Aplinkos ir paveldo apsaugos sąjūdis (APAS), susibūręs ginti viešąsias erdves ir kultūros paveldą nuo naikinimo ir valdžios savivalės, praneša apie verslininko Dariaus Nedzinsko skambučius Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariams, kurie vertintini kaip spaudimas, kad ši komisija kuo palankiau įvertintų jo planus rekonstruojant autobusų stotį ties įvažiavimu į Trakus pastatyti prekybos centrą „Rimi“.
Šiandien kovo 31 d. vyksiančiame posėdyje Valstybinė kultūros paveldo komisija turėtų svarstyti Trakų senamiesčio teritorijos ribų keitimą ir planuojamą ūkinę veiklą. Kaip jau viešai skelbta, Kultūros paveldo departamento Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba 2016 m. vasario 9 d. aktu sumažino pietinę Trakų senamiesčio dalį, išimdama iš jo D. Nedzinsko projektui reikalingus sklypus, bei sudarė sąlygas senamiesčio aukštinimui ir tankinimui, numatydama 8 aukštų su palėpe perimetrinį užstatymą. Šis klausimas darbotvarkėje įrašytas pirmas, jis svarstomas visuomeninio judėjimo „Gelbėkim Trakus“ ir Seimo nario Naglio Puteikio prašymu.
APAS iš Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariai sužinojo, kad verslininkas D. Nedzinskas telefonu skambina šios komisijos nariams, iš kurių vienas išreiškė pasipiktinimą, įvertinęs tokį skambutį kaip nederamą.
Taip pat D. Nedzinskas bandė susisiekti su buvusia ilgamete Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininke Gražina Drėmaite, skambindamas į jos buvusią darbovietę, tačiau ji nusprendė nebendrauti su verslininku, nes nemano, kad turi šį klausimą aptarinėti su juo prieš rytoj vyksiantį komisijos posėdį.
APAS pažymi, kad bet kokį privatų skambinėjimą Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariams vertina kaip neleistiną spaudimą šiai institucijai, kuri yra Lietuvos Respublikos Seimo, Prezidento ir Vyriausybės ekspertė bei patarėja kultūros paveldo valstybinės politikos ir jos įgyvendinimo klausimais.
Visi argumentai gali būti išsakomi tik viešai, vyksiančiame posėdyje, ir procesas, kurio metu bus priimtas sprendimas dėl visuomenei svarbaus klausimo, turi būti tik viešas.
Taip pat APAS primena, kad verslininko D. Nedzinsko metodai, bendraujant su valstybės tarnautojais ir politikais, jau ne pirmą kartą kelia klausimus dėl skaidrumo.
Internete paviešintas 2017 m. sausio 24 d. elektroniniu paštu nusiųstas D. Nedzinsko laiškas kultūros viceministrui Renaldui Augustinavičiui, kuriame D. Nedzinskas pageidauja „iki antradienio“ „turėti“ Kultūros paveldo departamento direktorės D. Varnaitės įsakymą dėl teisinės apsaugos panaikinimo Trakų senamiestyje esančiam sklypui. D. Nedzinsko laiške viceministrui Renaldui Augustinavičiui rašoma:
„Sveiki Renaldai,
Persiunciu jums advokato isvada del TINP taikomo isakymo Nr. 71 statuso.
Esme yra, kad sis isakymas nera ir negali buti laikomas specialiuoju planu ir tokio statuso neturi. Todel siekiant greitai isspresti situacija su TINP direkcija del sklypui Vytauto g. 88 taikomo D zonos rezimo, reiketu KPD direktores isakymo, kuriuo butu panaikinamas D zonos rezimas sklypui.
Siuo klausimu diskutavau su KPD direktores pavaduotoju A.Skaisciu ir jis pazadejo su ja pakalbeti.
Taip pat rytoj susitinkame su advokatu ir gerb. Regina Jaskeleviciene bei KM teisininkais.
Pagal teisine puse atrodo, kad galimas labai greitas ir efektyvus sprendimo budas.
Butu idealu iki antradienio susitikimo tureti direktores Varnaites aiskia pozicija arba net ir pati isakyma.
Bandysime dirbti toliau:)
Pagarbiai,
Darius Nedzinskas“
2017 m. kovo 15 d. žiniasklaida pranešė, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą dėl ūkio ministro Mindaugo Sinkevičiaus ir jo tėvo, buvusio susisiekimo ministro Rimanto Sinkevičiaus galimų interesų konfliktų. Tyrimas pradėtas gavus prašymą įvertinti viešai paskelbtą informaciją, kad 2014-aisiais už buvusį ir esamą ministrus medžioklėse mokėjo verslininkas D. Nedzinskas ir keli kiti verslininkai. VTEK tiria, ar minėti politikai nesupainiojo interesų, nedeklaruodami ryšių su verslininkais ir galbūt nemokėdami už medžioklę bei to nedeklaruodami kaip dovanos.