Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos iniciatyvai išplėsti duomenų vartotojams teikimą apie prekių patvarumą, taisomumą ir kitus tvarumo aspektus.
Siekiant stiprinti vartotojų informavimą apie jų teises, bus suprantamiau pateikiami duomenys apie 2 metų teisinę garantiją ir apie prekės patvarumo garantiją, jeigu gamintojas savanoriškai įsipareigoja užtikrinti ilgesnį prekės veikimą. Duomenys turės būti pateikiami naudojant vienodos formos pranešimą visoje Europos Sąjungoje.
Taip pat numatytas duomenų apie prekių taisomumą pateikimas vartotojams, kai parduodamos ES teisės aktų nurodytos prekės, pavyzdžiui, išmanieji telefonai.
Be to, siūloma išplėsti nesąžiningos komercinės veiklos sąrašą („juodasis sąrašas“) veiklomis, kurios klaidina vartotojus ir kurios susijusios su klaidinančių ekologiškumo teiginių pateikimu (ekologinis manipuliavimas, „žaliasis smegenų plovimas“), nepatikimų tvarumo ženklų naudojimu ir klaidinimu dėl ankstyvo prekių nusidėvėjimo.
Šie reikalavimai bus taikomi plačiam gaminių ratui – vartotojams skirtoms prekėms, įskaitant maisto produktus, energiją vartojančioms prekėms (buitiniai prietaisai), skaitmeninių elementų turinčioms prekėms, nekilnojamiesiems daiktams, paslaugoms, įskaitant skaitmenines paslaugas, skaitmeniniam turiniui, taip pat energetikos srityje.
Ekologiškumo teiginiu bus laikomas bet kokios formos pranešimas ar pareiškimas, įskaitant tekstus, paveikslus, grafinius vaizdus ar simbolius, kurių pateikimas vartotojui nėra privalomas pagal Europos Sąjungos ar Lietuvos teisės aktus.
Bus draudžiama skelbti bendruosius ekologiškumo teiginius, pavyzdžiui, „nekenkiantis aplinkai“, „tausojantis aplinką“, „žalias“, „nekenkiantis gamtai“, „ekologinis“, „tinkamas aplinkai“, „nekenkiantis klimatui“, „palankus aplinkai“, „nekenkiantis anglies dioksido atžvilgiu“, „veiksmingai vartojantis energiją“, „biologiškai skaidus“, „biologinės kilmės“, jeigu komercinės veiklos subjektas negalės pagrįsti su teiginiu susijusio pripažinto puikaus aplinkosauginio veiksmingumo. Ekologiškumo teiginiai turės būti pagrįsti komercinės veiklos subjekto nurodytais aiškiais, objektyviais, viešai prieinamais ir patikrinamais duomenimis.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, 9 iš 10 vartotojų palaiko perėjimą prie tvaresnio gyvenimo būdo.
Įstatymus turės priimti Seimas.
Parengta pagal Teisingumo ministerijos pranešimą