Gegužės 8 d. 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaroma Jūratės Bučmytės ir Alberto Krajinsko akvarelės ir piešinių paroda „Perspėjimai“. Renginyje dalyvaus autoriai.
Diskusiją, skirtą šiuolaikinius menininkus įkvėpusiai Čiurlionio kūrybai, moderuos Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. K. Čiurlionio skyriaus rinkinių kuratorė Danutė Gruzdienė.
Žiūrovo šioje parodoje laukia kelionė per rodomus paveikslus, kuriuose vaizduojama gamta yra tokia, kokią ją matė ir jautė M. K. Čiurlionis, – tartum persmelkta sakmėmis ir legendomis.
Pasitelkdami šiltų ir šaltų tonų dermę, alegorinius dienos ir nakties šviesulių simbolius, šie dailininkai kuria vaizduotę sužadinančius peizažus. J. Bučmytė ir A. Krajinskas, perpindami poetiškus, bet kartu paprastus ir atpažįstamus etninius motyvus, mums tarsi rodo protėvių pasaulio metamorfozę.
Šiems kūrėjams itin svarbus galingų gamtos formų ir žmogaus egzistencijos santykis.
Simbolių kalba atskleidžiama tiek įtampa, glūdinti tarp žmogaus ir gamtos jėgų, tiek žmogaus ir gamtos stichijos susitaikymas: štai laivai, įkalinti jūros bangų ir nebegalintys judėti į priekį, o štai, audrai nurimus ir vandenims nebegrasinant, karavelės grįžta į uostą.
Kaip ir M. K. Čiurlionis, šie du menininkai skiria daug dėmesio jūros temai.
Bučmytės ir A. Krajinsko peizažai yra persmelkti mistinės nuotaikos. Kūrėjai tarsi veda mūsų žvilgsnį mums nežinomo tikslo link.
Spalvos ir formos susivienija tam, kad primintų mums seniai užmirštus dalykus. Kaip ir Čiurlionio paveiksluose, dailininkų kompozicijose galima aptikti antropomorfinių bruožų, skatinančių žiūrovo vaizduotę – didingas tvirtoves čia apsupusios įvairios fantastinės būtybės.
Jų siluetai užpildo beveik visą kai kurių paveikslų erdvę. Žiūrovo žvilgsniui tenka prasiskverbti pro visumą, kad galėtų įsigilinti į kiekvieną šios erdvės detalę, fragmentą. Taip gamta tarytum išsilaisvina iš tradicinio jos vaizdavimo, peizažai tampa ypatingi, praturtinti daugybe bruožų.
Tai – kūrybinė jėga. Tai – išskirtiniai, vienetiniai kūriniai. Tai – žvilgsnis už tikrovės ribų. Nepakartojama Čiurlionio peizažų ramybė justi šių dviejų meistrų braiže.
Plačiau apie autorius
Jūratė Bučmytė gimė 1958 m. Vilniuje. 1976–1981 m. studijavo Valstybiniame Dailės institute architektūrą. 1981–85m. dirbo architekte-restauratore.
Nuo 1986 m. – Lietuvos Dailininkų sąjungos narė, laisva dailininkė. Parodose dalyvauja nuo 1983 m. Kuria baldų dizainą, naujoviškus papuošalus, mini tekstilę, šilko tapybą, grafinį dizainą.
Nuo 1986 m. grįžo ir prie akvarelės ir piešinių. Dominuojantys kūryboje motyvai – Kuršių Nerijos senoji medinė architektūra, krašto peizažas su senaisiais žvejybos laivais, jūros ir marių pakrančių vaizdai, taip pat Vilniaus senamiestis.
Albertas Krajinskas gimė 1956 m. Varniuose. 1974–79 m. studijavo Valstybiniame Dailės institute dizainą. Nuo 1981 m. dirbo žemės ūkio mašinų dizaineriu.
Su kūrybiniais darbais parodose dalyvauja nuo 1981 m. Kuria mažosios plastikos kūrinius, naujoviškus baldus, grafinį dizainą, tekstilės kūrinius. Atstatinėja senųjų Kuršių marių žvejybinių valčių modelius, rekonstruoja senąsias vėtrunges, krikštus. Mėgstama darbų tema – pamario žvejų gyvenimo motyvai, laivai.
Dailininkai dalyvavo įvairiuose kūrybiniuose simpoziumuose, pleneruose ir parodose Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Maltoje, Italijoje, Austrijoje, Slovėnijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose.
Darbus galima įsigyti.
Paroda muziejuje veiks iki birželio 30 d.
Parodos rengėjai ir partneriai
Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos dailininkų sąjunga, XXXII Variations creative studio, Juodkrantės vėtrungių galerija, UAB „Arlanga“.
Žinias apie parodą parengė meno istorikė Monika Fayard (Prancūzija)