Šeštadienis, 7 birželio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Kapčiamiesčio pasididžiavimas – medvarlės

www.alkas.lt
2013-03-11 16:53:08
0
Europinė medvarlė | N.Vėlavičienės nuotr.

Europinė medvarlė | N.Vėlavičienės nuotr.

Europinė medvarlė | N.Vėlavičienės nuotr.
Europinė medvarlė | N.Vėlavičienės nuotr.

Aplink Kapčiamiestį – svarbiausios Lietuvoje europinės medvarlės buveinės. Kad buveinės būtų išsaugotos, svarbu, jog jų reikšmę suprastų miestelio ir jo apylinkių gyventojai. Iki Velykų kapčiamiestiškiai gali aplankyti roplių ir varliagyvių nuotraukų parodą ir iš arti apžiūrėti medvarlių „pirštelius“ bei kitų retų rūšių ypatingus bruožus.

Roplių ir varliagyvių nuotraukų paroda „Ar iš balos tas gražumas?“ tęsia savo odisėją Dzūkijoje. Pirmąją pavasario dieną gražiausių varlių ir dailiausių roplių portretai perkraustyti į Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejų (Lazdijų r.). Ypatingai kapčiamiestiškiams svarbios europinės medvarlės – mat aplink Kapčiamiestį prieš keletą metų aptiktos vienos svarbiausių Lietuvoje šių retų varliagyvių buveinės. Siekiant pagerinti joms gyvenimo sąlygas ir užtikrinti, kad medvarlėmis galėtų džiaugtis ir ateinančios dzūkų kartos, balos, kuriose gyvena medvarlės, sutvarkytos ir pagilintos, iškirsti jas stelbiantys krūmai. Įsisiūbavus pavasariui, birželio viduryje, prie Kapčiamiesčio iš žiemos įmigio pabus kelios dešimtys medvarlių. Iš viso Lietuvoje telikę vos 2000 šių ypatingu gebėjimu karstytis medžiais pasižyminčių ir vos kiek už monetą didesnių varlyčių, didžioji dalis – Dzūkijoje. Kelios medvarlės aptiktos ir šiaurinėje Lietuvos dalyje, tačiau tai – emigrantės iš Latvijos. Kaimynai šių varliagyvių populiaciją buvo nustekenę taip, kad teko investuoti daug lėšų ir pastangų dirbtiniam populiacijos atkūrimui – Latvijos balose paleisti tūkstančiai medvarlių jauniklių.

Kad netektų tokių drastiškų priemonių imtis ir Lietuvoje, Lietuvos gamtos fondas Dzūkijoje tvarko ir atkuria europinėms medvarlėms ir kitiems retiems ropliams bei varliagyviams tinkamas buveines. Pernai Lazdijų rajone sutvarkytos ar naujai iškastos 43 kūdros, iki 2014 m. pavasario planuojama iškasti ir sutvarkyti dar 77. Geriausias metas kūdroms kasti – kai gamta nugrimzta į žiemos miegą. Kapčiamiestiškiams neramu, kad tokiu metu gilinant balas iškasami ten ramiai žiemai miegoti įsitaisę baliniai vėžliai, tačiau Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė tikina, kad tvarkomose kūdrose nei vėžliai, nei kiti reti ropliai ar varliagyviai nežiemoja. Kūdros tvarkomis ir dėl šios priežasties – užžėlusios jos nebetinkamos net žiemoti.

Kad dzūkai turtingi varlių ir roplių, liudijo ir į nuotraukų parodą susirinkusių kapčiamiestiškių pasakojimai. Ne tik medvarlę, bet ir kitų retų rūšių atstovus patikino matę daugelis į parodą susirinkusių miestelio gyventojų. Nuostabą visiems kelia ūmus žalčių pagausėjimas – dzūkai pasakojo, kad tuntai jų veisiasi ir komposto krūvose, ir pjuvenose, o apsigyvenę žmogaus pašonėje nesidrovi ir į svečius užsukti. Dažname šiltnamyje apsigyvenusi paprastoji rupūžė. Miestelio seniūnas savosios įnamės geru žodžiu nemini, nes įtaria pernai ją agurkų daigus surijus. O štai kita miestelio gyventoja tiki, kad rupūžė jos šiltnamyje sanitaro darbą atlieka ir daržovių kenkėjus naikina, todėl labai ją labai saugo ir žalčius šalin veja – kad tik šios neprarytų. Dalia Bastytė patikino, kad augalų rupūžės neėda, joms kur kas skanesni daržovėms kenkiantys vabzdžiai.

Įtarimų kapčiamiestiškiams sukėlė ir nedidelis drieželis, mėgstantis žiemai įsitaisyti dzūkiškose bulvių duobėse. „Atrodo mažesnis už paprastą driežą, paėmus greitai trūksta uodegėlė, o svarbiausia – paimtas į rankas jis nesiskubina ištrūkti kaip tikras driežas“ – vienas kitą papildydami pasakojo parodos svečiai, – „Ar tik nebus čia kokia nauja rūšis?“ Dalia Bastytė, išsiaiškinusi daugiau driežo požymių, patikino, kad tai – vikrusis driežas. Jo neįprastą elgesį paaiškina tai, kad jis būna įmigęs giliu šaltakraujo miegu ir smarkiai sulėtėję visi gyvybiniai procesai. Jei tik palaikytume šį driežą rankose ilgiau ir jo kūno temperatūra spėtų pakilti, blaškytųsi ir jis, siekdamas ištrūkti.

Dar viena keistenybė – mažos varlukės, pasak vieno kapčiamiestiškio, šalciny visą žiemą besimaudančios. Istorija suintrigavo taip, kad teko belstis į kertinę miško buveinę pačiame pasienyje ir savo akimis įsitikinti, kas įsigudrino gydančių galių turinčio šaltinio vandenį ne tik gerti, bet ir jame gyventi. Paaiškėjo, kad rentinyje, iš kurio žmonės semiasi šaltinio vandenį, gyvena paprastosios rupūžės ir pievinės varlės jaunikliai. Iš žemės besisunkiančios versmės šilumos varlytėms pakanka, todėl žiemą, priešingai nei visos jų giminaitės Lietuvoje, jos nemiegojo.

Gražiausių varlių ir dailiausių roplių portretai Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejuje lankytojų lauks iki Velykų. Kapčiamiestyje nugirstos istorijos tik dar kartą priminė, kokiais glaudžiais saitais su gamta yra suaugę dzūkai ir kaip jautriai jie stebi aplink vykstančius gamtos procesus. Kapčiamiestiškių entuziazmas teikia vilties, kad ir ateities dzūkų kartos išvys biologinės įvairovės turtingą pietų Lietuvą, su išsaugotomis visomis 13 varliagyvių ir 7 roplių rūšimis.

Lietuvos gamtos fondo pranešimas

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Į neršvietes migruojantys varliagyviai jau keliuose
  2. Dzūkija kviečia į gražiausių varlių ir dailiausių roplių nuotraukų parodą (nuotraukos, video)
  3. Kviečia paroda „Saugomos teritorijos – iš paukščio skrydžio“

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

LMA - Lietuvos muziejų asociacija | lma.lt nuotr.
Istorija

Lietuvos muziejų asociacija: kviečiame Valstybės kontrolę dialogui dėl muziejinių vertybių apskaitos

2025 06 07
Susitarimo pasirašymas
Lietuvoje

Ministerijos susitarė dėl bendrų veiksmų ugdant pilietišką jaunimą

2025 06 06
Lėktuvas | sumin.lrv.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai

2025 06 06
Sveikata | sam.lrv.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Kada ligoniai siunčiami į kitas šalis ir kas už tai moka?

2025 06 06
Dviračių takas
Lietuvoje

Klaipėdoje atnaujinami dviračių ir pėsčiųjų takai

2025 06 06
Ankstyvojo skaitymo erdvė
Lietuvoje

Sostinės darželiuose – naujos ankstyvojo skaitymo erdvės

2025 06 06
Gelbėjimosi ratas
Gamta ir žmogus

Prasidedant maudyniu metui – ugniagesių įspėjimai

2025 06 06
Tiltas
Lietuvoje

Pradedami pasienio su Lenkija kelio atnaujinimo darbai

2025 06 06

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • dar apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • Rimvydas apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • Rimgaudas apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • dar apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vasaros pietums – suktinukai su traškiomis daržovėmis
  • Žinovai įvardijo pagrindines motociklininkų avarijų priežastis
  • Kodėl vienus uodai puola labiau nei kitus?
  • Augant vaikui svarbu stebėti ne tik ūgį ir svorį

Kiti Straipsniai

Jonas Krištopaitis, Uostas (Kuršių nerija), 1972 m. | ciurlionis.lt nuotr.

Kviečia A. Jono Krištopaičio paroda „Pats sau žemė ir pavasaris“

2025 06 05
Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda | voruta.lt nuotr.

Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda

2025 05 31
Kaune bus pristatyta T. Medelio paroda „Pankai dar nemirė (Punk Is Not Dead)“ | ciurlionis.lt nuotr.

Kaune bus pristatyta T. Medelio paroda „Pankai dar nemirė“

2025 05 30
Zarasai kviečia į parodos „Laukinės sienos – laikas" atidarymą

Zarasai kviečia į parodos „Laukinės sienos – laikas” atidarymą naujose erdvėse

2025 05 29
P. Vileišio rūmuose Lietuva 1907 m. pirmąkart išvydo Čiurlionio kūrybą | lrv.lt nuotr.

P. Vileišio rūmuose Lietuva 1907 m. pirmąkart išvydo Čiurlionio kūrybą

2025 05 23
Jaunimo įžvalgos padeda kurti parodą apie Barborą Radvilaitę ir Kotryną Jogailaitę | S. Samsonas, LNM nuotr.

Jaunimas padeda kurti parodą apie Barborą Radvilaitę ir Kotryną Jogailaitę

2025 05 21
Panevėžyje kviečia paroda „Lietuvos mokslo knygų menas 1955–2025“

Panevėžyje kviečia paroda „Lietuvos mokslo knygų menas 1955–2025“

2025 05 17
Čiurlionių šeima apie 1906 m. | NCDM nuotr.

Švenčiame Čiurlionio metus: Lauko paroda „Čiurlionių šeimos paletė“

2025 05 17
„Veikti tai, kas teikia džiaugsmą“: A. Elskaus vaikai pasakoja apie vitražo legendą | A. Elskaus šeimos archyvo nuotr

„Veikti tai, kas teikia džiaugsmą“: A. Elskaus vaikai pasakoja apie vitražo legendą

2025 05 15
Paroda „Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“ | G. Grigėnaitė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuotr.

7 parodos ir renginiai Lietuvos muziejuose, kurių negalima praleisti

2025 05 12

Skaitytojų nuomonės:

  • dar apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • Rimvydas apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • Rimgaudas apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • dar apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
  • Rimvydas apie A. Dubonis. Kai „globali Lietuva“ jau buvo…
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Tūkstančiai žmonių Kovo11-ąją paminėjo eitynėmis sostinės Gedimino prospektu (nuotraukos, video)

Tūkstančiai žmonių Kovo11-ąją paminėjo eitynėmis sostinės Gedimino prospektu (nuotraukos, video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai