Vasario 16 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė nuotoliniu būdu susitiko su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojais – dailininke Egle Ridikaite, muzikologe Rūta Stanevičiūte, aktore Regina Šaltenyte, architektu Gintaru Balčyčiu, rašytoju Sauliumi Tomu Kondrotu, kino operatoriumi Jonu Vitoldu Tomaševičiumi, taip pat – su Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laimėtoju tautodailininku Jonu Rudzinsku. Juos pirmoji pora pasveikino pelnius reikšmingus šalies įvertinimus už kūryboje pasiektas aukštumas.
Pasak Prezidento, nors šie karantino sąstingio metai yra kitokie ir skaudūs kultūros bendruomenei, tačiau taip pat ir ypač įsimintini. „Kaip šiuo metu nėra koncertų, parodų, spektaklių, taip nėra įprastų premijų teikimo iškilmių, tačiau kūryba yra ir bus, kol mes būsime. Kultūra kaip šaltinis visada randa savo kelius tekėti ir nešti viltį ateičiai. Ir nors dėl pandemijos ir karantino reikalavimų negalėjau Jums į rankas įteikti laureatų diplomų ir ženklų, pakalbėti apie kūrybą tiesiogiai, vis tiek susikūrėme galimybę pamatyti vieni kitų akis, progą susipažinti artimiau bei šiltai pabendrauti – kad ir ekrane“, – sakė šalies vadovas.
„Džiaugiuosi galėdama Jus pasveikinti didelės šventės išvakarėse. Nacionalinių premijų laureatai – tautos pasididžiavimo žiedas, kuris skleidžiasi ir skelbia pasauliui apie mūsų nuostabią Lietuvą. Jūs esate tie išrinktieji, kurie kiekvienas savo lauke kantriai sodinate kasdieninę kultūros sėklą, kuri dygsta, skleidžiasi ir puošia pasaulį. Didžiulis Jums ačiū“, – sakė ponia Diana.
Šiltame ir nuoširdžiame pokalbyje šalies vadovas su žmona kvietė laimėtojus pasidalinti mintimis apie kūrybą, domėjosi, kuo jie gyvena šiandien. Menininkai papasakojo pirmajai porai apie savo kelią į kūrybą, taip pat apie šiuos sudėtingus ir neįprastus kultūrai metus, asmeninius patyrimus ir iššūkius. Prezidentas domėjosi, ar, kultūros bendruomenės manymu, valdžios institucijoms pakanka suvokimo apie kultūros reikšmę ir svarbą.
„Kultūra – pirminis mūsų visuomenės reiškinys, visa kita seka įkandin. Galbūt kartais susidaro toks įspūdis, kad, skirstant finansinius resursus ir valdžios institucijų dėmesį, kultūra vis laukia eilėje po kitų dalykų, kuriuos reikia susitvarkyti pirmiausia. Toks požiūris klaidina, nes daugybė mūsų problemų, jų priežastys kartais slypi būtent kultūroje arba jos stokoje“, – pabrėžė Prezidentas.
Šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad Nacionalinės kultūros ir meno premijos bei Jono Basanavičiaus premija neatsitiktinai yra įteikiamos Vasario 16-osios proga: „Kadangi taip kaip kultūra suteikia prasmės žmogaus gyvasčiai, taip ji kuria ir nematomus saitus, mus, piliečius, buriančius į vieną valstybę.“ Prezidento žodžiais, kuo veržlesnis šalyje kultūrinis gyvenimas, tuo didesnė ir tautos vidinė energija, besiskleidžianti naujomis idėjomis įvairiausiose gyvenimo srityse. Be savo kultūros kūrėjų indėlio neturėtume kūrybingo verslo, inovatyvaus švietimo, aktyvių bendruomenių ir dvasios stiprybės toliau kurti savo ateitį.
Pirmoji pora palinkėjo laimėtojams neišsenkančio įkvėpimo, sveikatos ir kūrybinės sėkmės, o visiems Lietuvos žmonėms – kuo greitesnio grįžimo prie taip trūkstamo ir pasiilgto bendravimo, visavertiško mėgavimosi menu ir kultūra.
Susitikime taip pat dalyvavo kultūros ministras Simonas Kairys, Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos pirmininkas Audrius Stonys ir Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisijos pirmininkė prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė.
Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjai už per pastaruosius septynerius metus sukurtus reikšmingiausius kūrinius ir darbus arba už ilgametį kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną. Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija skiriama už išskirtinius nuopelnus etninės kultūros srityje, reikšmingą kūrybinę, mokslinę veiklą ir kitus darbus, susijusius su lietuvių etninės kultūros tradicijų plėtojimu, tautinės savimonės puoselėjimu ir etnokultūriniu ugdymu.