Šeštadienis, 31 gegužės, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

(Ne)pamirštos gyvenvietės: Žaliosios kaimas

Indrė Kubiliūtė, www.punskas.pl
2021-07-23 10:36:53
1
(Ne)pamirštos gyvenvietės: Žaliosios kaimas

Centre Jungėnų kaimo kapelos įkūrėjas Vincentas Kazimieras Svitojus | punskas.pl nuotr.

Karantino pradžioje visiems teko išradingiau rengti savo laisvalaikį, į „keliones“ pažvelgti šiek tiek kitaip. Tai buvo puikus laikas geriau pažinti savo krašto istoriją, pakeliauti savo savivaldybėje, seniūnijoje ar net netolimose kaimo apylinkėse.

Nors senieji Lietuvos kaimai turi nemažai kultūrinių, istorinių paminklų, vis dar traukiančių tiek praeivius turistus, tiek gimtinėn tebesugrįžtančius vietinius, lengva pamiršti ir nematomus, laiko ir gyvenimo jau paslėptus kažkada gyvavusio gyvenimo įrodymus.

Kai kur dar galime atrasti po senu ąžuolu tebesislepiančią kapavietę, kitur – gamtos atgal pasiglemžtą istorinio, politinio ar socialinio įvykio vietą. Turbūt dažniausiai aptinkamos yra išnykusių vienkiemių bei kaimų liekanos.

Lietuvos–Lenkijos pasienis iš abiejų pusių gyvavo labai dinamiškai ir nepastoviai – nuo neįžengiamų miškų iki priverstinio gyventojų iškraustymo. Gaila, tačiau kai kurioms gyvenvietėms sovietinis pasienio zonos „iškraustymas“ tapo paskutiniu.

Panašiai nutiko ir tarp dabartinių Budzisko ir Smolnicos (Lenkijos pusėje esančių) kaimų gyvavusiam Žaliosios kaimui. Nors dabar ten belikę tik keli buvusių pastatų griuvėsiai, kelios rūsių duobės, vietovė mena kažkada buvusį nemažą kaimą su daug istorijų ir išgyvenimų.

Juos knygoje „Kaimų istorijos: Žalioji, Sabaliavas, Durbė, Garnabūdis, Naujas Kaimas, Vilkavizna, Komenka, Santaka” (2011) aprašo jos sudarytojas, iš to paties kaimo kilęs muzikantas, Kalvarijos garbės pilietis Vincentas Kazimieras Svitojus.

Vincentas Kazimieras Svitojus | Asmeninė nuotr.

Žaliosios kaimas čia apibūdinamas kaip visai nemažas, 15 sodybų turėjęs kaimas, įsikūręs kelio Peterburgas–Varšuva (dabar – Via Baltica) dešinėje. Senovinio gatvinio tipo, vėliau (apie XVIII a.) išskirstytas į vienkiemius, kaimas kažkada ėjo sulig pasienio vieškeliu, labai tvarkingai prižiūrimu ūkininkų bei valstybės.

Netgi rašoma, jog už neprižiūrėjimą kiekvienam ūkiui priskirtos kelio atkarpos galėjo grėsti įspėjimas ir bauda. Čia pat stūkso ir aukščiausias šiame Lietuvos–Lenkijos pasienio teritorijoje Žaliosios kalnas, kurį vietiniai vadino tiesiog Piliakalniu.

Nors dabar vietovė jau tankiai apaugusi medžiais ir kita augalija, nuo kalno vis dar atsiveria tikrai įspūdingi vaizdai – toli Lenkijos pusėn galima pamatyti.

Gyveno čia, kaip XIX–XX a. būdingiausia, daugiausia žemdirbyste besivertę žmonės, turėję po 18–20 ha dirbamosios žemės. Kitas, dėmesio vertas amatas, smulkiai ir kartais humoristiškai aprašomas V. K. Svitojaus knygoje, yra slapta prekyba ar, dabar dažniau vadinama, kontrabanda.

„Prekių“ gabenimas, pirkėjų-pardavėjų konkurencija, skundimai, abiejų šalių policija ir net areštas Liubavo (kaimas, esantis netoli Žaliosios, išlikęs ir dabar) šaltojoje buvo nereta kaimo kasdienybė.

Autorius linksmai aprašo vadinamo dropo (eterio – alkoholio), atgabento į Lietuvą, realizavimą: vyrai, dropo prisiragavę ir duona užkandę, net ugnimi spjaudyti pradėdavo, o naktį, namo eidami, sutikdavo velnią, kuris lydėdavo ir dažnai net paklaidindavo…

Nors apie 4-ąjį XX a. dešimtmetį pažymimas ryškus alkoholio vartojimo krašte sumažėjimas (jaunimas jo tiek nebevartojo…), pasienio gyvenimas išliko gana panašus.

Nuostabu tai, jog knygoje vis dėlto vyrauja pačių buvusių gyventojų, giminaičių ar kitų, viena ausimi girdėjusių, pasakojimai. Daug kalbama apie muziką, vyravusią žmonių gyvenimuose – čia daug prisideda ir pats Vincentas Kazimieras Svitojus, kilęs iš labai dainingos giminės, Jungėnų kapelos „Vėl gegužio žiedai“ įkūrėjas.

Aprašoma daug įdomių bei įsimintinų nutikimų, o šie pateikiami po šeimų, gyvenusių Žaliojoje, vardais. Pasakojimai leidžia labai artimai susipažinti su kaimu ir buvusiais jo gyventojais – rodos, jog ten ir dabar gali ką nors surasti.

Galbūt tokia ir yra kaimų dalia – vieni kaimai kuriasi, kiti nyksta. Nors dabar gyvenvietės labiau linksta miesto rajonų link, senovinių, lietuviškų kaimų istorija turi išlikti gyva.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Signataras eilėmis rašo savo krašto istoriją

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. A.a. V. K. Svitojus says:
    2 metai ago

    Mirė legendinės kapelos „Gegužio žiedai“ vadovas Vincentas Kazimieras Svitojus
    – ve.lt/gyvenimas/mire-legendines-kapelos-geguzio-ziedai-vadovas-vincentas-kazimieras-svitojus?utm_source=ve.lt&utm_medium=referer&utm_campaign=webpushr

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda | voruta.lt nuotr.
Istorija

Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda

2025 05 31
Liuteronų sodas | M. Avik nuotr.
Architektūra

Vilniaus viešosios erdvės – tarp geriausių Lietuvoje: įvertintos Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose

2025 05 31
„Stasys Museum“ | V. Garlos nuotr.
Gamta ir ekologija

„Stasys Museum“ pirmųjų veiklos metinių proga pristato „Vaikų miško paviljoną“

2025 05 31
V. Zelenskio ir D. Trampo susitikimas Ovaliajame kabinete
Ukrainos balsas

V. Zelenskis: Rusija daro viską, kad kitas galimas susitikimas būtų bevaisis

2025 05 30
Mitingas prieš nekilnojamojo turto mokestį
Pilietinė visuomenė

Birželio 10 d. – antrasis mitingas prieš NT mokestį

2025 05 30
Andrius Kubilius ir Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas su EK nariu A. Kubiliumi aptarė gynybos stiprinimą

2025 05 30
Prezidentas apdovanojo tėvus ir globėjus
Lietuvoje

Prezidentas apdovanojo nusipelniusius tėvus ir globėjus

2025 05 30
Šaltibarščių festivalis
Gamta ir žmogus

Didžiulė vėliava ant TV bokšto atidarė šaltibarščių šventę

2025 05 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Bartas apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?
  • +++ apie K. Stoškus. Apie tautos poetę, išdavystę ir desovietizacijos politiką? (IV)
  • Mąstom nuo kito galo? apie Žmogaus teisių gynėjai: puolimas prieš A. Valotką – tai ideologinis spaudimas
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Ar Lietuva kartoja tarpukario klaidas? Seime tyliai stumiami pavojingi įstatymai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Draudikai ragina pasiruošti vasaros netikėtumams
  • Laiku nesutvarkytas automobilio stiklas gali lemti nemažus nuostolius
  • Avalynė ir apranga – draugai ar varžovai?
  • Kas kaltas dėl lėto kompiuterio darbo?

Kiti Straipsniai

Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga | voruta.lt nuotr.

Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga

2025 05 29
Knygos „Nenugalimos karūnos“ sutiktuvės | istorineprezidentura.lt nuotr.

Knygos „Nenugalimos karūnos“ sutiktuvės Istorinėje prezidentūroje

2025 04 27
Tarptautinė XXXI knygos šventė „Laikas gyvena knygose“ | punskas.pl nuotr.

Tarptautinė XXXI knygos šventė „Laikas gyvena knygose“

2025 04 26
Kazimieras Uoka Tautininkų sąjungos suvažiavime, 2013-12-15

Pristatoma Gintaro Songailos knyga apie signatarą Kazimierą Uoką

2025 04 09
Vytauto Didžiojo karo muziejus | VDKM

Bus pristatyta V. Rakučio ir Ž. Petrauskaitės knyga apie  Abiejų Tautų Respublikos nuopuolį

2025 04 08
Pristatytas knygos „Dhammapada: mokymo pėdos“ kritinis vertimas iš pali kalbos | lma.lt nuotr.

Pristatytas knygos „Dhammapada: mokymo pėdos“ kritinis vertimas iš pali kalbos

2025 04 06
Vytauto Didžiojo karo muziejus | VDKM

VD karo muziejuje vyks knygos apie ryškiausias istorinės Lietuvos didikes pristatymas

2025 03 21
„Metų vertėjo krėslo“ premija įvertintas Vidas Morkūnas | L. Vansevičienės nuotr.

„Metų vertėjo krėslo“ premija įvertintas Vidas Morkūnas

2025 03 05
Dr. Ingridos Jakubavičienės knygos „Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“ pristatymas

Istorinėje prezidentūroje bus pristatyta I. Jakubavičienės knyga „Antanas Smetona: nelengvi pasirinkimai“

2025 03 02
Išleista D. Kučinsko knyga „Chronologinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos katalogas“ | Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.

Išleista D. Kučinsko knyga „Chronologinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos katalogas“

2025 02 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Bartas apie Karas Ukrainoje: ar gegužės pabaiga taps lūžio tašku?
  • +++ apie K. Stoškus. Apie tautos poetę, išdavystę ir desovietizacijos politiką? (IV)
  • Mąstom nuo kito galo? apie Žmogaus teisių gynėjai: puolimas prieš A. Valotką – tai ideologinis spaudimas
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Ar Lietuva kartoja tarpukario klaidas? Seime tyliai stumiami pavojingi įstatymai
  • ŠIANDIEN pavakare apie K. Stoškus. Apie tautos poetę, išdavystę ir desovietizacijos politiką? (IV)
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Telkiamas mitingas „Stop Šimonytės vyriausybės represijoms prieš Lietuvos žmones!“

Telkiamas mitingas „Stop Šimonytės vyriausybės represijoms prieš Lietuvos žmones!“

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai