žodžiai Stasio Žlibino, muzika Tado Šumsko (atlieka Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“, vadovas T. Šumskas).

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: