Geopolitiniai postūmiai
Kaip makabriškai tai benuskambėtų, tačiau popiežiaus Pranciškaus laidotuvės leido Ukrainos prezidentui V. Zelenskiui akis į akį perduoti JAV prezidentui D. Trampui žinutę, lėmusią šios savaitės vieną svarbiausių, o gal ir patį svarbiausią geopolitinį įvykį.
Per maždaug iki pusvalandžio trukusį pokalbį Šv. Petro Bazilikoje, Ukrainos vadovas sugebėjo įtikinti pašnekovą, kad Vašingtonas turėtų labiau paspausti Rusiją mainais į taip vadinamą vertingųjų išteklių sutartį.
To rezultatas buvo mažų mažiausiai trejopas. Pirma, iš Vatikano skrisdamas į Vašingtoną, D. Trampas iš savo lėktuvo virš Atlanto, per socialinę mediją įprastu sau stiliumi pranešė, kad fiureris Putinas „galbūt nenori nutraukti karo, jis tiesiog mane stumdo, ir su juo reikia elgtis kitaip“.
Matyt, tam įtakos turėjo ne tik civilių, tame tarpe ir vaikų, žūtys Maskvai karo nusikaltėlių stiliumi bombarduojant Kijevą ir kitus Ukrainos miestus.
Labai gali būti, kad V. Zelenskis išgirdo patarėjų siūlymus prisitaikyti prie narcistinės Trampo asmenybės ir pagirti jį kaip nepakartojamą derybininką. Tad antra, „visų laikų geriausias derybininkas“ buvo įtikintas dėl tarpvalstybinės sutarties, leisiančios ateityje eksploatuoti Ukrainos išteklius, tačiau su iš esmės skirtingomis sąlygomis, nei buvo deramasi iš pradžių.
Vietoje kolonijinio tipo išnaudojimo, Ukraina susitarė, kad bus įkurtas bendras investicijų fondas. JAV prie fondo prisidės tiesioginėmis išmokomis arba nauja karine pagalba. Ukraina prisidės 50 % būsimų pajamų, gautų iš naujai išduotų licencijų, susijusių su svarbiausių naudingųjų iškasenų, naftos ir dujų žvalgyba.
Esminis dalykas čia tas, kad Ukraina išlaikys visišką savo nacionalinių išteklių kontrolę, o juos eksploatuosiančios valstybinės įmonės išliks Ukrainos valstybės nuosavybe, teigiama susitarimo metmenyse.
Paprastai kalbant, už paramą ir investicijas JAV gaus pusę pajamų už kažkada ateityje būsimą išteklių eksploataciją. Tame tarpe ir tų išteklių, kurie dabar yra Rusijos okupuotose teritorijose.
Trečia, D. Trampo administracija susivokė, kad karo taip paprastai nutraukti nepavyks. JAV viceprezidentas Dž. D. Vensas ketvirtadienio vakarą pareiškė, kad Kremliaus karas Ukrainoje dar toli gražu nesibaigė, ir kad dabar nuo Rusijos ir Ukrainos priklauso, kaip baigsis kovos, o Vašingtonas svarsto galimybę pasitraukti iš taikos derybų.
„Tik nuo jų [Rusijos ir Ukrainos] priklausys, ar jos [Rusija ir Ukraina] susitars ir nutrauks šį žiaurų, brutalų konfliktą“, – sakė Vensas interviu televizijos „Fox News“ laidai „Bret Baier“.
„Tai niekur nedings, Bretai. Jis greitai nesibaigs“, – pridūrė jis.
Šio savaiminio ar priverstinio susivokimo šviesoje, JAV penktadienį per Pentagoną pranešė, kad Valstybės departamentas patvirtino galimą F-16 mokymo ir palaikymo priemonių bei susijusios įrangos pardavimą Ukrainai už 310 mln. dolerių.
Be to, naujienų agentūra „Reuters“ paskelbė, kad JAV pareigūnai baigė rengti naujas ekonomines sankcijas Rusijai, įskaitant bankininkystės ir energetikos priemones. Tarp taikinių yra valstybinė Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ ir pagrindiniai subjektai, veikiantys gamtinių išteklių ir bankininkystės sektoriuose.
Žinoma, dar nėra aišku, ar šiam sankcijų paketui pritars D. Trampas, kurio simpatijas Maskvos pareiškimams ir veiksmams pakeitė nusivylimas dėl to, kad fiureris Putinas pradėjo atvirai iš jo tyčiotis.
Bet JAV administracijos trajektorija, signalizavusi apie iki šiol laisvu pagreičiu vykusį kritimą Kremliui į subinę, akivaizdžiai ėmė keistis. Ir tai yra geras ženklas, visų pirma, žinoma Ukrainai, o su ja kartu – ir mums, Lietuvai, bei likusiai Europai.
Tuo tarpu Šiaurės Korėja pirmadienį pirmą kartą patvirtino, kad siuntė savo karius kovoti kartu su Rusijos pajėgomis Kremliaus kare prieš Ukrainą. Per valstybinę naujienų agentūrą KCNA išplatintame pareiškime Šiaurės Korėjos centrinė karinė komisija teigė, kad jos kariai padėjo Rusijos pajėgoms „visiškai išlaisvinti“ Kursko pasienio regioną pagal Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno įsakymą.
„Draugas Kim Jong Unas priėmė sprendimą dėl mūsų ginkluotųjų pajėgų dalyvavimo kare, informavo apie tai Rusijos pusę ir, vadovaudamasis susitarimu, išleido įsakymą … sunaikinti ir nušluoti Ukrainos neonacių okupantus ir bendradarbiaujant su Rusijos ginkluotosiomis pajėgomis išlaisvinti Kursko sritį“, – sakoma pareiškime.
Vėliau Rusija taip pat pripažino Šiaurės Korėjos įsitraukimą į karą prieš Ukrainą. Kremliaus vladyka Putinas padėkojo Kimui ir Šiaurės Korėjos kariams už jų „solidarumą“ ir „didvyriškumą“.
„Labai tai vertiname ir esame nuoširdžiai dėkingi, asmeniškai Valstybės reikalų komiteto pirmininkui draugui Kim Jong Unui, taip pat visai Šiaurės Korėjos vadovybei ir žmonėms“, – cituojamas Putinas pranešime žiniasklaidai.
Tai rodo du dalykus. Pirma, be Kinijos pritarimo, Šiaurės Korėja pati nebūtų galėjusi patvirtinti savo karių dalyvavimo pilno masto invazijoje. Pchenjanas ir Pekinas tokiu būdu atvirai rodo, kad yra Rusijos sąjungininkai ir pagaliau demonstruoja atsaką Trampo-Putino bandymams dalintis pasaulį įtakos zonomis.
Antra, ir tai yra gerokai pavojingiau, dabar jau aukščiausiu lygiu pripažįstama, kad blogio ašis kariauja prieš Vakarus. Maskvos tikslas sulaužyti Europai stuburą surado atgarsį ir paskatinimą kiniško drakono rūmų menėse.
Tai yra labai tiesioginis patvirtinimas, kad Pekinas ir Maskva yra sąjungininkai ir tiesioginiame, ir hibridiniame kare prieš Vakarų civilizaciją ir jos pagrindą – demokratines vertybes.
Lūžio taškai
Vokietijos federalinė vidaus žvalgybos tarnyba (BfV), kurios pagrindinė užduotis yra rinkti ir nagrinėti žinias apie veiklą, nukreiptą prieš Vokietijos laisvą demokratinę santvarką, šalies saugumą ar konstitucinę tvarką, remdamasi daugiau nei 1000 puslapių ataskaita paskelbė, kad partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) veikla yra nesuderinama su laisvos demokratinės visuomenės principais. Todėl AfD nuo šiol laikoma kraštutine dešiniąja ekstremistine grupe, o ne tik partija, dėl kurios kyla įtarimų.
Ką gi tai reiškia? Tai reiškia, kad BfV surinko galutinius įrodymus, kad AfD veikia prieš Vokietijos demokratinę sistemą ir pagrindinius konstitucinius principus, įskaitant žmogaus orumą ir teisės viršenybę.
Pirma, ši klasifikacija leidžia Vokietijos institucijoms lengviau taikyti slaptas stebėjimo priemones prieš partiją, pavyzdžiui, verbuoti informatorius ir perimti komunikaciją.
Antra, ekstremistinės grupės statusas gali apriboti AfD galimybes pritraukti naujų narių, ypač tų, kurie siekia dirbti valstybės tarnyboje, nes asmenys, susiję su ekstremistinėmis organizacijomis, negali eiti tokių pareigų.
Trečia, Vokietijos parlamentas dabar turi teisinį pagrindą svarstyti partijos uždraudimą, nors toks žingsnis reikalautų Konstitucinio teismo patvirtinimo ir šiuo metu laikomas mažai tikėtinu.
Mūsų nuomone, Vokietija žengė svarbų ir reikalingą žingsnį, kuris galėtų rodyti pavyzdį ir mūsų šaliai. Jei mes mažiau drebintume kinkas ir plačiau atmerktume akis, tai pamatytume, kad ir Lietuvoje yra politinių darinių ar taip vadinamų politikų, kurie kaip ir AfD, yra grėsmė demokratijai bei nacionaliniam saugumui.
Ir jei Kremliaus įtaka Berlynui nėra mirtinai nuodinga, tai mūsų šalyje, be griežtesnės stebėsenos ir teisinių apribojimų, per tokius veikėjus ji gali sukelti nepataisomą katastrofą. Vokietijos sprendimas yra pats tikriausias lūžio taškas kovoje su minkštąja galia, siekiančia užvaldyti žmonių protus ir širdis.
Indija ir Pakistanas šią savaitę dar labiau priartėjo karo slenksčio link dėl smarkiai išaugusios įtampos ginčijamame Kašmyro regione. Jau ir anksčiau tvyrojusią įtampą tarp šalių paskatino balandžio 22 d. įvykdytas kruvinas išpuolis Indijos valdomoje Kašmyro dalyje, kai ginkluoti užpuolikai nužudė 26 turistus – tai žiauriausias išpuolis prieš civilius per pastaruosius 25 metus.
Indija dėl šio teroro akto apkaltino Pakistaną, o abiejų šalių kariuomenės pradėjo intensyviai apšaudyti viena kitos pozicijas palei vadinamąją kontrolės liniją ginčijamoje dalyje.
Diplomatiniams santykiams tarp šalių sparčiai blogėjant, Indija atšaukė vizas pakistaniečiams, uždarė pagrindinį sienos kontrolės punktą ir sustabdė svarbias dvišales sutartis, įskaitant vandens paskirstymo susitarimą. Pakistanas atsakė išsiųsdamas indų diplomatus, anuliuodamas vizas Indijos piliečiams ir uždarydamas savo oro erdvę Indijos lėktuvams.
Abi šalys sustabdė ir Simlos susitarimo galiojimą. Šis dokumentas buvo kertinis taikaus ginčų sprendimo pagrindas ir įtvirtino kontrolės liniją Kašmyre kaip laikiną sieną. Dabar Pakistanas ragina tarptautinę bendruomenę, įskaitant Jungtines Tautas ir Kiniją, įsitraukti į derybas, o tai pažeidžia iki šiol galiojusią nuostatą konfliktus spręsti tik dvišaliu būdu.
Tiek Indija, tiek Pakistanas akylai stebi blogio ašį ir Rusijos nebaudžiamumą vykdant plataus masto invaziją Ukrainoje. Pasaulio abejingumas ir bejėgiškumas stabdant karus gali paskatinti abi šalis veikti agresyviau, didesne jėga.
Turint galvoje, kad abi šalys yra branduolinės valstybės, turinčios šimtus branduolinių galvučių, net ribotas karinis konfliktas galėtų greitai peraugti į katastrofišką branduolinį karą, kuris sukeltų globalias pasekmes.
Mūšio linija
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmą kartą viešai patvirtino, kad Ukrainos kariuomenė vykdo aktyvias operacijas Rusijos Belgorodo ir Kursko srityse. Šios operacijos yra vykdomos pasienio zonoje ir „pilkojoje zonoje“ už Rusijos sienos ir yra skirtos sumažinti spaudimą kitose fronto linijose, ypač Donecko srityje, taip pat apsaugoti Ukrainos teritoriją, ypač Sumų ir Charkovo regionus.
Rusijos kariuomenė tęsia ribotas puolamąsias operacijas rytų Ukrainoje. Pranešama, kad driskiai užėmė Archanhelskės kaimą. Jei taip yra iš tiesų, tai rodytų, kad rusai, nepaisant didelių nuostolių, vis dar sugeba veržtis į priekį kai kuriose fronto atkarpose.
Šią savaitę Rusija vėl surengė masines dronų ir raketų atakas prieš Ukrainos miestus, įskaitant Kijevą ir Dneprą. Kijeve dėl dronų atakos kilo gaisras, o Dnepro srityje nužudyta 12-metė mergaitė. Ukrainos oro pajėgos sėkmingai numuša didžiąją dalį dronų, tačiau civiliai vis dar patiria nuostolių.
Rusija paskelbė apie planuojamas trumpalaikes paliaubas gegužės 8–10 dienomis. Vienas iš galimų to tikslų – į driskių paradą Raudonoje aikštėje prisikviesti kuo daugiau orbanų iš vakarų demokratijų. Nežiūrint neva skelbiamų vienašališkų paliaubų, Maskvos rusofašistinis režimas ir toliau kelia tas pačias senas sąlygas: Kijevas turi atsisakyti NATO siekio ir pripažinti Rusijos okupuotas teritorijas. Tuo tarpu Ukraina reikalauja paliaubų be jokių išankstinių sąlygų.
„Mūsų pozicija visoms šalims, (kurių atstovai) gegužės 9 d. vyks į Rusiją, yra labai paprasta: mes negalime būti atsakingi už tai, kas vyksta Rusijos Federacijos teritorijoje“, – sakė V. Zelenskis per susitikimą su žurnalistais. „Jie yra atsakingi už jūsų saugumą. Mes nesuteiksime jokių garantijų, nes nežinome, ką Rusija gali padaryti tomis dienomis.“
Vakar prasidėjo ir visą gegužės mėnesį Lietuvoje vyks vienas didžiausių ir intensyviausių karinių pratybų ciklų šalies istorijoje. Bendrai „Grifono žaibas 2025“, „Geležinis vilkas 2025-I“, „Audros gynėjas 2025“, „Atvira dvasia 2025“, „Tvirtas skydas 5“, „Perkūno tvirtovė 2025“ bei „Gandras ir erelis“ pratybose dalyvauja apie 8 tūkstančiai karių iš Lietuvos ir sąjungininkų pajėgų, daugiau nei tūkstantis karinės technikos vienetų, tarp jų kelios dešimtys orlaivių ir laivų.
Pratybų metu Lietuvos keliuose dažniau bus matomos karinės technikos kolonos, o padangėje – kariniai orlaiviai. Dalis skrydžių vyks itin žemame aukštyje, todėl kai kuriose teritorijose įvedamos laikinos neskraidymo zonos.
Pratybos apima tiek sausumos, tiek jūrų ir oro pajėgumų treniruotes, taip pat dalyvauja NATO sąjungininkų pajėgos iš JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Portugalijos, Latvijos ir kitų šalių. Visos jos skirtos stiprinti gynybinius pajėgumus bei sąveiką tarp sąjungininkų.
„Toks mastas ne tik demonstruoja mūsų ir sąjungininkų pasirengimą veikti kartu, bet ir siunčia aiškią žinią apie mūsų vienybę bei ryžtą ginti kiekvieną NATO teritorijos centimetrą“, – apie pratybas sako Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras.
Šios pratybos – pati geriausia strateginės komunikacijos žinutė karo nusikaltėliams Maskvoje.
Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, Aludarių gildijai, Tube TC, Medijų rėmimo fondui, poniai Salvijai M. bei visiems jums už palaikymą ir supratimą.