Prezidentas Gitanas Nausėda Varšuvoje dalyvavo Trijų jūrų iniciatyvos (3SI) verslo forumo aukščiausiojo lygio politikos lyderių diskusijoje.
Pasak Prezidento, 3SI yra reikšmingas impulsas pradėti ir įgyventi daugybę svarbių projektų: gynybos pramonės vystymo, tarpvalstybinių dvejopos paskirties transporto koridorių plėtros, energetikos modernizavimo, skaitmeninės transformacijos ir kibernetinio atsparumo stiprinimo.
„Ambicingas Lietuvos tikslas nuo kitų metų šalies gynybai skirti daugiau negu 5 proc. bendrojo vidaus produkto atveria galimybes skatinti gynybos pramonę naujiems kariniams bei dvejopos paskirties projektams, ypač kai dauguma Trijų jūrų iniciatyvos valstybių priklauso rytiniam NATO flangui“, – sakė Prezidentas G. Nausėda.
Šalies vadovas taip pat pristatė Lietuvos kelią išsilaisvinant iš energetinės priklausomybės nuo Rusijos.
„Prieš dešimt metų Lietuva ne tik pasistatė pirmąjį regione suskystintų gamtinių duju terminalą, bet ir tapo regionine dujų tiekėja, šiandien didžiąją dalį dujų importuojanti iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Šiemet Baltijos šalys per Lenkiją užbaigė sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais“, – sakė Prezidentas.
Infrastruktūros apsauga
Šiais metais Lietuva taip pat ženkliai pagerins transporto jungtis su likusia Europa: bus užbaigta magistralė „Via Baltica“, tęsiamas geležinkelio jungčių projektas „Rail Baltica“.
„Tačiau turime užtikrinti svarbios regioninės infrastruktūros apsaugą, tęsti karinio mobilumo ir kitų strateginių projektų įgyvendinimą, panaudoti dirbtinio intelekto galimybes. Tik užtikrinę regiono atsparumą, sudarysime palankias sąlygas verslo plėtrai“, – sakė Prezidentas 3SI verslo forumo aukščiausiojo lygio politinėje diskusijoje.
Pasak Prezidento, 3SI turi didžiulį potencialą, kuriuo gali pasinaudoti įmonės: spartus mūsų regiono ekonominis augimas ir kvalifikuota darbo jėga užtikrina didelę ir saugią investicijų grąžą, ypač didesnės pridėtinės vertės sektoriuose.
Lietuva yra įsitvirtinusi kaip pasaulinis finansinių technologijų centras, esame tarp lyderių kibernetinio saugumo srityje, garsėjame mokslinėmis ir pramoninėmis lazerių technologijomis bei gyvybės mokslų produktais, auga Lietuvos žaliųjų ir karinių technologijų ekosistemos.
Kiekvienas Trijų jūrų iniciatyvos verslo forumas pritraukia vis daugiau verslo lyderių iš viso pasaulio, o tai, pasak šalies vadovo, rodo, kad labiau tarpusavyje susieto bei klestinčio regiono vizija tampa tikrove. Forumo dalyviams Lietuvos vadovas palinkėjo ir toliau stiprinti strategines partnerystes bei telkti privatų ir viešąjį kapitalą, kad ateinantis dešimtmetis būtų dar sėkmingesnis.
Po verslo forumo šalies vadovas dalyvaus Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime.
Parengta pagal Prezidento kanceliarijos pranešimą