Antradienis, 10 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Įvertinta vartotojų teisių apsauga

www.alkas.lt
2022-01-26 15:05:34
126
PERŽIŪROS
1
Kaip elgtis apsipirkus maisto prekių parduotuvėje?

pixabay.com nuotr.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) užsakymu atliktas visuomenės (gyventojų ir įmonių) nuomonių tyrimas atskleidė, jog dauguma gyventojų (49%) yra patenkinti savo žiniomis apie vartotojų teises.

Lyginant su 2020 m. duomenimis, patenkintų savo žiniomis dalis padidėjo 2%, o lyginant su 2019 m. išaugo net 9%. Gyventojai nurodė, kad daugiau informacijos norėtų gauti apie asmens sveikatos priežiūros paslaugas, energijos tiekimą, ne maisto bei maisto prekes ir elektroninių ryšių paslaugas, praneša VVTAT.

Daugelis tyrimo rezultatų džiugina – gyventojai 2021 m. VVTAT veiklą įvertino geriausiai nuo 2010 m. (palankiai vertinančių VVTAT veiklą dalis yra 42%.), dauguma gyventojų (67%) žino, kur kreiptis, kilus ginčui su pardavėju ar paslaugos teikėju. Tai geriausias rezultatas nuo 2003 m.

Tačiau yra ir sumažėjusių rodiklių, lyginant su ankstesniais metais. Pavyzdžiui, 2021 m. itin išaugus ir populiarėjant prekybai internetu, vartotojų pasitikėjimas ja visgi mažėjo – 2020 m. pasitikinčių internetine prekyba buvo 41%, 2021 m. – 37%. Be to, daugiau gyventojų per pastaruosius metus susidūrė su vartotojų teisių pažeidimais, sumažėjo vartotojų aktyvumas, t. y. mažiau vartotojų kreipėsi dėl pažeistų teisių gynimo. Šie rodikliai sumažino ir bendrą vartotojų teisių apsaugos indeksą.

„Gyventojų ir verslininkų nuomonių rezultatai mums parodo, ką turime tobulinti, kokius prioritetus formuoti savo veikloje. Įvertinę tyrimo rezultatus, šiais metais dar daugiau dėmesio skirsime vartotojų teisių pažeidimų prevencijai bei vartojimo ginčų sprendimo tobulinimui, kad vartotojai aktyviau būtų linkę ginti savo pažeistas teises.“ – teigė VVTAT direktorė Neringa Ulbaitė.

Tyrimas atskleidė, kad, nors kasmet vis daugiau vartotojų pasitiki vartojimo ginčų neteisminiu nagrinėjimu (2019 m. – 43%, 2020 m. -55%, 2021 m. – 62%), visgi dar maža dalis gyventojų žino apie neteisminį ginčų nagrinėjimo būdą – tik 26% respondentų.

Tuo tarpu verslo atstovų nuomonių tyrimo duomenimis net 59% verslininkų teigia žinantys apie neteisminį ginčų nagrinėjimą. Svarbiausia neteisminio ginčo pasirinkimo priežastimi verslininkai nurodė išsaugotą įmonės reputaciją (45%), kiek mažiau (43%) nurodė, jog tokio ginčo sprendimo galimybės yra pigesnės ir paprastesnės. Dauguma įmonių nurodė, kad kilus ginčui, siekia susitarti su vartotoju nesikreipdamos į teismą.

Vis labiau plečiantis elektroninei erdvei, vartotojams informaciją internete, institucijų tinklalapiuose bei socialinėse paskyrose (jų reikšmė nuo praėjusių metų itin išaugo – 2020 m. – 19%, 2021 m. – 38%) rasti patogiau ir lengviau negu kitomis informavimo priemonėmis –radijuje ar spaudoje. Visgi patogiausia informacijos forma vartotojai įvardino Respublikinę televiziją.

2021 m. VVTAT kaip ir ankstesniais metais, ypatingą dėmesį skyrė galimų pažeidimų prevencijai, – ne tik nagrinėjo gautus pranešimus, tačiau aktyviai vykdė stebėseną bei teikė rekomendacijas ir konsultacijas komercinės veiklos subjektams.

Tyrimo duomenimis, didžioji dalis verslininkų, gavę prevencinio pobūdžio rekomendacijas iš VVTAT dėl galimų teisės aktų pažeidimų, į jas atsižvelgė. Net 86% verslo atstovų nurodė, kad VVTAT mokymai ir konsultacijos buvo naudingi, todėl VVTAT ir 2022 m. planuoja rengti mokymus įvairiais vartotojų teisių apsaugos klausimais bei kviesti verslo atstovus aktyviai dalyvauti juose.

Tyrimas taip pat atskleidė, jog ir vartotojams, ir verslui svarbus tausojantis vartojimas. Net 67% įmonių nurodė, jog  prisideda prie aplinką tausojančio vartojimo skatinimo, kasmet tokių įmonių daugėja (2020 m. – 65%). Tyrimo duomenimis, daugumai (68%) vartotojų yra svarbu, ar jie perka prekę/ paslaugą iš įmonės, kuri prisideda prie aplinką tausojančio vartojimo skatinimo. Daugiau tokių 18-39 m. amžiaus grupėje (77%).

2022 m. VVTAT, atsižvelgdama į gyventojų ir įmonių apklausų rezultatus, Europos Sąjungos ir nacionalinius prioritetus vartotojų teisių apsaugos srityje, tęs informavimo ir švietimo veiklas, susijusias su tvariu ir tausojančiu vartojimu, taip pat dėmesys bus skiriamas neteisminiam ginčų sprendimui, informavimui apie pavojingus produktus, apgavystėms internete bei reikalavimams reklamai. Kaip ir kasmet, skatindama kryptingą ir vieningą vartotojų švietimą, VVTAT, kartu su kitomis vartotojų teisių srityje veikiančiomis institucijomis, numato parengti tarpinstitucinį vartotojų švietimo veiklos planą.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Vartotojų teisių apsaugą gyventojai vertina vis geriau
  2. Geresnei vartotojų teisių apsaugai – naujos priemonės
  3. Vartotojų teisių gynėjai: „Neste Lietuva“ galimai klaidina pirkėjus (video)
  4. Žmonės vis dažniau kreipiasi dėl savo teisių gynimo ir pastebėtų pažeidimų
  5. Apklausa: 38 proc. Lietuvos gyventojų nežino, kiek moka už bankines paslaugas
  6. Per karantiną lietuviai nevengė pavalgyti sočiau ir dažniau
  7. Apklausa rodo: 84 proc. gyventojų mano, kad augintiniai suteikia daug gyvenimo džiaugsmo
  8. Nuotekose vis daugėja pavojingų cheminių medžiagų, rodo tyrimas
  9. Tyrimas: apie pusė gyventojų būtų pasirengę galimai branduolinei avarijai
  10. Kada duris atvers kavinės
  11. Tyrimas: gyventojai rūpinasi aplinkosauga
  12. Lietuviai apsiperka ilgiausiai, estai – pažangiausiai
  13. Telefoniniams sukčiams minčių netrūksta
  14. Būsto lūkesčiai – priemiestis arba kaimas
  15. Paskelbtas konkursas VVTAT vadovo pareigoms

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Burbeklė says:
    4 metai ago

    Prekių vartotojų teisių gynyba pradedama pas jų gamintojus bei platintojus – neleidžiant sudaryti sutartis tiekti tai, kas pagaminta iš netinkamų medžiagų, pažeidžiant geros gamybos praktikos technologijas. Toliau – pakeliui į parduotuvių lentynas – tikrinant prekių siuntas didmenininkų sandėliuose, laboratorijose. Jei parduotuvių lentynose atsiduria kone vienkartinio naudojimo, kenksmingos, kitaip nekokybiškos prekės, vadinasi, vartotojas beveik neginamas. Pvz., kaip gali stovėti lentynose net vieno sezono neišlaikanti avalynė? Nes siūlių praktiškai kaip ir nėra, tik krašteliai detalių kažkaip suklijuoti – gal neprasižios, kol namo nusineši? Įv. buitinė technika, kurios net didžiausią darbinį krūvį patiriančios dalys pagamintos iš netinkamos sudėties plastiko?O pelėsiu dvokianti ,,citrinos rūgštis”? Ir t.t.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Pratybos
Lietuvoje

Kaune surengtos Kaliningrado tranzito kontrolės pratybos

2026 02 09
Šeimų sąjūdžio atstovai susitiko su Seimo pirmininke
Žiniasklaida

TV3 atsisakė paneigti melagingas žinias – A. Orlauskas kreipėsi į priežiūros tarnybas

2026 02 09
Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena
Lietuvoje

Paminėta Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena

2026 02 09
Saulius Skvernelis
Lietuvoje

Atliktos kratos S. Skvernelio ir K. Starkevičiaus gyvenamosiose ir darbo vietose

2026 02 09
„Rail Baltica“
Lietuvoje

Lietuvos gyventojai palaiko „Rail Baltica“ projektą

2026 02 09
Pinigai
Lietuvoje

ILTE ir savivaldybės pradeda naują investicijų etapą

2026 02 09
Krunos tiltas
Lietuvoje

„Via Lietuva“ imasi masinio kritinės būklės tiltų tvarkymo

2026 02 09
Artilerijos amunicija
Lietuvoje

Kariuomenės sandėlius papildė artilerijos amunicija

2026 02 09

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Lubna Farhan apie D. Vanhara. Apie LRT „faktų tikrinimą“ ir nutylėtą tikrovę: ką rodo suėmimų statistika
  • Mikabalis apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • Rimgaudas apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • Kažin apie Atliktos kratos S. Skvernelio ir K. Starkevičiaus gyvenamosiose ir darbo vietose

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kaune surengtos Kaliningrado tranzito kontrolės pratybos
  • TV3 atsisakė paneigti melagingas žinias – A. Orlauskas kreipėsi į priežiūros tarnybas
  • Paminėta Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena
  • Atliktos kratos S. Skvernelio ir K. Starkevičiaus gyvenamosiose ir darbo vietose

Kiti Straipsniai

„Rail Baltica“

Lietuvos gyventojai palaiko „Rail Baltica“ projektą

2026 02 09
Plungės pramonės parkas

Plungėje bus steigiamas pramonės parkas

2026 02 04
Automobilio žibintai

Lietuviai automobilį keičia dažniau nei kaimynai

2026 02 01
pixabay.com nuotr.

Šiemet plėstis planuoja tik kas ketvirtas verslas

2026 01 29
Taupymas

88 proc. lietuvių taupo – kitiems tai daryti sudėtinga

2026 01 24
Liepų alėja Antalieptėje

Šiaurės Lietuvoje gyventojams padedant suregistruotos medžių alėjos

2026 01 20
Būstas

Daugiau nei pusei lietuvių pagrindinis prestižinio būsto kriterijus – vieta

2026 01 19
Pinigai

Nutraukti pensijų kaupimą ketina beveik kas antras

2026 01 15
Maistas, žuvis

Apklausa: lietuviai vartoja per mažai Omega-3

2025 12 27
Kompiuteris

Dauguma lietuvių mano sugebantys ją atpažinti sukčiavimą

2025 12 27

Skaitytojų nuomonės:

  • Lubna Farhan apie D. Vanhara. Apie LRT „faktų tikrinimą“ ir nutylėtą tikrovę: ką rodo suėmimų statistika
  • Mikabalis apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • Rimgaudas apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • Kažin apie Atliktos kratos S. Skvernelio ir K. Starkevičiaus gyvenamosiose ir darbo vietose
  • +++ apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Pinigai

Finansinių sukčių grobis – virš 10 mln. eurų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai