Seimas pritarė siūlymui vasario 9-ąją įtraukti į Atmintinų dienų sąrašą kaip Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės dieną.
2025 m. vasario 9 d. 14.05 val. Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – pradėjo veikti vienu dažniu kontinentinės Europos sinchroninėje zonoje. Tai reiškia galutinį atsijungimą nuo Rusijos elektros energetikos sistemos ir istorinį žingsnį, stiprinant Baltijos šalių regiono energetinę nepriklausomybę ir atsparumą. Šis istorinis žingsnis nutraukė 65 metus trukusią priklausomybę nuo rytų elektros sistemos ir įtvirtino Baltijos regiono energetinę laisvę.
„Baltijos šalių sinchronizacija yra mūsų regiono energetinės laisvės ir vienybės įrodymas. Lietuva, Latvija ir Estija sukūrė Baltijos kelią, o nuo šiol vasario 9-oji primins, kad atkaklus bendras darbas gali išlaisvinti iš priklausomybės ir atverti duris į Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Baltijos šalių sinchronizacija – tai beveik du dešimtmečius trukęs mega projektas, kurio metu Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Europos Sąjungos institucijose dirbo daugybė žmonių, kurių darbo rezultatu tapo Baltijos šalių energetinė nepriklausomybė.
Šiandien Baltijos šalių elektros tinklai sėkmingai veikia vienoje sinchroninėje erdvėje kartu su kitų Europos šalių sistemomis, užtikrinant didesnį energetinį saugumą ir stabilumą bei didesnes galimybes atsinaujinančiai energetikai.
Parengta pagal Energetikos ministerijos pranešimą