Praėjusiais metais sertifikuoti 37 tautinio paveldo gaminiai. Tautinio paveldo sertifikatus gavo 16 amatininkų.
Didžiausią dalį 2024 m. sertifikuotų gaminių sudaro maisto gaminiai (tradicinės sriubos, blynai, šakočiai, tokie gėrimai, kaip midus, fermentuotas vynas), apeiginiai ir dekoratyviniai dirbiniai (rankų darbo lietinės žvakės, verbos ir kt.). Sertifikuoti ir tekstilės gaminiai (rinktinės juostos, vilnoniai verpalai), namų apyvokos reikmenys (pintinės, lopšiai, vyžos, lėkštės), vaikų ugdymo priemonės (kailiniai ir moliniai žaislai) bei papuošalai.
Praėjusiais metais tautinio paveldo sertifikatus gavo 16 amatininkų: virėjai, kepėjai, žvakininkai, midudariai, vynininkai, audėjai, verpėjai, mezgėjai, žaislininkai ir kiti. Tradicinio karpymo amato meistrė gavo tradicinių amatų meistro pažymėjimą. Taip pat buvo sertifikuotos dvi tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos: „Pynimas iš vytelių“ ir „Tradicinio puodininkystės ir žaislininkystės amato mokymas“.
Pirmajame 2025 metų Tautinio paveldo ekspertų komisijos posėdyje tautinio paveldo gaminiais pripažinti 15 gaminių (saldumynai, žalvariniai ir sidabriniai papuošalai, verbos ir kt.), o viena amatininkė pripažinta tradicinio mezgimo (riešinių) amato meistre.
Kaip sertifikuoti gaminius?
Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos kviečia amatininkus, puoselėjančius senuosius Lietuvos amatus ir galinčius pasidalinti tradicinės gamybos paslaptimis, teikti prašymus sertifikuoti savo gaminius, teikiamas tradicines paslaugas.
Prašymus sertifikuoti gaminius galima teikti Žemės ūkio agentūrai elektroniniu paštu, taip pat per e. pristatymo sistemą, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, paštu, kreipiantis asmeniškai arba per atstovą.
Parengta pagal ŽŪA pranešimą