Trečiadienis, 27 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

M. Kundrotas. Viešpatavimas gamtai: žmogaus užduotis

Marius Kundrotas, www.alkas.lt
2023-06-05 07:00:45
263
PERŽIŪROS
12
Kailiniai žvėreliai | zum.lrv.lt nuotr.

Kailiniai žvėreliai | zum.lrv.lt nuotr.

Įvairiose dvasinėse pasaulėžiūrose žmogaus santykis su gamta aiškinamas skirtingai. Pagoniškose religijose žmogus yra gamtos dalis, gyvenanti ir veikianti pagal gamtos dėsnius, kai viena gyva būtybė gyvena kitos sąskaita.

Budizmas išaukština bet kokią gyvą sielą, prilygindamas ją žmogaus sielai. Biblinė religija išskiria žmogų iš gamtos, jį vienintelį iš gyvų būtybių skelbdama Dievo atvaizdu.

Pradžios knygoje, pirmame skyriuje Dievas skiria žmogų viešpatauti Žemei ir visai gyvajai kūrinijai. Iš to daugelis krikščionių susidarė išvadą, kad žmogus gamtos atžvilgiu gali elgtis kaip despotas ir išnaudotojas.

Bet šis požiūris prieštarauja pačiai Biblijai. Evangelijoje pagal Morkų, devintame skyriuje sakoma: „Jei kas trokšta būti pirmas, tebūnie paskutinis ir visų tarnas!“

Štai biblinė viešpatavimo prasmė. Pats Dievas, įsikūnijęs į žmogų, šioje Žemėje tapo žmonių tarnu. Šis principas galioja bet kokiai biblinei viešpatystei: vyro – žmonai, tėvo – vaikams, valdovo – valdiniams.

Iš šios krikščioniškos tiesos kilo ir atstovaujamosios demokratijos idėja. Kai renkame valdžią, tai ne tam, kad ji mus išnaudotų, bet kad mums tarnautų. Ir kam daug duota, iš to bus ir daugiau pareikalauta.

Čia reiktų skirti krikščionybės religiją ir krikščioniškąją civilizaciją. Su religiniais kanonais viskas gerai, juose aiškiai išsakyta, ką reiškia viešpatavimas, įskaitant žmogaus viešpatavimą gamtai. Jis reiškia ne grubų vartotojišką išnaudojimą, bet rūpestį ir globą.

Deja, krikščioniškoji civilizacija daugelį amžių vadovavosi gnostikų ir manichėjų erezijomis, kuriose gamtinis ir medžiaginis pasaulis menkintas ir niekintas. O juk tai – Dievo kūrinijos dalis, kurią gerbdami pašloviname patį Kūrėją.

Didysis krikščionybės paradoksas: iškeliant žmogų virš viso likusio gamtos pasaulio šiam kūrinijos žiedui suteikiama išskirtinių privilegijų, bet kartu skiriama išskirtinė misija. Žmogus čia nėra eilinis, tiktai protingesnis plėšrūnas.

Principas „suvalgyk kitą arba būsi suvalgytas“ čia stipriai ribojamas. Kaip tik todėl, kad žmogus turi dievišką dvasinį pradą ir išsiskiria iš kūrinijos protu bei dora, jis turi elgtis kilniau nei sau leistų vilkas ar liūtas.

Ne visi žmonės gali būti veganai. Tai priklauso ir nuo gamtinės aplinkos, ir nuo asmens sveikatos savybių. Indui, kurio šalyje gausybė maisto auga ant medžių, tokia užduotis paprastesnė nei eskimui, kuris vargiai išgyventų, misdamas tiktai dumbliais.

Kai kuriems žmonėms mėsa yra sąlyga fiziniam ir dvasiniam aktyvumui. Bet net naudojant gyvūnus mėsai galima išlaikyti moralines ribas. Pavyzdžiui – laikant mėsai rengiamus gyvūnus kuo žmogiškesnėmis sąlygomis ir išleidžiant juos į mirtį be kančios.

Jei gyvūnas naudojamas mėsai, racionalu panaudoti ir kitas jo kūno dalis, pavyzdžiui – odą ar kailį. Bet vartotojiška civilizacija nuėjo daug toliau. Gyvūnai žudomi ir net kankinami dėl tuštybės – dėl žiaurių žaidimų ar puošmenos.

Korida, grindų skerdynės, medžioklė dėl ilčių ar ragų, pagaliau – kailių pramonė yra šlykštus spjūvis Kūrėjui į veidą.

Vėlei galima grįžti prie eskimų: jų atveju kailis gal ir būtinas, bet mūsų geografinėje, klimatinėje ir kultūrinėje erdvėje seniai esama pakaitalų gyvūnų kailiams.

Nekalbant jau apie tai, kaip šiandien mūsų šalyje laikomi kailiniai žvėreliai. Juos daužant, jiems ėdant vieniems kitus, nakvojant savo išmatose. Tai – barbariška, antihumaniška ir antikrikščioniška.

Birželio 6-ąją Lietuvos Respublikos Seime numatomas balsavimas dėl kailinių žvėrelių fermų uždraudimo. Paradoksalu, kad čia biblinių meilės kūrinijai principų labiau laikosi kairieji nei krikščionys.

Rūpintis ir globoti gyvus kūrinius, pagal turimas galimybes saugant juos nuo beprasmės kančios ir mirties – kiekvieno tikro krikščionio pareiga.

Tebus šis tekstas apeliacija į krikščionybę išpažįstančių deputatų protus ir sąžines.

Tebus jų sprendimas nors mažutis žingsnis link didesnės pagarbos Kūrėjui ir kūrinijai.

Autorius yra politologas

 

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. M. Kundrotas. Seime – maištas prieš Dievą  
  2. M. Kundrotas. Kaip išsilaisvinti nuo Laisvės partijų?
  3. M. Kundrotas. Ir Dievas tapo žmogumi
  4. M. Kundrotas. Kruvina tuštybės mugė
  5. M. Kundrotas. Dešimt konservatyvių atsakymų leftistui
  6. M. Kundrotas. Pripažinti Romuvą – krikščioniška, tautiška ir demokratiška
  7. M. Kundrotas. Seime – dviveidžiai, Dugino sekėjai ir Kristaus liūdintojai?
  8. M. Kundrotas. Dvasinis uždarumas ir tiesos monopolis: tikri ir menami pavojai
  9. M. Kundrotas. Tiesa – aukščiau visko
  10. M. Kundrotas. Edmundo Berko konservatizmas ir šiuolaikiniai lietuviškieji konservatoriai (II)
  11. „Romuvos“ pripažinimo klausimas bus svarstomas Seimo Žmogaus teisių komitete
  12. Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ kreipėsi į žmogaus teisių teismą
  13. M. Kundrotas. Kas esi, Kundrotai?
  14. M. Kundrotas. Iškentėtas ir iškentėjęs Dievas
  15. M. Kundrotas. Krikščionybė ir tautiškumas: karas ar darna?

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 12

  1. Pajūrietis says:
    3 metai ago

    Ak, jau ta bejėgiška ir nyki krikščionybės propaganda. Taip, privaloma uždrausti žvėrelių kankinimą ir žudymą, bet tai savaime suprantama be dirbtinų klaidinančių išvedžiojimų.

    Atsakyti
    • Leiba Chodosas says:
      3 metai ago

      Išsiblaivyk, Šileika.

      Atsakyti
      • Jonas Memėnas says:
        3 metai ago

        Kundrotai, čia tu? Pasirašinėji žydišku vardu, nes esi apipjaustytas?

        Atsakyti
  2. ir vėl cenzūra says:
    3 metai ago

    Kurioje Lietuvos svetainėje dar taip yra? Kas žino?

    Atsakyti
  3. Ir... says:
    3 metai ago

    LRT aktualijų studija. Ar dėl Vilniaus sporto rūmų likimo galima dėti tašką?
    – lrt.lt/mediateka/irasas/2000279860

    Atsakyti
    • P.Skutas says:
      3 metai ago

      Manau, kad tos Sporto rūmų vietoje buvusios kapinės nėra pakankamai ištirtos ta prasme, kada jose pradėta laidoti ir kas tie palaidotieji kaip žmonės yra buvę. Juk gali būti, kad tai apskritai nekrikštai (pagonys) buvo laidojami. Kur tokio ištyrimo finansavimas ir jo atskleisti duomenys! Tai visuomenei nėra žinoma, o jLRT os klausiama, ką daryti su Sporto rūmais. Ir tai tęsiasi dešimtmečiais, vos ne tas pats trukdymas kaip su Nacionalinio stadiono statyba ar Tautos namais ant Tauro kalno vyksta. Tai baisiai nerimtas Vilniaus valdymas. Matyt, ne Vilniaus kaip valstybės sostinės interesų žmonės tampa merais, savivaldybės tarybos nariais. Antai Šimašius į administracijos direktorius buvo “įsitaisęs” Kauno gyventoją…

      Atsakyti
  4. Žodžio laisvė says:
    3 metai ago

    Vaidinate dievo baimingus. Tai uždrauskite galvijininkystę ,kiaulininkystę ,triušių ir nutrijų auginimą ,paukštininkystę ir pradėkite valgyti sliekus, driežus, gyvates, peles, pacus . Tada dievulis jus priims tiesiai į rojų .Pilnas pasaulis kvailų ir dar nežinia ką jie dar beprotiško prisigalvos.

    Atsakyti
  5. Nuorodos says:
    3 metai ago

    Demografinio sprogimo mitas
    – pozicija.org/demografinio-sprogimo-mitas-2/
    ES patvirtino 1,5 mlrd. eurų vertės klimato programą, pagal kurią bus priverstinai uždaryta iki 3000 Nyderlandų ūkių
    – pozicija.org/es-patvirtino-15-mlrd-euru-vertes-klimato-programa-pagal-kuria-bus-priverstinai-uzdaryta-iki-3000-nyderlandu-ukiu/
    Ir Lietuvos ūkiams tai gresia? Vabzdžiais misime?

    Atsakyti
    • Rimgaudas says:
      3 metai ago

      1410 m. Žalgirio mūšio metu planetoje gyveno vos 425 mln. žmonių (“Worldatlas”, Kingfisher, London). Dabar, t. y. praslinkus 613 m., pasaulyje gyvena 8 milijardai žmonių. Ir tai – demografinis sprogimas ar ne? Manyčiau, kad taip. Dėkoju.

      Atsakyti
  6. Žemyna says:
    3 metai ago

    „ […] išskiria žmogų iš gamtos, jį vienintelį iš gyvų būtybių skelbdama Dievo atvaizdu. ”
    Anksčiau buvo sakoma, jog žmogų sukūrė pagal Dievo paveikslą. Ar teisingai suprastas originalas (jei tikrai verstas originalo, o ne kurio nors vertimo tekstas)? Ar tikrai originale parašyta, jog žmogų kūrė pagal savo portretinį atvaizdą, o ne kaip buvo Dievo Plane (Projekte, Piešinyje) numatyta, nubraižyta, ar pan.?
    Žinoma Kūrėjas gali leisti sau ir pajuokauti – žiūrėdamas į savo atvaizdą portrete, vandenyje ar dar kur nors, imti ir paleisti į žemę milijonus į save panašių lėliukų. Tačiau – ar tikrai panašių? Kažkokiu laipsniu – taip: žmogus turi 2 rankas, 2 kojas, galvą, kaklą, veidą ir t.t. Bet žmonės kiekviename žemyne labai skiriasi nuo kitų žemynų žmonių, o ir to paties žemyno genčių (Europa su Azija, Afrika) išvaizda irgi skirtinga. Ir ne tik išorinių – ir vidaus organų skirtumų esama, ir jų reakcijos į tuos pačius dirgiklius skirtingos…

    Atsakyti
  7. Žemyna says:
    3 metai ago

    „ […] išskiria žmogų iš gamtos, jį vienintelį iš gyvų būtybių skelbdama Dievo atvaizdu. ”
    Anksčiau buvo sakoma, jog žmogų sukūrė pagal Dievo paveikslą. Ar teisingai suprastas originalas (jei tikrai verstas originalo, o ne kurio nors vertimo tekstas)? Ar tikrai originale parašyta, jog žmogų kūrė pagal savo portretinį atvaizdą, o ne kaip buvo Dievo Plane (Projekte, Piešinyje) numatyta, nubraižyta, ar pan.?
    Žinoma Kūrėjas gali leisti sau ir pajuokauti – žiūrėdamas į savo atvaizdą portrete, vandenyje ar dar kur nors, imti ir paleisti į žemę milijonus į save panašių lėliukų. Tačiau – ar tikrai panašių? Kažkokiu laipsniu – taip: žmogus turi 2 rankas, 2 kojas, galvą, kaklą, veidą ir t.t. Bet žmonės kiekviename žemyne labai skiriasi nuo kitų žemynų žmonių, o ir to paties žemyno genčių (Europa su Azija, Afrika) išvaizda irgi skirtinga. Ir ne tik išorinių – ir vidaus organų skirtumų esama, ir jų reakcijos į tuos pačius dirgiklius skirtingos…

    Atsakyti
  8. Svajokliu ir realistu konfliktas says:
    3 metai ago

    Čia dar vienas svajokliu ir realistu konfliktas kaip pasakytu gerbiamas Rolandas Paulauskas. Realybė yra tokia,kad nesvarbu,kad Lietuvoje kailiniu žvereliu prekyba bus uždrausta kitos šalis juos vis tiek pardavinės Lietuva tik neteks pinigų kuriu mums tikrai reikia. Beje kuo kiaulės yra prastesnės už kailinius žverėlius ar jūs nesate kartais rasistas gyvūnu atžvilgių.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Liūtis
Gamta ir žmogus

Gyventojai kviečiami pranešti apie pavojingus orų reiškinius

2026 05 26
Konteineris | vilnius.lt nuotr.
Gamta ir ekologija

Vilniuje – maistinio aliejaus rūšiavimo konteineriai

2026 05 26
Diskusija Prezidentūroje | R. Dačkaus nuotr.
Lietuvoje

Prezidentas inicijuoja vokiečių kalbos stiprinimo programą

2026 05 26
Kauno Rotušės aikštė
Lietuvoje

Baigtas Kauno Rotušės aikštės atnaujinimas

2026 05 26
Registrų centras
Lietuvoje

Liberalai prašo paaiškinimo paaiškinti dėl duomenų vagystės iš Regitrų centro

2026 05 26
Dronų aptikimo sistema
Lietuvoje

Palangos oro uoste – nauja bepiločių orlaivių aptikimo sistema

2026 05 26
Paukščiai
Gamta ir ekologija

Per 25 metus Lietuva neteko daugiau nei pusės įprastų kaimo paukščių

2026 05 26
Gruzdžiuose vaikai į teatrą eina bibliotekoje
Kultūra

Mažo miestelio biblioteka, tapusi reiškiniu Lietuvoje: Gruzdžiuose vaikai į teatrą eina bibliotekoje

2026 05 26
Kviečia nauja kūrėjų bendrystės šventė „Žalias kilimas“
Kultūra

Kviečia nauja kūrėjų bendrystės šventė „Žalias kilimas“

2026 05 26
KTU studentai sukūrė vandens droną, galintį išgelbėti skęstančiuosius
Lietuvoje

KTU studentai sukūrė vandens droną, galintį išgelbėti skęstančiuosius

2026 05 26
KTU mokslininkė apie dirbtinio proto įtaką bendravimui
Gamta ir žmogus

KTU mokslininkė apie dirbtinio proto įtaką bendravimui: jis tampa šių dienų psichologu?

2026 05 26
paroda „Ką papasakos lėlės… vaiko krikštas tautodailininkėe XIX – XX a. sandūroje“
Etninė kultūra

Vyks tautodailininkės V. Mickevičienės paroda „Ką papasakos lėlės… vaiko krikštas Lietuvos kaime XIX – XX a. sandūroje“

2026 05 26

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie Minime Kotrynos Jogailaitės 500-ąsias gimimo ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus įkūrimo 105-ąsias metines
  • Betgi apie L. Čepienė. Išlįs klasta, nors ir po žemėm būtų pakasta
  • klaustukas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • klaustukas apie L. Čepienė. Išlįs klasta, nors ir po žemėm būtų pakasta

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Gyventojai kviečiami pranešti apie pavojingus orų reiškinius
  • Vilniuje – maistinio aliejaus rūšiavimo konteineriai
  • Prezidentas inicijuoja vokiečių kalbos stiprinimo programą
  • Baigtas Kauno Rotušės aikštės atnaujinimas

Kiti Straipsniai

Paukščiai

Per 25 metus Lietuva neteko daugiau nei pusės įprastų kaimo paukščių

2026 05 26
Gruzdžiuose vaikai į teatrą eina bibliotekoje

Mažo miestelio biblioteka, tapusi reiškiniu Lietuvoje: Gruzdžiuose vaikai į teatrą eina bibliotekoje

2026 05 26
Kviečia nauja kūrėjų bendrystės šventė „Žalias kilimas“

Kviečia nauja kūrėjų bendrystės šventė „Žalias kilimas“

2026 05 26
KTU studentai sukūrė vandens droną, galintį išgelbėti skęstančiuosius

KTU studentai sukūrė vandens droną, galintį išgelbėti skęstančiuosius

2026 05 26
KTU mokslininkė apie dirbtinio proto įtaką bendravimui

KTU mokslininkė apie dirbtinio proto įtaką bendravimui: jis tampa šių dienų psichologu?

2026 05 26
paroda „Ką papasakos lėlės… vaiko krikštas tautodailininkėe XIX – XX a. sandūroje“

Vyks tautodailininkės V. Mickevičienės paroda „Ką papasakos lėlės… vaiko krikštas Lietuvos kaime XIX – XX a. sandūroje“

2026 05 26
Gitanas Nausėda

Prezidentas teikia gyventojų indėlių įveiklinimo projektą

2026 05 25
Privatus kiemas ir vasaros metu saugomas namų turtas

Vasarą lietuviai praranda turtą, kurio net nedraudžia: ką vagys žino apie jūsų kiemą

2026 05 25
Dviračių ir pėsčiųjų takas

Klaipėdoje atnaujinami dviračių takai

2026 05 25
Akrobatinių skrydžių grupė ANBO

Tauragėje – legendiniai lakūnai ir pirmą kartą Lietuvoje rodomas oro šou

2026 05 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie Minime Kotrynos Jogailaitės 500-ąsias gimimo ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus įkūrimo 105-ąsias metines
  • Betgi apie L. Čepienė. Išlįs klasta, nors ir po žemėm būtų pakasta
  • klaustukas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • klaustukas apie L. Čepienė. Išlįs klasta, nors ir po žemėm būtų pakasta
  • Kažin apie L. Čepienė. Išlįs klasta, nors ir po žemėm būtų pakasta
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Vinco Češkevičiaus šeima | punskas.pl nuotr.

S. Birgelis. Dabar ir prieš daugelį metų Aradnykuose (IV)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai