Penktadienis, 23 gegužės, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kaip susikurti užburiantį lauko gėlių žavesį kieme

www.alkas.lt
2025-04-21 07:29:00
0
Rugiagėlės ir aguonos

Rugiagėlės ir aguonos | pixabay.com, Ueberauer nuotr.

Nors Lietuva išsiskiria žaliųjų erdvių kiekiu, gyventojai nuolat ieško būdų, kaip į savo aplinką įnešti daugiau žalumos. Vis daugiau dėmesio sulaukiantis būdas – iš centų kainuojančių sėklų sukuriama gėlių pieva ar bent lovelis,  atvaizduojantis laukinį, žmogaus nepaliestą gamtos grožį. Būtent natūralumas, nuo seno mūsų šalyje augantys tradiciniai augalai pastaruoju metu labai ryškiai grįžta į madą, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Ieškant tinkamos gėlės savo sodui, daug pirkėjų dairosi ne tik po egzotiškus, naujai išpopuliarėjusius augalus, bet ir po tuos, kurie natūraliai paplitę mūsų šalyje. Tokios gražuolės kaip aguonos, rugiagėlės, nelabai mėgstamos žemės ūkyje, tačiau išties mylimos sodininkystės entuziastų, pastebi tinklo atstovė.

„Kasmet išpopuliarėja tai vienas, tai kitas laukas Lietuvoje, kuriame pražysta tuntai aguonų ar rugiagėlių. Šį grožį nesunkiai galima susikurti ir namuose – vasaros šnabždesius girdėsit čia pat, savame sode, gėlyne, net kabančioje „pievoje“ terasoje ar balkone. Taip papuošti aplinką nori vis daugiau žmonių – grįžimo prie natūralumo tendencijos yra labai akivaizdžios. O ir apskritai pastaraisiais metais stebime tikrą augalų sodinimo renesansą. Per pandemiją sustiprėjęs žmonių noras užsiimti sodo, daržo darbais, gėlių sodinimu net ir gyvenant bute toliau tik auga – pasinaudojant pavasarinėmis nuolaidomis, iš lentynų šluojamos sėklos, svogūnėliai, sodinukai, trąšos ir kitos tokiems darbams reikalingos priemonės“, – sako G. Kitovė.

Ji pastebi, kad gėlių sėklų žmonės paprastai įsigyja ne vieną pakuotę – mat daugelis jų, ne tik rugiagėlės, aguonos, bet ir serenčiai, kosmėjos, gvaizdūnės, gražiausiai atrodo pasėtos gausiomis grupėmis. Jas galima įkurti dideliame plote arba nedideliame gėlyne, skirti tik vieną lysvę ar tiesiog lovelį balkone, terasoje. Tokie augalai nereikalauja daug dėmesio, tad net ir nepatyrę sodininkai gali nesunkiai sukurti turtingą, spalvingą ir gyvybingą erdvę.

Nauda – ne tik akims

„Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo pasakoja, kad lauko gėlės prie namų yra ne tik išskirtinai gražus estetinis elementas, bet ir sprendimas, naudingas aplinkai bei žmonių sveikatai.

Laukiniai, natūralią gamtą primenantys aguonų, rugiagėlių žiedai ne tik džiugina akį, bet ir praturtina ekosistemą. Tokios gėlės valo orą ir dirvožemį nuo teršalų, todėl tinka sėti ir mieste, teigiamai veikia oro kokybę. Be to, šie augalai suteikia prieglobstį bitėms, drugeliams bei kitiems apdulkintojams, kurie tokie svarbūs geram derliui, atkreipia dėmesį V. Paukštelo.

„Dar vienas svarbus lauko gėlių privalumas yra tai, kad jų nereikia intensyviai laistyti ir reguliariai pjauti, o tai reiškia, kad sutaupoma ir laiko, ir lėšų. Juk aguonos, rugiagėlės pačios natūraliai auga javų pasėliuose, kurs joms apskritai niekas neskiria dėmesio. Todėl ir namuose nereikės aplink jas daug šokinėti – ypač, jeigu tinkamai pasiruošite sėjai“, – pažymi „Iki“ šviežių gėlių ir augalų žinovė.

Ruoškitės jau dabar – džiaukitės visą vasarą

Tokios gėlės kaip aguonos, rugiagėlės, yra vienmetės, todėl intensyvus žydėjimo efektas bus matomas jau netrukus – ryškūs žiedai pleškės vos prasidėjus vasarai. Tiesa, aguonos ir pačios barsto sėklas, todėl nenustebkite, kad jei ir kitąmet ar po kelių sezonų vėl išdygs šių raudonų gražuolių.

V. Paukštelo kviečia prisiminti kelias taisykles, norint namuose džiaugtis natūralumu alsuojančių pievų gėlių žavumu.

Kaip paruošti žemę?

Nėra skirtumo, ar bandote užauginti pirmąjį arbūzą, ar petražolių, ar gėlę. Daugelis jau iš savo patirties žino, kad jei tinkamai išvalysi dirvą nuo piktžolių, bus mažiau vargo ateityje.

„Todėl dabar, kai dar sodo ir daržo darbų nėra apstu, verta skirti daugiau laiko dirvožemiui. Tinkamai paruoštas plotas sėjai leis gėlėms geriau augti ir sumažins priežiūros procesą, todėl turėsite daugiau laiko atsipalaiduoti ir grožėtis savo paties sukurtu grožiu“, – teigia „Iki“ šviežių gėlių ir augalų žinovė.

Gera žinia ta, kad aguonos, rugiagėlės nėra reiklios dirvožemiui. Tiesiog parinkite šiltą, vidutiniškai sausą, saulėtą arba su menku pavėsiu vietą. Augti jos gali praktiškai bet kokiame dirvožemyje, tik svarbu prieš sėjant atidžiai pašalinti piktžoles (galima ir net su viršutine dirvos dalimi), didesnius akmenis ir žemę gerai išpurenti 15-30 cm gylyje. Išlyginkite grėbliu, o dar po kurio laiko peržiūrėkite, ar neišdygo naujų piktžolių.

Ar būtina tręšti?

Laukų gražuolės aguonos, rugiagėlės įpratusios augti net ir atšiauresnėmis sąlygomis, todėl trąšos joms nėra būtinos. Priešingai, jos netgi gali paskatinti piktžolių augimą, su kurioms tuomet gėlėms reikės konkuruoti dėl naudingų medžiagų iš dirvožemio.

Kada geriausia sėti?

Ruoštis jau vertėtų, bet skubėti dar ne. Sėkloms sudygti reikia pastovios temperatūros, todėl luktelkite, kol ilgalaikės prognozės aiškiai rodys šiltesnio pavasario atėjimą. Optimalus sėjos laikotarpis – balandis ir gegužė (priklausomai nuo tų metų orų), nes tuomet dirva būna drėgna, o tai palanku pievų gėlių sėkloms dygti. Jas sėti galima iki pat rudens, tačiau tuomet žiedais džiaugsitės vėliau.

„Jeigu pavasaris sausas, nepamirškite pirmąjį mėnesį po sėjos plotą vis palaistyti. Būtent po sėjos derėtų ir atidžiau saugoti gėles nuo piktžolių, kurios gali sudygti greičiau nei jūsų pasėti augalai. Reguliariai su šaknimis išraukite nepageidaujamus augalus, ir jūsų gėlės turės daugiau laisvės ir jėgų greičiau augti“, – pataria „Iki“ šviežių gėlių ir augalų specialistė.

Kaip prižiūrėti vasarą?

Pievų gėlės yra gana atsparios iššūkiams – jas tereikia sausesnio laikotarpio metu saikingai palaistyti ir neleisti tarp jų išsikeroti piktžolėms. Viskas – jokios ypatingos priežiūros ar rūpesčio jos nereikalauja.

Parengta pagal „Iki“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Gėlių puokštė – vienas paprasčiausių būdų pasikelti nuotaiką
  2. Pavasarį verta pasitikti su gėlių žiedais
  3. Vilniuje sodinama šimtai medžių, tūkstančiai krūmų ir gėlių
  4. Vilniuje bus pasodinta tūkstančiai medžių, krūmų ir gėlių
  5. Rugsėjo 1-osios gėlių kardelių madas kuria mokslininkai
  6. Kaip rūpintis kapais vėstant orams?
  7. Kaip sukurti jaukią sodo erdvę poilsiui?
  8. Kad našlaitės žydėtų kaip pašėlusios ir nebijotų ligų
  9. Kaip išsirinkti puansetiją ir kėnį, kurie išstovės iki Kalėdų?
  10. 5 patarimai, kaip kapus tvarkyti tvariau
  11. Kaip būti arčiau gamtos, neturit nuosavo kiemo?
  12. Ekologiški sprendimai: kaip daugiafunkciniai spausdintuvai padeda tausoti aplinką?
  13. Liežuvis – nebrangi Velykų klasika, kuri kaip reikiant nustebins
  14. Puola uodai! Kaip apsisaugoti?
  15. 5 dalykai, kaip poilsiauti gamtoje

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Pasienio veteranas Valentinas Urbonas ir Ignalinos dekanas Vidas Smagurauskas | P. Šimkavičiaus nuotr.
Istorija

Tradicinis tarpukario pasienio policininkų ainių susitikimas Linkmenyse

2025 05 23
Po 10 metų pertraukos Lietuva iškovojo medalį Tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje | smsm.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Po 10 metų pertraukos Lietuva iškovojo medalį Tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje

2025 05 23
G7 Kanadoje 2025-05-22/23
Naujienos

G7 šalys suvienija spaudimą Rusijai: griežtesnės sankcijos ir nauji įsipareigojimai dėl Ukrainos

2025 05 23
Pasiruošimas Vokietijos brigados inauguracijai | alkas.lt A. Sartanavičiaus nuotr
Lietuvoje

Sostinėje – Vokietijos brigados inauguracija (nuotraukos)

2025 05 22
Miškas | am.lt nuotr.
Lietuvoje

Ministerija Vyriausybei pateikė Miškų įstatymo pakeitimus

2025 05 22
Dainius Radzevičius
Lietuvoje

Žurnalistų etikos inspektoriumi siūloma skirti D. Radzevičių

2025 05 22
Vilniaus Mykolo Biržiškos sporto aikštynas
Lietuvoje

Vilniuje atidarytas sporto kompleksas su FIFA sertifikuota danga

2025 05 22
Gitanas Nauseda ir Frydrichas Mercas
Lietuvoje

Prezidentas su Vokietijos Kancleriu aptarė saugumą ir gynybą

2025 05 22

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Jonas Vaiškūnas apie Lietuvoje kviečiama švęsti Tautadienį – dažniau puoštis tautiniais ir baltiškais rūbais
  • Globalistas apie L. Kojala. JAV Senatas tiesiog „spirga“ dėl naujų sankcijų Rusijai
  • +++ apie A. Medalinskas. Milijardai iš prekybos su Rusija ar laisvės siekianti Ukraina: Trampo pasirinkimas?
  • Gintaras Skamaročius apie Lietuvoje kviečiama švęsti Tautadienį – dažniau puoštis tautiniais ir baltiškais rūbais

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Tradicinis tarpukario pasienio policininkų ainių susitikimas Linkmenyse
  • P. Vileišio rūmuose Lietuva 1907 m. pirmąkart išvydo Čiurlionio kūrybą
  • Po 10 metų pertraukos Lietuva iškovojo medalį Tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje
  • Išrinkta nauja Aukštaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininkė

Kiti Straipsniai

P. Vileišio rūmuose Lietuva 1907 m. pirmąkart išvydo Čiurlionio kūrybą | lrv.lt nuotr.

P. Vileišio rūmuose Lietuva 1907 m. pirmąkart išvydo Čiurlionio kūrybą

2025 05 23
Po 10 metų pertraukos Lietuva iškovojo medalį Tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje | smsm.lrv.lt nuotr.

Po 10 metų pertraukos Lietuva iškovojo medalį Tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje

2025 05 23
Aukštaitijos Aukštaitijos regioninės etninės kultūros globos taryba

Išrinkta nauja Aukštaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininkė

2025 05 23
Tarptautinė biologinės įvairovės diena

Tarptautinę biologinės įvairovės dieną – dėmesys darniam vystymuisi

2025 05 22
Nopaičio klonis ties Užpjauniais | lgt.lrv.lt nuotr.

Geologai tyrė Šakių žemę: ledynų pėdsakai, kopos ir ledynmečių ežerai

2025 05 22
Menininkai kviečia stabtelėti prie upės: Santakoje gimsta žemės meno kūriniai

Menininkai kviečia stabtelėti prie upės: Santakoje gimsta žemės meno kūriniai

2025 05 22
Pasvalyje – penktoji Šiaurės Lietuvos chorų šventė | Rengėjų nuotr.

Daugiau kaip 500 choristų ir roko prieskonis: Pasvalyje vyks penktoji Šiaurės Lietuvos chorų šventė

2025 05 22
Ministras Š. Birutis: kultūros centrai – svarbūs partneriai stiprinant nacionalinį ir vietos bendruomenių kultūrinį savitumą

Ministras Š. Birutis: kultūros centrai – svarbūs partneriai stiprinant nacionalinį ir vietos bendruomenių kultūrinį savitumą

2025 05 22
VU vizualas | VU nuotr.

Naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto laiko kapsulėje – kreipimasis į ateities kartas

2025 05 22
Mokiniai | pixabay.com, Klimkin nuotr.

Trumpės mokslo metai, siūloma reguliuoti mokymosi krūvį

2025 05 21

Skaitytojų nuomonės:

  • Jonas Vaiškūnas apie Lietuvoje kviečiama švęsti Tautadienį – dažniau puoštis tautiniais ir baltiškais rūbais
  • Globalistas apie L. Kojala. JAV Senatas tiesiog „spirga“ dėl naujų sankcijų Rusijai
  • +++ apie A. Medalinskas. Milijardai iš prekybos su Rusija ar laisvės siekianti Ukraina: Trampo pasirinkimas?
  • Gintaras Skamaročius apie Lietuvoje kviečiama švęsti Tautadienį – dažniau puoštis tautiniais ir baltiškais rūbais
  • Rimgaudas apie Sostinėje – Vokietijos brigados inauguracija (nuotraukos)
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Būstas | pixabay.com, Rebecaml nuotr.

Prieš perkant būstą verta pagalvoti ir apie oro kokybę

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai