Antradienis, 26 rugpjūčio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Psichologas: Šeima turi priimti vaiko „amerikietiškus kalnelius“

www.alkas.lt
2025-02-09 09:00:00
0
Vaikai | picabay.com, Mabel Amber nuotr.

Vaikai | picabay.com, Mabel Amber nuotr.

       

Tėvų ir vaikų santykiai – jautri tema, šis ryšys vystosi visą gyvenimą, todėl neretai santykį apniunka ir problemos. Tėvai turi didelį poveikį vaiko pasaulėžiūrai, elgesiui ir gyvenimo pasirinkimams. Kodėl tėvai ir vaikai dažnai nesusikalba? Kokios to priežastys ir kaip išvengti konfliktų ir stiprinti tarpusavio santykius?  

Pasak SOS vaikų kaimai Lietuva vaikų ir paauglių psichologo Ryčio Jankausko,  tėvų ir vaikų nesusikalbėjimas yra dažna problema, kuri gali kilti dėl įvairių priežasčių. Viena iš priežasčių gali būti skirtingi bendravimo būdai, kuomet tėvai pasirenka griežtą požiūrį, o vaikai siekia daugiau laisvės ir nepriklausomybės.

„Vaikas tapęs paaugliu po truputį pradeda kelti įvairius klausimus, kuo aš noriu būti? Ar gyvenimas, kurį gyvenu yra tinkamas man?

Šeimos santykyje atsiranda skirtumas, nes tėvai aiškiai pasako, kad nori gero vaiko, o taip labai greit susikuria tarsi konfliktas, nes vaikas nežino ką reiškia būti geru vaiku.

Gali atsirasti skirtumas, kaip paauglys suvokia, kas yra gera/negera, kaip jis suvokia tą lūkestį ir kaip jį suvokia jo tėvai“, – laidoje kalbėjo vaikų ir paauglių psichologas R. Jankauskas.

Paauglio dilemos: bendravimo barjeras ir per dideli lūkesčiai iš aplinkinių

Anot psichologo R. Jankausko, bendravimas tai procesas, kuomet mes užkoduotus duomenis perduodame kitam ir tikimės būti suprasti. Sveikas bendravimas yra abipusis procesas, tačiau tėvų ir vaikų santykiuose dažnai kyla sunkumų, mat tėvai ne visada aiškiai išreiškia savo lūkesčius, o paaugliai, be tėvų, susiduria su daugybe kitų įtakų – draugų, mokytojų ir artimųjų lūkesčiais. Dėl to atsiranda papildoma įtampa ir bendravimo barjerai.

„Kalbėjimas yra dalis ką aš noriu išsakyti. Tą atsakymą aš užkoduoju žodžiuose ir tada siunčiu kitam. Žmogus pasiima tuos duomenis, juos perkoduoja į savo kalbą.

Mes tam tikru būdu koduojame savo kalbą ir tikimės būti suprasti, tačiau kartais taip neišeina. Man atrodo, kad tėvai dažnai neturi konkrečių lūkesčių, kuriuos nori išsakyti.

Tačiau reikia pabrėžti, kad paauglių gyvenime yra ne tik tėvų lūkesčiai, bet ir draugų, mokytojų, artimųjų. Tai yra didelis krūvis“,– pasakojo R. Jankauskas.

Psichologas: „Paaugliai sako, kad jie nori dėmesio ir meilės“

Paaugliai dažniausiai trokšta laisvės – galimybės pasirinkti, eiti savo keliu, kad tėvai pasitikėtų jų sprendimais, sako SOS vaikų kaimai Lietuva vaikų ir paauglių psichologas. Neretai paaugliai mokyklos nelankymu ar žymiai pasikeitusiu elgesiu, išreiškia meilės ir dėmesio stoką.

„Nėra vieno žmogaus, kuriam kyla iššūkis. Iššūkis kyla visai šeimai. (…) Paaugliai dažniausiai tikisi laisvėspasirinkti ir pasitikėjimo, kad tėvai pasitikėtų ir leistų jam pačiam nuspręsti. Tiek tėvai, tiek vaikai – nori meilės ir dėmesio.

Turėjau ne vieną patirtį, kuomet susitinkame pirmą kartą su šeima, kur paauglys nelanko mokyklos, vartoja narkotikus, negrįžta namo, nesilaiko susitarimų. Aš paklausiu, o ko tu norėtum? Paaugliai sako, kad jie nori dėmesio ir meilės.

Dažnais atvejais netinkamas paauglių elgesys tai tik skausmo išraiška, į kurią labai svarbu jautriai sureaguoti, o ne pulti bausti paviršutiniško elgesio“,– atviravo psichologas R. Jankauskas.

Tėvai turi priimti paauglio „amerikietiškus kalnelius“

Psichologas pabrėžia, kad tėvams suprasti paauglius kartais būna sudėtinga, nes šiame raidos etape jie susiduria su įvairiais iššūkiais. Svarbiausia, kad tėvai palaikytų ir priimtų paauglio elgesį, suteikdami jam laisvę klysti ir rinktis. Geras ryšys su tėvais pagrįstas pasitikėjimu, kuris leidžia paaugliui jaustis saugiai ir augti, o galimybė klysti ir pasitaisyti yra esminė sveiko santykio dalis.

„Tėvams suprasti paauglį kartais yra didžiulis iššūkis. Paauglys savo raidos etape praeina pro labai daug įvairių iššūkių: emocijos, draugai, savo identiteto paieškos. Visame šitame ryšyje svarbiausia, jog tėvai palaikytų ir priimtų tuos „amerikietiškus kalnelius“.

Svarbu pabrėžti kokią teisingą aplinką tėvai gali sukurti paaugliui, kas tas ryšys būtų sveikas. Jaunuoliui reikia duoti įvairiais galimybes: lankyti įvairius būrelius, o svarbiausia laisvę klysti ir pasirinkti.

Tyrimai rodo, kad žmonės geriausiai jaučiasi, tuomet kai yra geras ryšys su tėvais. Tai reiškia, kad santykis yra grindžiamas pasitikėjimu, jog yra galimybė suklysti ir pasitaisyti“,– teigė vaikų ir paauglių psichologas R. Jankauskas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kiekviena vaiko asmenukė turi būti apgalvota
  2. Psichologai pataria: atostogos su vaikais skatina vaiko raidą ir stiprina šeimą
  3. Tarp gabaus ir gebančio vaiko skirtumų yra
  4. Psichologas E. Šidlauskas: Mes rizikuojame sukurti pavlikų morozovų kartą, kuri priešinama su tėvais
  5. Vaiko savarankiškumo mokykla su „Crocs“
  6. Patikslinti sveikatos sutrikimų požymiai, trukdantys vaikus priimti į darželius
  7. Jau laikas rūpintis vaiko sveikatos pažymėjimais
  8. Keičiasi vaiko priežiūros išmokų tvarka
  9. Vaiko teisės išlieka ir tėvams išsiskyrus
  10. Kaip elgtis, kai pajamos neleidžia patenkinti visų vaiko poreikių?
  11. L. Jakimavičius. Vardan vaiko
  12. Pirmokams dovana – vaiko konstitucija
  13. Metas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu
  14. Kaip paruošti pirmąjį vaiko telefoną?
  15. Susisiekti su vaiko teisių gynėjais bus lengviau

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą
Astronomija ir kosmonautika

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą

2025 08 26
Putinas–Brežnevas, degantis Kremlius
Ukrainos balsas

A. Navys, M. Sėjūnas. Rusiją reikia sutriuškinti jos pačios labui

2025 08 25
Siuntos
Architektūra

RRT: kaip elgtis su siuntomis į JAV po muitų pokyčių

2025 08 25
Pratybos | KASP nuotr.
Lietuvoje

Pietryčių Lietuvoje – lauko taktinės pratybos

2025 08 25
Huffingtonpost.com nuotr.
Lietuvoje

Tyrimas: dalis gyventojų keliauja nepaisydami skolų

2025 08 25
Vudis Alenas Maskvos kino savaitėje
Kultūra

Ukraina pasmerkė Maskvoje pasirodžiusį Vudį Aleną

2025 08 25
D. Šakalienė lankosi Ukrainoje
Lietuvoje

Krašto apsaugos ministrė lankėsi Kijeve

2025 08 25
Eglė Navickienė pradėjo bado akciją
Lietuvoje

Kalvarijos mokytoja pradėjo bado akciją: ministrė žada tyrimą, LŠDPS ragina solidarizuotis

2025 08 25

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Mikabalis apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?
  • Bartas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Rusiją reikia sutriuškinti jos pačios labui
  • P A S I R A Š Y K I M E apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?
  • +++ apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą
  • Gamtosauginė šventė „SAUgoma ir TAU“ kviečia pažinti saugomas teritorijas
  • Sūduvos krašto kasdienybė Vokietijai užpuolus Lenkiją
  • Medžio meistras M. Ratavičius: medinis paveldas – telkia miesto bendruomenę

Kiti Straipsniai

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą

Lietuvoje Europos astronautams kuriami užkandžiai turės ypatingą savybę: ji gali iš esmės pakeisti mūsų sveikatą

2025 08 26
Gamtosauginė šventė „SAUgoma ir TAU“ kviečia pažinti saugomas teritorijas

Gamtosauginė šventė „SAUgoma ir TAU“ kviečia pažinti saugomas teritorijas

2025 08 26
Kalvaičiai Vokietijos-Lietuvos pasienio postas ties Vištyčiu

Sūduvos krašto kasdienybė Vokietijai užpuolus Lenkiją

2025 08 26
Kuršių nerijai iškilmingai suteiktas Europos kino kultūros lobio statusas

Kuršių nerijai iškilmingai suteiktas Europos kino kultūros lobio statusas

2025 08 26
Lietuviška daina suskambusi parodoje Japonijoje pakvietė pažinti Lietuvą per kultūrą ir išskirtinius papročius

Lietuviška daina suskambusi parodoje Japonijoje pakvietė pažinti Lietuvą per kultūrą ir išskirtinius papročius

2025 08 25
„Sengirės fondas“

„Sengirės fondas“ ir partneriai vasarą užbaigs nemokamu koncertu Vilniuje

2025 08 25
Ieškomi talentai: skelbiamas kvietimas teikti darbus Jaunųjų žurnalistų premijai

Ieškomi talentai: skelbiamas kvietimas teikti darbus Jaunųjų žurnalistų premijai

2025 08 25
Atraskime paveldą iš naujo – Europos paveldo dienos ’25

Atraskime paveldą iš naujo – Europos paveldo dienos ’25

2025 08 25
Mokslo ir žinių dieną Kaune – išskirtinė šventė

Mokslo ir žinių dieną Kaune – išskirtinė šventė

2025 08 25
Invazinis augalas – rykštenė: aplinkosaugininkai primena jų daromą žalą gamtai

Invazinis augalas – rykštenė: aplinkosaugininkai primena jų daromą žalą gamtai

2025 08 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Mikabalis apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?
  • Bartas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Rusiją reikia sutriuškinti jos pačios labui
  • P A S I R A Š Y K I M E apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?
  • +++ apie L. Kalėdienė. Kodėl Rūta Lūp (Loop) dainuoja rusiškai?
  • Sergiejus Bulba, Eduardas Glioza apie Pietryčių Lietuvoje – lauko taktinės pratybos
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Pinigai

Kad draudimo išmoka pasiektų kuo greičiau

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai